راههای درمان شپش سر

نسیم ورزش : خبردرگذشت دختر هفت ساله بابلی بسیاری از خانواده ها را متاثر کرده است و اگر روش های درمان شپش سر بدرستی اطلاع رسانی می شد شاید این اتفاق ناگوار رخ نمی داد.

 شپش سر

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی نسیم ورزش ، امروز خانواده ها بجز دغدغه تحصیل دانش آموزان باید نسبت به سلامتی آنها حساسیت بیشتری داشته باشند ولی برغم پیشرفت های عصر جدید هنور برخی از والدین براین تصورند که بسیاری از بیماری ها را با خوددرمانی می توانند رفع کنند واین می تواند همچون حادثه تلخ در بابل، حوادث ناگواری را به همراه داشته باشد.
مریم صادقی مادری که سه فرزندش در مدرسه تحصیل می کنند ، عصر روز دوشنبه در مراسم خاکسپاری دختر هفت ساله بابلی به نام ضحی آقایی نژاد به گفت: شاید اگر شپش سر برای فرزندان من نیز رخ می داد ، من نیز از روش های خوددرمانی استفاده می کردم بدلیل اینکه متاسفانه در سال های اخیر اطلاع رسانی دقیق و هشدارهای لازم در این زمینه داده نشده است.
وی افزود: بسیاری از خانواده ها انتظار دارند که در این زمینه به خانواده ها اطلاع رسانی درست شود تا دیگر چنین اشتباهاتی تکرار نشود.
یک متخصص عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: شپش سر یک مشکل شایع بهداشتی بوده و عامل این بیماری حشرات کوچک خاکستری رنگی هستند که روی پوست سر انسان زندگی کرده و از خون آن تغذیه می‌کنند ولی انتقال دهنده هیچ بیماری عفونی دیگری نیستند.
دکتر ‘زینب آریانیان’ افزود: ابتلا به بیماری شپش دلیل بر عدم رعایت بهداشت و نظافت نیست و هر کسی از هر طبقه اقتصادی و اجتماعی و با هر سطح سوادی ممکن است مبتلا شود.
وی با اشاره به اینکه بیشترین شیوع شپش سر در بچه‌های سنین مدرسه و دختر بچه‌ها است، بیان کرد: سرایت آن بسیار سریع و از فردی به فرد دیگر است واگر فرد مبتلا به موقع به پزشک مراجعه کند چرخه انتقال سریع بیماری شکسته شده و از درگیری سایر افراد جلوگیری می‌شود.
وی اظهارکرد: خوشبختانه درمان آن بسیار ساده بوده و مثل گذشته‌های دور نیازی به تراشیدن موی سر نیست.
این متخصص علایم این بیماری را به صورت خارش شدید پوست سر برشمرد و ادامه داد: گاهی اوقات این خارش به حدی شدید است که سبب عفونت پوستی می‌شود.
وی ادامه داد: ابتلا به شپش فاجعه بزرگ محسوب نمی‌شود و ممکن است هرکسی حتی تمیزترین فرد نیز درگیر آن شود لذا نباید بابت آن خود را سرزنش کرد و یا خجالت کشید بلکه باید فوری برای درمان به پزشک مراجعه کرد.
دکترآریانیان با اشاره به اینکه درمان آن شامل شامپوهای حاوی مواد شیمیایی است که سبب مرگ شپش‌ها و جداشدن تخم‌ها از ساقه‌ها می‌شوند، اضافه کرد: از جمله معروفترین این شامپوها به نام پرمترین و لیندان بوده که بهتر است در ۲ نوبت با فاصله از یکدیگر استفاده شود.
وی اظهار کرد: بعد از یک بار مصرف شامپو قدرت انتقال شپش از بین می‌رود و رفتن به مهد کودک و مدرسه بدون اشکال است و نیازی نیست به مدت طولانی بچه‌ها از رفتن به محیط بیرون منع شوند ولی استفاده از شامپو جهت از بین رفتن تخمک‌های چسبیده به مو الزامی است.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل گفت: نکته مهم ، استفاده همه افراد خانواده حتی کسانی که درگیر نشده‌اند از این شامپو است که برای موفقیت درمانی ضروری است.
وی ادامه داد: باید البسه‌هایی که با موهای فرد مبتلا در تماس بوده یا ملحفه و رو بالشتی در آب داغ شسته شود و مواردی که با شستشو ممکن است خراب شود در کیسه‌ای دربسته به مدت یک هفته نگهداری شود ضمن اینکه نیازی به ضد عفونی کردن و شستشوی مبل، فرش و سایر وسایل زندگی نیست.
این متخصص با اشاره به اینکه استفاده از درمان‌های سنتی مثل استفاده از سرکه رقیق شده در کنار درمان کمک کننده خوبی است؛ ادامه داد: درمان این بیماری ساده بوده و جهت پیشگیری از انتقال آن به سایر افراد، باید درمان را جدی گرفت و به موقع به پزشک مراجعه کرد.
‘ آریانیان’ نحوه انتقال این بیماری را تماس نزدیک با فرد آلوده به شپش، استفاده از کلاه، حوله، شانه، روسری و مقنعه فرد آلوده به شپش برشمرد.
وی خارش شدید و آزاردهنده سر، برجستگی‌های کوچک و قرمز برروی سر، گردن و شانه‌ها که این برآمدگی‌ها ممکن است پوسته پوسته شده و یا ترشح داشته باشند و وجود ذره‌های سفید که در واقع تخم شپش هستند برروی پایه موها که بسختی کنده می‌شوند را از علائم این بیماری برشمرد.
هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل با اشاره به درمانهای ساده ، در دسترس و کم دردسر موجود به والدین هشدار داد و گفت: از درمان های بی پایه و اساس علمی و استفاده از مواد شیمیایی خطرناک همچون سموم کشاورزی در درمان این بیماری ساده پرهیز کنند.
به گزارش ایرنا، دو کودک بابلی جمعه گذشته به خاطر استفاده از سم کشاورزی برای از بین بردن شپش سر دچار مسمومیت شده و به کما رفتند.
این کودکان که یک پسر ۱۰ ساله و دختر هفت ساله و برادر و خواهر هستند ، در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان شهید بهشتی بابل بستری شدند.
مادر این کودکان که ساکن یکی از روستاهای بخش بندپی شرقی بابل است، هنگامی که متوجه وجود شپش در سرشان شد ، از سم کشاورزی برای از بین بردن آن استفاده کرد.
این ۲کودک بعد از مسمومیت به بیمارستان منتقل و در بخش ویژه این بیمارستان بستری شدند ولی متاسفانه دختر هفت ساله بدلیل نفوذ سموم به مغز و ریه اش روزدوشنبه در بیمارستان شهید بهشتی بابل جان باخت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله زیر را حل کنید (برای تشخیص ربات از انسان) *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو