رانندگی با چشمان و دستان بسته به طول ۱۰ کیلومتر

بیست و چهارم مهرماه روز جهانی عصای سفید نامگذاری شده است. هر سال روز ﺟﻬﺎﻧﯽ ﻧﺎﺑﯿﻨﺎﯾﺎن و ﻋﺼﺎی ﺳﻔﯿﺪ بهانه ای است ﺑﺮای ﭘﺎﺳﺪاﺷﺖ دﺳﺘﺎوردﻫﺎی اﻓﺮاد ﻧﺎﺑﯿﻨﺎ و اﻫﻤﯿﺖ دادن ﺑﻪ ﻣﺸﮑﻼت آﻧﻬﺎ سفیدی که نشان از روشنی دل کسانی دارد که ثابت کرده اند، روشن دل بودن دلیلی برای خزان زندگی نیست. روشن دلانی که تپیدن قلب زندگی و نبض طبیعت را به خوبی احساس می کنند.

رانندگی با چشمان و دستان بسته


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی نسیم ورزش ، همزمان با روز جهانی ﻧﺎﺑﯿﻨﺎﯾﺎن و عصای سفید ،استارمی شعبده باز معروف مازندرانی مسافتی را به طول ۱۰ کیلومتر در مسیری پر پیچ و خم از پاسگاه نیروی انتظامی پیته نو تا میدان مرحوم ربانی سفید چاه با چشمان و دستان بسته رانندگی نمود برای اهمیت این موضوع کافی است چند لحظه چشمان خود را ببندیم متوجه می شویم که از انجام امور عادی خود عاجز می مانیم . اهمیت این موضوع در حالی است است این جوان در ضمن صحبتهای خود به ما یادآوری می کند که از این قشر کم برخوردار هرگز نباید غاقل شد .
پای صحبت با این شعبده باز جوان می نشینیم تا خود به اهداف این حرکت خلاقانه بپردازد . در اینجــا توجـه شـما را بـه متـن گفتگـوی مـان بـا ایـن عزیــز جلــب مینماییــم
خودتان را معرفی نمایید ؟
علیرضا استارمی متولد ۱۳۶۹ در شهرستان بهشهر که با نام هنری استار مجیک و عضو انجمن شعبده بازان ایران میباشم . همچنین مولف دو کتاب به نامهای اسراراعجاز آمیز شعبده بازی و کتاب جادویی شعبده بازان هستم . شعبده بازی را توسط زنده یاد قاسم یاری و دکتر بهروز کریمی (پدر شعبده بازی ایران ) آموختم . در سال ۱۳۸۶ به عضویت انجمن شعبده بازان ایران درآمدم و به عنوان جوان ترین شعبده باز فعالیت خود را آغاز نمودم .
در مورد شعبده‌بازی توضیح خاصی دارید ؟
شعبده بازی دنیای شگفتی ها است ، دنیایی که در آن هر غیرممکنی ممکن می شود . پنهان کردن و ناپدید کردن یکی از اساسی ترن اصول شعبده بازی است ، شعبده باز باید قبل از هر چیز این هنر را بیاموزد . دنیای شعبده جالب و هیجان انگیز است . شعبده بازی سحر و جادو نیست بلکه تلفیقی از فیزیک ، ریاضی ، خطای دید ، روانشناسی و سرعت عمل و دقت بالا در اجرای نمایش می باشد . شعبده بازان اکثرا به حرفه خود وفادارند و با سکوت و پنهان کاری راز شعبده بازی خود را نسل به نسل منتقل می کنند و سعی دارند راز نمایش خود را به مانند یک علامت سئوال بزرگ در ذهن بیننده باقی گذارند . شعبده بازان با ابداع روش های جدید و خطرناک ، طرفداران خود را به اوج هیجان می رسانند . شعبده بازی حرفه ای جذاب و پر از ناشناخته هاست و شعبده باز به راحتی می تواند تماشاچیان را شیفته خود کرده و دست آنان را بگیرد و با خود به دنیای شگفتی ها ببرد . عملیات شعبده بازی سالم ترین سرگرمی است که بدآموزی ندارد و موجب آسودگی خاطر تماشاگران می شود و آنان را از حالات و افکار فردی خود بیرون می آورد .
در مورد رانندگی با چشمان و دستان بسته انجام دادید توضیح دهید ، چطور این کار را انجام می دهید؟
این کار را مدتها تمرین و تکرار کردم تا امروز توانستم برای اولین بار در استان مازندران همزمان با روز جهانی نابینایان این آیتم را با موفقیت به پایان برسانم و از این بابت خوشحالم رکودی به نامم ثبت شد .
شما در مسیری رانندگی کردید که بسیار خطرناک و پرپیچ خم بوده به طوری که با چشمان باز هم سختی خاص خود را دارد آیا ترسی از این موضوع نداشتید ؟
خیر شعبده بازها به استعداد خود اطمینان کامل دارند و پیش از اجرای هر آیتم تدابیر لازم را انجام می دهند و به همین خاطر با خیالی آسوده به انجام کار خود می پردازند. البته چند روز قبل از اجرای این برنامه دوستان و آشنایان و … تا به علت خطرناک بودن مرا از انجام این کار منصرف نمایند ولی با توکل بر خدا تصمیم به انجام این کار گرفتم و موفق به انجام آن شدم .
در ایران اولین نفر چه کسی با چشمان بسته رانندگی کرد؟
اولین نفر دکتر بهروز کریمی (رییس انجمن شعبده بازان ایران ) انجام داد که جا دارد از زحمات ایشان بابت مشاوره به بنده تشکر و قدردانی نمایم بعد از وی چند شعبده باز دیگر این کار را انجام دادند ولی همه آنها فقط با چشمان بسته موفق به انجام آن شدند ، آیتمی که من امروز آن را انجام دادم طراحی خودم بوده یعنی علاوه بر چشمان بسته دستهای خود را بستم تا در سخت ترین شرایط و خطرناک ترین جاده که پر از پیچ و خم است رانندگی کنم .
چندین جا مشاهده شد که کنترل خودرو از دستتان خارج شده ، در این مورد توضیح می دهید ؟
بله ، به علت این بود کیسه ای که کاملا سرم را پوشانده بود نفس کشیدن در آن بسیار مشکل است و حالم بد شده بود و همچنین بسته شدن دستها که بسیار مشکل ساز بود .
هدف شما از انجام این کار چه بود؟
با توجه به این که امروز روز جهانی نابینیان است جهت احترام به این عزیزان و اهمیت این قشر کم برخوردار این کار را انجام دادم تا قدمی در شاد کردن دل این روشندلان بردارم و همچنین آیتمی بود که تا به حال در استان مازندران اانجام نشده بود و توانستم به لطف خدا موفق به انجام این آیتم شوم .
آیا در این زمینه کسی یا ارگانی کمک مالی انجام داد ؟
خیر بابت این آیتم مهم هزینه های زیادی متقبل شدم تا یک تیم قوی گرد هم آورم و پایانی خوب داشته باشم . این کار هیچ درآمدی برایم نداشته و فقط به خاطر علاقه خودم به این کار آن را انجام دادم . از مسئولین تقاضا دارم قدر این هنر را بدانند و به کسانی که واقعا مستعد این هنر هستند نگاهی بییشتری داشته باشند و اعتماد کنند ، قطعا پاسخ مناسبی این اعتماد در پی دارد .
در آینده برای اجرای این آیتم در سایر نقاط برنامه ای دارید ؟
تصمیم دارم اگر عوامل راهنمایی و رانندگی موافقت نمایند در داخل شهرهای مختلف این آیتم را انجام دهم به خصوص در شهر خودم (بهشهر)این آیتم را به نمایش بگزارم . گرچه دوست داشتم این کار را برای اولین بار در جاده های شهر خودم انجام دهم ولی به دلیل این که حمایتی انجام نشد موفق به انجام این کار نشدم و امروز با حمایت پاسگاه انتظامی پیته نو و پایگاه امداد هلال احمر نیالا موفق به انجام آن شدم .
سخن پایانی
با توجه به این که فقط با پشتکار خودم بدین جا رسیدم و سختی های زیادی را در این راه متحمل شدم به طور مثال اوایل کارم در سال ۱۳۸۵ شب هایی بود تا صبح بیدار بودم ، تمرین و تکرار می کردم تا یک بازی را بتوانم خوب اجرا کنم . شعبده بازی هنر بسیار عظیمی است و مردم ایران به این هنر و تماشای آن علاقمند هستند ولی متاسفانه بدلیل کمبود امکانات در ایران ، شعبده بازان معروف ایران در سایر کشورها فعالیت می کنند به عنوان نمونه عارف غفوری در کشور ترکیه ، حسین امینی پور در کشور تایلند ، مهدی معمر در کشور مالزی اشاره کرد . لازم به ذکر است استاد بهروز کریمی نفر دوم شعبده بازی در جهان اکنون در ایران است . در پایان از ریاست محترم پاسگاه انتظامی پیته نو سروان گراییلی ، موسی زاده رییس هلال احمر بهشهرو باقری معاون هلال احمر بهشهر ، عوامل پایگاه امداد و نجات نیالا امید نصیریان ، سید حسن حسینی سابقی ، حمید فضلعلی که زحمات زیادی در این زمینه متقبل شدند تشکر و قدردانی نمایم . همچنین از همکاران بنده :حمید فضلی ، پویا گراییلی ، عوامل پشت صحنه ، عکاس : حسین حسین زاده ، قاسم تیموری عوامل تدارکات : حسین استارمی و حاج علی استارمی تشکر نمایم . جا دارد از زحمات از شما و محمد اسماعیل رجایی به خاطر پوشش خبری و اطلاع رسانی و همه کسانی که در این راه ما را یاری نمودند تشکر ویژه نمایم .

photo_2016-06-18_14-50-48

photo_2016-06-18_14-50-40

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله زیر را حل کنید (برای تشخیص ربات از انسان) *