در حوزه سخت افزار و سرانه ورزشی در استان با بحران رو به رو هستیم

نسیم ورزش: جواد قدیمی صفت/
مدیر کل ورزش و جوانان گیلان در جمع خبرنگاران به مناسبت هفته تربیت بدنی با بیان این که در حوزه سخت افزار و سرانه ورزشی در استان گیلان با بحران رو به رو هستیم، افزود :یکی از عوامل عقب افتادگی استان گیلان در حوزه سرانه ورزشی و سخت افزار ورزشی خود ما مسئولان هستیم و عدم ثبات و توازن در تقسیم این سرانه ملی در بخش های مختلف استان به بحرانی تر شدن این وضع می افزاید.


مسعود رهنما افزود: در سال ۹۱ سرانه ورزشی گیلان نسبت به کل کشور ۲۳ درصد بود که این نشان دهنده بحران ورزش گیلان است. اما این رتبه هم اینک به هفدهم ارتقاء یافته است .

این مسئول، اضافه کرد : با توجه به افزایش ۳۳ درصدی مدال ورزشکاران گیلانی در مسابقات آسیایی نسبت به دوره گذشته ، ما رتبه چهارم کشور را در این زمینه در اختیار داریم ، در بخش ورزش قهرمانی مکان هفتم ، در بخش امور اداری رتبه اول و در حوزه جوانان نیز رتبه ششم کشور را در اختیار داریم که البته این آمار مربوط به فعالیت استان ها در سال گذشته است و هنوز آمار شش ماهه اول امسال اعلام نشده اما با توجه به شرایط موجود ، ما جزء استان های برتر در ورزش کشور هستیم .

وی به مشکلات پیش روی ورزش و امور جوانان پرداخت و افزود: ورزش جوانان گیلان که اکنون به دو بخش ورزش و جوانان تقسیم شده است دارای مشکلات و موانع بسیاری است که برای برطرف نمودن آن نیازمند تلاش شبانه روزی مسئولان ذی ربط و همت مسولان ارشد هستیم.

مدیر کل ورزش و جوانان گیلان  به مشکلات پیش روی هیات های ورزشی وجود دارد اشاره و تصریح کرد:  باید وزارت ورزش در آیین نامه هیات های ورزشی که برخلاف اساسنامه فدراسیون ها عمل می شود کنکاشی دوباره صورت دهد .

وی تصریح کرد: اگر که حکم رییس فدراسیون را وزیرصادر می کند پس باید حکم تایید و عدم تایید هیئت ها را نیز مدیران کل صادر کنند که متاسفانه این ناهمگونی، نظارت کیفی و اعمال مدیریت برهیئت ها را در استان ها محدود کرده است.

رهنما با اشاره به ترویج این نگرش که نظارت مستمربر اماکن ورزشی آسیبی جدی در ترغیب بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در این حوزه خواهد بود را دیدگاهی انحرافی عنوان کرد و گفت :متأسفانه گاهی گفته می شود اگر بر شکل کنونی مدیرت اماکن ورزشی فشار مضاعف وارد شود، ضمن کاهش رغبت  حضورسرمایه گذار، جوانان نیزبه سوی قلیان سراها کشیده می شوند.

* دست سیاسیون باید در بخش ورزش و جوانان  کوتاه شود
رهنما اذعان کرد: دست سیاسیون باید در بخش ورزش و جوانان کوتاه شود که تاکنون موفق شدیم ۵۰ درصد از دخالت‌های سیاسون در این بخش را کاهش دهیم.

مدیر کل ورزش و جوانان گیلان تصریح کرد: در زمان ورود بنده به اداره کل ورزش جوانان ده فرد سیاسی سکان دار هیات های ورزشی مختلف بوده اند که تا این لحظه موفق به حذف ۵ نفر از اشخاص شده ام و اگر بخواهم در همین سمت ادامه فعالیت داشته باشم دست افراد باقی مانده را نیز کوتاه خواهم کرد.

مدیرکل اداره ورزش و جوان گیلان به پروژه های نیمه تمام ورزشی این استان اشاره کرد و اظهار داشت : برای به اتمام رسیدن پروژه های نیمه تمام ورزشی در گیلان به ۵۲۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز داریم که البته می توانیم پروژه های زیر ۲۵ درصد را واگذار کنیم و امیدوارم که تا به اتمام رسیدن پروژه های نیمه تمام ، کلنگ احداث پروژه جدیدی به زمین زده نشود .

وی به آمار خوب ورزشکاران سازمان یافته در استان گیلان نیز اشاره کرد و افزود : حدود ۱۴۴ هزار ورزشکار سازمان یافته در گیلان فعالیت دارند که طبق میانگین باید پنج درصد جمعیت ورزشکار باشند که این رقم در استان گیلان ۸/۵ است و از این نظر از شرایط خوبی برخوردار هستیم .

