در تأمین منافع شهروند با احدی تعارف ندارم/ ابطحی می گوید بازیکنان حرف گوش نمی دهند و قدر لحظات را نمی دانند

نسیم ورزش/ گزارش اختصاصی از شعبان وفایی نژاد: مدت مدیدی است که مدیران حرفه‌ای ورزش در سراسر جهان دیگر به این مقوله به عنوان یک سرگرمی و فقط برای قهرمانی نگاه نمی‌کنند. نجاریان

حالا ورزش تبدیل به یک صنعت درآمدزا شده است که تنه به تنه صنعت توریسم، نفت و… می‌زند. کافی است نگاهی بیندازیم به درآمدزایی باشگاه‌های صاحب‌نام ورزشی در رشته‌های مختلف در سراسر دنیا که چگونه از راه‌هایی مانند جذب حامیان مالی و اسپانسرها، تبلیغات تلویزیونی، حق پخش، ترانسفر، فروش بلیت مسابقات و مواردی از این دست برای خود درآمدزایی می‌کنند. رشته‌های ورزشی امروز به عنوان یک صنعت از بخش‌های مختلفی تشکیل شده‌اند که تمامی آنها در جهت منافع آن باشگاه طراحی و برنامه‌ریزی شده‌اند که هر کدام از آن بخش‌ها نیز خود به بخش‌های دیگری تقسیم می‌شوند ولی رویکرد تمامی آنها به جنبه اقتصادی و درآمدی است.

از آنجا که هر باشگاه ورزشی به عنوان یک شرکت که دارای سود و زیان است، تلقی می‌شود می‌بایست سیاستگذاری‌ها در آن باشگاه به نحوی تنظیم شوند که درآمدهای حاصله بیشتر از هزینه‌های آن باشگاه در یک سال (یک فصل) شود. مقایسه بین نوع درآمدزایی در باشگاه‌های معتبر ورزشی در رشته‌های مختلف در سراسر دنیا با باشگاه‌های ورزشی در ایران نشان می‌دهد اگر ساختار این باشگاه‌ها را از نظر بحث اقتصاد و بازاریابی بررسی کنید می‌بینید جایگاه مشخصی ندارند و لزوم بازنگری در سیاست های تیمداری و باشگاه داری امری اجتناب ناپذیر به شمار می رود. به دنبال کسب نتایج ضعیف تیم شهروند ساری در مسابقات لیگ برتر فوتسال باشگاههای کشور ، بر آن شدیم تا با سعید نجاریان مدیرعامل این باشگاه در خصوص آخرین وضعیت شهروند به گفتگو بنشینیم . ایشان نیز با قبول دعوت ما در خلال اظهاراتش ، مسائل جالبی را مطرح کرده که خواندن آن برای شما خواننده خالی از لطف نیست :

سوأل : آقای نجاریان آیا از نتایج کسب شده رضایت دارید ؟
خیر انتظار بیشتری داشتم اما متأسفانه برخلاف انتظار نتایج خوبی کسب نشده است .
سوأل : چرا به مهدی ابطحی سرمربی شهروند در خصوص این نتایج تذکر یا اولتیماتوم نداده اید؟
اتفاقاً بنده قبل از دیدار با شهید منصوری به وی گفتم که اگر روند شکست های شهروند در مسابقات بعدی ادامه داشته باشد دیگر نمی شود شما را به عنوان سرمربی در کنار خود داشته باشیم همین تذکر بنده باعث شد تا دو دیدار بعدی را با پیروزی پشت سربگذاریم.
سوأل : مشکل ابطحی با این تیم کجاست ؟
او می گوید بازیکنان حرف گوش نمی دهند و قدر لحظات را نمی دانند
سوأل : دیدگاه ابطحی نسبت به آینده تیم شهروند چیست ؟
او بسیار امیدوار است ، ذکر این موضوع مهم است که ابطحی در هر تیمی حضور داشته آن تیم بعد از دو سال نتایج خوبی گرفته و ما نیز امیدواریم این موفقیت برای شهروند نیز حاصل شود .
سوأل : آیا شما به عنوان مدیرعامل شهروند به وظیفه خود در شرح وظایف تیمداری خوب عمل کرده اید ؟
بله ما یک ماه قبل از آغاز مسابقات تمرینات خود را آغاز و تدارکات و تشریفات لازم را برای شهروند در نظر گرفته بودیم ، ما اولین تیمی بودیم که همه شرح وظایف قانونی خود را که در فدراسیون فوتبال کلیه پرونده ها و مقدمات اداری حضور در لیگ برتر را انجام داده و اولین تیمی بودیم که مدارک خود را به صورت کامل تحویل فدراسیون فوتبال داده بودیم .
سوأل : آیا در بستن قرارداد یا انتخاب بازیکنان خوب عمل شده است ؟
بله ما از بازیکنان باتجربه و از چهره های جوان و مستعد در تیم استفاده کرده ایم و کادر فنی در تعیین نفرات خوب عمل کرده است .

