راه اندازی چهارمین مرکز توانبخشی اختلال اتیسم مازندران در بابل

نسیم ورزش : چهارمین مرکز آموزشی و توانبخشی مبتلایان به اختلال اتیسم مازندران امروز یکشنبه همزمان با دهه مبارک فجر با حضور معاون توانبخشی بهزیستی مازندران در بابل راه اندازی شد.

 اختلال اتیسم

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی نسیم ورزش ، معاون امور توانبخشی اداره کل بهزیستی مازندران در مراسم افتتاح این طرح گفت : سوق دادن نگاه اجتماعی محور به سمت مردم از اهداف مهم سازمان بهزیستی است تا در این راستا بتواند خدمات اجتماعی خوبی را ارائه دهد.
علیرضا قلندری افزود : عدم اطلاع رسانی و فرهنگ سازی برای شناسایی مبتلایان به اختلال اتیسم از چالش های مهم در جامعه است و اگر فرد مبتلا شناسایی شود برگرداندن آن به جامعه از سوی این مراکز ممکن خواهد بود.
وی با بیان اینکه در حال حاضر سه شهرستان در مازندران دارای مرکز آموزشی و توانبخشی اتیسم است ، گفت : چهارمین مرکز اتیسم امروز در بابل افتتاح شد و مجوز چهار مرکز دیگر نیز در مازندران صادر شده که در مرحله راه اندازی قرار دارد .
او با بیان اینکه راه اندازی مراکز تخصصی بهترین راه برای تشخیص اتیسم است ، افزود : آموزش مستمر و درست باعث می شود که فرد به زندگی بازگردد.
قلندری بیان داشت : خدمات آموزشی، روانشاختی، هماهنگی حرکات، بازار درمانی و موسیقی درمانی از جمله مواردی است که در این مراکز انجام می شود با این هدف که فرد مبتلا به اختلال اتیسم بتواند درجامعه به صورت مستقل زندگی کند.
وی با اشاره به اینکه غربالگری اتیسم از جمله برنامه های مهم سازمان بهزیستی است ، افزود : کودکان ۲ الی ۵ سال گروه هدف این طرح هستند .
معاون امور توانبخشی اداره کل بهزیستی مازندران گفت : در حال حاضر ۱۲۰ نفر از مبتلایان به اتیسم تحت پوشش سازمان بهزیستی مازندران قرار دارند و آمار دقیقی از این افراد در جامعه در دست نیست.
رئیس بهزیستی بابل نیز در این مراسم گفت: متاسفانه برخی از مبتلایان به اتیسم که تحت پوشش بهزیستی بابل قرار دارند به شهرستان آمل برای درمان مراجعه می کردند که راه اندازی این مرکز در بابل باعث می شود که شناسایی و درمان افراد مبتلا به اختلالات اتیسم بهتر و راحت تر صورت گیرد.
جعفر عمرانی افزود : تاکنون تعداد ۲۰ نفر از افراد مبتلا به اتیسم در بابل شناسایی شدند که امیدواریم با راه اندازی مرکز آموزشی و توانبخشی اتیسم بتوانیم این افراد را به جامعه برگردانیم.
وی اظهار داشت : در صورت برخورداری این مراکز از یارانه ، حدود ۷۰ درصد از هزینه های مبتلایان به اتیسم از سوی بهزیستی پرداخت می شود و بقیه هزینه ها را خانواده ها می پردازند.
وحید شعاری مدیر اولین مرکز آموزشی و توانبخشی مبتلایان به اتیسم بابل هم گفت : اوتیسم (Autism) نوعی اختلال رشدی است که با رفتارهای ارتباطی، کلامی غیر طبیعی مشخص می شود که علائم این اختلال در سال های اول عمر بروز می کند و علت اصلی آن ناشناخته است و این اختلال در پسران شایع تر از دختران است.
وی افزود : این اختلال بر رشد طبیعی مغز در حیطه تعاملات اجتماعی و مهارت های ارتباطی تأثیر می گذارد.
او ادامه داد : کودکان و بزرگسالان مبتلا به اوتیسم در ارتباطات کلامی و غیر کلامی، تعاملات اجتماعی و فعالیت های مربوط به بازی ، مشکل دارند که این اختلال ارتباط با دیگران و دنیای خارج را برای آنان دشوار می سازد.
مرکز روزانه آموزشی و توانبخشی مبتلایان به اختلال اتیسم در بابل ظرفیت پذیرش ۵۰ نفر را دارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله زیر را حل کنید (برای تشخیص ربات از انسان) *