*پلمپ باشگاه های بدنسازی در صورت توزیع داروهای غیرمجاز
وی خاطرنشان کرد: داروهای نیروزا در باشگاه‌ها تهدیدی بدتر از اعتیاد است که در این زمینه ستاد اماکن ورزشی تشکیل شده که ضمن بازدید و گزارش، با عاملان برخورد جدی داشته و باشگاه پلمپ خواهد شد.

مدیر کل ورزش و جوانان گیلان اضافه کرد: داروهای غیرمجاز با قیمت‌های گزاف در باشگاه به فروش می‌رسد که بسیار خطرناک بوده و عاملی برای سرطان است.

وی همچنین توزیع مواد مکمل سرطانزا در باشگاه های ورزشی را بحرانی جدی در ورزش گیلان برشمرد و افزود: داروهای مکملی که با قیمت های گزاف در باشگاه ها فروخته می شود سبب بروز بیماری سرطان می شود و متاسفانه شاهد استقبال جوانان ورزشکار در باشگاه های ورزشی استان از این داروها هستیم.

رهنما تصریح کرد: اداره کل تربیت بدنی به شدت و به طور جدی با توزیع کنندگان این داروها در باشگاه های ورزشی مقابله می کند و باشگاه های متخلف را تعطیل خواهد کرد.

*قول دریافت مدال در المپیک ریو را نمی دهم
مسعود رهنما با اعلام اینکه در المپیک ریو قول دریافت مدال از سوی ورزشکاران گیلانی را نمی دهد گفت: اگر بنده در این سمت باشم با فعالیت های که در حال انجام هستیم می توان امید دستیابی به مدال در المپیک ۲۰۲۰ را داشته باشیم.

وی با انتقاد از برگزاری همایش هایی که به منظور ورزش های همگانی در استان گیلان برگزار می شود افزود : ورزش همگانی این نیست که صرفا پیاده روی برگزار کنیم و افرادی در میان مسیر برای دریافت خودرو بیایند بلکه ورزش همگانی یعنی اینکه ورزش را به خانه های مردم ببریم و درصد چاقی افراد جامعه را کاهش دهیم.

مدیر کل ورزش و جوانان گیلان  بیان داشت: اگر قرار است هدایایی داده شود باید مربوط با این حوزه باشد می توانید دوچرخه اهدا کنید یا لباس ورزشی و تردمیل که به گسترش ورزش همگانی کمک کند.

رهنما برگزاری مسابقات گیلما در رشت را داری مجوز برشمرد و افزود :این ورزش یکی از شاخه های ورزش کونگ فو است این قول را میدهم که در آینده اجازه برگزاری مسابقات کشوری این ورزش را در استان نخواهم داد.

مدیرکل ورزش وجوانان گیلان در خصوص حضور پیدا نکردن در مراسم افتتاحیه مسابقه رزم گیلما گفت : اساساً اینکه رشته‌ای بنام گیلما که از هویتی برخوردار نیست  و بعد آن را به فدراسیونی بچسپانندکه فدارسیون جهانی ندارد، مبین آن است که باید به کشتی گیله مردی که در آیین کهن ایرانیان بوده و از اقبال فوق العاده مردمی نیزبرخوردار است، حمایت همه جانبه کنیم  و فدراسیون کنگ فو بقدری کوچک است که اگر مسابقات کشوری کنگ فو هم برگزار کنند بنده نخواهم رفت .

وی ادامه داد: به زودی در استان گیلان مسابقات کشتی گیله مردی برگزار می شود و جوایزی در این مسابقات به برندگان اهدا می کنم که به قهرمانان المپیک نیز داده نشده است.

*فوتبال رشت قادر نیست به یک تصمیم واحد برسد
وی در خصوص وضعیت مالی تیمهای سپیدرود ، ملوان و داماش که از اقبال گسترده مردمی برخوردارند گفت : اگرچه گیلان به لحاظ فقدان صنایع عظیم از حمایت کنندههای مالی خوبی برخوردار نیست ، اما باید از افرادی چون مهندس عابدینی  ومدیریت باشگاه سپیدرود که در این شرایط بحرانی تیم را اداره می کنند قدردانی کنیم .

رهنما با بیان اینکه تیم داماش هرگز براساس ۵ شرط مطروحه به ما تحویل نشده است ، وجود تنش های اخیر را عاملی در به تأخیر افتادن حل مشکلا تمالی داماش اعلام کرد.

وی، در بخش دیگری از سخنان خود در ارتباط با تیم داماش گیلان گفت :چرا قبول نمی کنیم که جامعه فوتبال شهر رشت نمی توانند با یکدیگر جمع شوند و به یک تصمیم واحد برسند .چنین مشکلی برای تیم ملوان هم به وجود آمد ولی آن ها درچند جلسه این بحران را رفع کردند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله زیر را حل کنید (برای تشخیص ربات از انسان) *