سوأل : شما که مدعی هستید نفرات خوب و کادر فنی توانمندی دارید ، چرا این نتایج حاصل می شود ؟
بازیکنان ما در طول دیدارهای برگزار شده قدر موقعیت ها را ندانستند انشالله در دور برگشت بتوانیم جبران مافات کنیم البته بدشانسی هم در بسیاری از دیدارها گریبان گیر ما شده بود که برای نمونه از آخرین دیدار برابر تأسیسات دریایی یاد می کنم که حق ما شکست نبود .
سوأل : آیا احساس می کنید در تیمداری در لیگ برتر موفق عمل کرده اید ؟
در سطح ورزش مازندران بله برترین هستیم البته نه در سطح تیمداری در کشور با توجه به جایگاه تیمداری در ورزش مازندران ما عملکرد نسبتاً مطلوبی داشته ایم .
سوأل : از همکاری اعضای شورای شهر رضایت دارید ؟
بله به حمدالله همه نگاهها به تیم شهروند مثبت و حمایتی است و در این ارتباط کمک های خوبی هم شده اما انتظار می رود سایر تشکیلات نیز همین دیدگاه را نهادینه کنند چرا که شهروند متعلق به ساری و البته مازندران است چرا که یک تیم ورزشی در بالاترین سطح کشور در حال رقابت با حریفان بسیار توانمندی است و رقابت با آنها در همه ارکان بدون پشتوانه مناسب امکان پذیر نیست .
سوأل : چرا در اکثر بازی ها عده ای از تماشاگران عادت کرده اند به داوران ، مربیان و بازیکنان حریف فحاشی کنند ؟
حرف شما را تأئید و نسبت به آن اظهار تأسف می کنم این عده از افراد تعداد بسیار کمی دارند ما نیز به هیچ عنوان راضی به این نیستیم که نه داوران و نه بازیکنان و کادر فنی تیم های مهمان در زمین ما فحاشی شوند به همین منظور از لیدرهای دلسوز شهرمان انتظار می رود در این خصوص توجه بیشتری به خرج دهند چرا که این مسئله سوء با روح ورزش در تضاد است .
سوأل : چرا در دیدار با تأسیسات دریایی این همه شاهد فحاشی به یاران تیم مقابل بوده ایم ؟
متأسفانه عده ای قصد داشتند حوادث سال گذشته را جبران کنند که البته بنده این موضوع را به شدت محکوم می کنم و معتقدم باید اخلاق در ورزش ساری و جاری باشد .

سوأل : آیا در عقد قرارداد با ابطحی سرمربی شهروند قانونی عمل شده است ؟
بله این قرار داد کاملاً قانونی بوده و ایشان به صورت رسمی با ما قرار بسته اند و حتی ۵۰ درصد کمتر از تیم قبلی از ما حق الزحمه دریافت می کند و هزینه دیگری هم برای ما ندارد .
سوأل : هزینه تمرینات تیم چقدر برآورد می شود ؟
در ابتدا باید اشاره کنم که زمانیکه سرمربی تیم سید مهدی ابطحی است باید همه تدارکات غذا قبل و بعد از تمرین با هماهنگی و نظارت ایشان برنامه ریزی شود اما در پاسخ به سوأل شما باید بگویم برای هر تمرین حدود ۲۰۰ هزار تومان هزینه بازیکنان شهروند می شود .
سوأل : در برخی محافل عنوان شده که شهرداری و شورای شهر حدود یک میلیارد تومان به شهروند کمک کرده است ؛ شما در این خصوص شفاف سازی کنید .
تاکنون مبلغ یک صد و پنجاه میلیون تومان کمک مالی از شهرداری و شورای شهر برای شهروند در نظرگرفته شده و آمارهای دیگر به هیچ عنوان صحت ندارد .
سوأل : به عنوان آخرین سوأل چه پیامی خطاب به تماشاگران دارید ؟
از حمایت های همه جانبه و مستمر آنها در تمامی دیدارها سپاسگزارم اما قدری صبور باشند و اجازهبدهند برنامه های کادر فنی به مرور انجام و انشالله تأثیرات مثبت آن را در کسب نتایج در خورشأن شاهد باشیم.
نگارنده مطلب در تکمیل آنچه که از زبان سعید نجاریان به روی قلم درآمده اشاره به این موضوع می کند که برای توسعه ورزش استان در رشته پرطرفدار فوتبال و فوتسال به مدیران متخصص و دلسوزی همچون نجاریان نیاز داریم که بتوانند همه ظرفیت‌هایی که در دستگاه‌های اجرایی، شهرداری‌ها و نهادهای غیردولتی پراکنده شده است را در راستای توسعه ورزش فوتبال تجمیع کنند؛ در این راستا باید توان و ظرفیت مدیریتی حوزه فوتبال استان را افزایش دهیم و تنها در صورت دوری از افتراق، اختلافات و مباحث سلیقه‌ای و همچنین با همدلی و مشارکت تمام ظرفیت‌های موجود ، حرکت رو به رشد و بالنده‌ای در ورزش فوتبال استان اتفاق خواهد افتاد. خاطر نشان می شود امروزه فوتبال با همه عملکردهایی که در ابعاد مختلف اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی دارد در حال تبدیل به یک مکتب تمام عیار در ورزش دنیا است و در این عرصه استفاده از شیوه‌های نوین مدیریتی برای تحقق جایگاه حقیقی آن در استان اجتناب‌ناپذیر است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله زیر را حل کنید (برای تشخیص ربات از انسان) *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو