رشد ۹ درصدی بازار مسکن با رکود خداحافظی کرد

نسیم ورزش : معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی گفت : با ثبت رشد ۹ درصدی خرید و فروش مسکن، در ۹ ماهه سال جاری دوران رکود بازار مسکن به پایان رسید.

 

بازار مسکن

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی نسیم ورزش ، حامد مظاهریان روز دوشنبه در حاشیه دومین روز برگزاری نخستین کنفرانس ایمنی، بهداشت و محیط زیست در محمود آباد مازندران به خبرنگارایرنا افزود : در این مدت صرفا در شهر تهران ۱۱۶ هزار و ۱۸۷ خرید و فروش مسکن به ثبت رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل در پایتخت خرید و فروش ۹ درصد رشد داشته است.
وی اضافه کرد : بررسی ها نشان می دهد که همین میزان رشد خرید و فروش در بازار مسکن سایر استان های کشور نیز وجود دارد و این روند رشد پایان رکود در بازار مسکن را نوید می دهد.
معاون وزیر راه و شهرسازی رشد اقتصادی کشور و وضعیت مناسب این رشد در ۹ ماهه سال جاری را دلیل اصلی برای رشد بازار خرید و فروش مسکن و پایان رکود اعلام کرده است.
وی سیاست های وزارت مسکن و شهرسازی در افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن تا یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال و کاهش نرخ سود بانکی برای مسکن اولی ها را از دیگر علت های رونق بازار خرید و فروش دانست.
به گفته وی نرخ سود بانکی برای مسکن اولی ها در بافت فرسوده هشت درصد و در خارج از آن ۹٫۵ درصد تعیین شده است.
* انتقاد معاون وزیر از نرخ سود تسهیلات مسکن
معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی از نرخ سود تسهیلات مسکن انتقاد کرد و گفت که وزارتخانه متبوعش همیشه از کاهش نرخ سود تسهیلات بانکی حمایت می کند.
مظاهریان ابراز امیدواری کرد تا نرخ سود تسهیلات بانکی به گونه ای تنظیم شود تا شاهد رونق بازار مسکن در جامعه باشیم.
مظاهریان افزود : با رشد فعلی خرید و فروش مسکن ، بازار به سرمایه گذاران و سازندگان این حوزه هم پیام می دهد که می توانند سرمایه های خود را برای ساخت مسکن به کار بگیرند.
* خرید لیزینگی مسکن روی میز شورای پول و اعتبار
معاون وزیر راه و شهرسازی گفت که طرح خرید لیزینگی مسکن همچنان در دستور کار وزارت راه و شهرسازی قرار دارد .
مظاهریان افزود : بانک مرکزی نیز تا حد زیادی با این طرح خرید لیزینگی مسکن موافق است و ما طرح را به شورای پول و اعتبار ارسال کردیم و منتظر تصویب طرح در این شورا هستیم.
*رشد خفیف در بازار اجاره مسکن
معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی گفت که براساس رصد وزارت راه و شهرسازی در ۹ ماهه سال جاری میانگین اجاره بهاء۱٫۷ درصد رشد داشته است.
مظاهریان افزود : براساس آمار اجاره نشینی نیز در این مدت حدود ۱۱ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته است.
در سطح کشور حدود ۲۳ میلیون واحد مسکونی وجود دارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله زیر را حل کنید (برای تشخیص ربات از انسان) *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو