رشد جمعیت به زیر نرخ جانشینی رسیده است؛ ۱۹۰ هزار سقط جنین در ۹۳

 

نسیم ورزش: رئیس مرکز سلامت و خانواده وزارت بهداشت با بیان اینکه رشد جمعیت کشور در زمان حاضر به ۱.۸ درصد و زیر نرخ جانشینی رسیده است از ۱۹۰ هزار سقط جنین در سال ۹۳ خبر داد.

محمد اسماعیل مطلق در همایش ترویج تغذیه با شیر مادر در دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: برای حفظ سطح جانشینی جمعیت باید حداقل رشد جمعیت کشور ما ۲٫۱ درصد باشد اما اکنون با نرخ جمعیت ۱٫۸ درصد مواجه‌ایم که با ادامه این روند تا سال ۳۰ سال آینده رشد جمعیت کشور منفی می‌شود و کشور سالمندی خواهیم شد.

 

  •  ۱۹۰ هزار سقط جنین در سال ۹۳

مطلق در بخش دیگری از سخنانش گفت: در سال ۹۳ یک میلیون و ۷۳۰ هزار بارداری در کشور داشتیم که یک میلیون و ۵۴۰ هزار مورد آن به فرزندآوری منجر شد اما بقیه موارد – ۱۹۰ هزار مورد – با سقط جنین همراه بود.

 

رئیس مرکز سلامت و خانواده وزارت بهداشت، اضافه کرد: با توجه به استانداردهای جهانی هر نوزادی که متولد می‌شود باید امید داشته باشد که ۸۵ سال عمر کند که در زمان حاضر نیز کشورهایی همچون ژاپن و کره به این استاندارد رسیده‌اند اما در کشور ما سن امید به زندگی در زنان ۷۴ و در مردان ۷۲٫۸ سال است.

 

این مقام مسئول در وزارت بهداشت ادامه داد: یکی از مهم ترین اقدامات برای افزایش سن امید به زندگی تغذیه انحصاری نوازدان با شیر مادر طی ۶ ماه بعد از تولد و ادامه آن تا دو سالگی به همراه غذای کمکی است.

 

مطلق گفت: بر اساس آمارهای موجود اکنون میزان مرگ و میر در کشور ۱۰ در هزار تولد زنده است که باید تا آخر برنامه ششم به هفت در هزار تولید زنده برسد که کار بسیار سختی است و بر اساس استاندارد سازمان بهداشت جهانی میزان مرگ و میر نوازدان تا سال ۲۰۳۰ باید به صفر برسد.

 

مطلق اضافه کرد: میزان مرگ و میر کودکان زیر یک سال نیز در کشور ما اکنون ۱۷٫۴ در هزار تولد زنده و برای کودکان زیر پنج سال ۱۵ درهزار تولد زنده است که باید تا سال ۲۰۳۰ این میزان نیز به صفر برسد.

 

رئیس مرکز سلامت جمعیت خانواده و وزارت بهداشت اضافه کرد: شاخص مهم دیگر کاهش میزان مرگ مادران است که بر اساس آمار بهداشت جهانی این میزان در کشور ما ۲۳ در یکصد هزار تولد زنده است که ما این آمار را قبول نداریم.

 

وی در توضیح اظهاراتش گفت: آمار ملی ما نشان می‌دهد که میزان مرگ ومیر مادران در کشور ما ۱۹ در یکصد هزار تولد زنده است همچنین برنامه‌ریزی ما به نحوی است که تا پایان برنامه ششم این شاخص به زیر ۱۵ در یکصد هزار تولد زنده برسد.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله زیر را حل کنید (برای تشخیص ربات از انسان) *