درخشش جوانان ایران در رقابت‌های وزنه برداری توکیو

نسیم ورزش : در نخستین روز از رقابت‌های وزنه برداری توکیو ، جوانان تیم ملی وزنه برداری ایران خوش درخشیدند.

 

رقابت‌های وزنه برداری توکیو

مسابقات قهرمانی نوجوانان و جوانان آسیا با حضور ۲۲۲ وزنه بردار از ۲۱ آبان ماه در شهر توکیو ژاپن آغاز شد. در بخش پسران ۱۳۹ وزنه بردار از ۲۳ کشور و در قسمت دختران ۸۳ شرکت کننده از ۱۶ کشور با یکدیگر به رقابت می پردازند. این رقابت های در روز چهارشنبه ۲۶ آبان ماه با مراسم اختتامیه و اهدای جام قهرمانی به تیم های برتر خاتمه می‌یابد.
به گزارش روز سه ‌شنبه پایگاه اطلاع ‌رسانی فدراسیون وزنه برداری، رقابت‌های وزنه برداری قهرمانی جوانان آسیا برای تیم ملی وزنه برداری کشورمان با قهرمانی «امیرحسین فضلی» در دسته فوق سنگین و کسب مدال برنز «کوهیار فرج پور» کلکسیون مدال ‌های کاروان اعزامی وزنه ‌برداری ایران را کامل ‌تر کرد.
«امیرحسین فضلی» در رقابتی نزدیک با نماینده ژاپن، به لطف اختلاف وزن روی سکوی قهرمانی آسیا ایستاد تا عنوان قویترین وزنه بردار جوان قاره را به دست بیاورد.
فضلی در حرکت یک ضرب پس از مهار وزنه های ۱۶۲ و ۱۶۸ کیلوگرم، برای مهار وزنه ۱۷۲ کیلوگرم به روی تخته آمد و با مهار آن، به مدال طلا حمله کرد. اما «کوسوکه چیچن» از ژاپن که در دو حرکت اول خود به ترتیب وزنه های ۱۶۵ و ۱۷۲ کیلوگرم را بالای سر برده بود، در آخرین فرصت خود وزنه ۱۷۳ کیلویی را بالای سر برد تا به این ترتیب با یک کیلوگرم برتری نسبت به فضلی طلای یک ضرب را به دست بیاورد و مدال برنز یک ضرب نیز به «کوهیار فرج پور» رسید. این وزنه بردار فوق سنگین مثل فضلی در هر سه مرحله موفق بود و با مهار وزنه های ۱۵۰، ۱۵۷ و ۱۶۱ کیلوگرم توانست به مدال برنز دست یابد.
فضلی که به مدال طلای دوضرب و مجموع فکر می کرد، کار خود را با مهار وزنه ۲۰۵ کیلوگرم آغاز کرد و ادامه با مهار وزنه ۲۱۱ کیلویی و رسیدن به حدنصاب مجموع ۳۸۳ کیلوگرم شانس خود را برای کسب مدال طلا افزایش داد. مهار وزنه ۲۱۱ کیلویی توسط فضلی درحالی بود که چیچن، در دو حرکت اول خود وزنه های ۲۰۳ و ۲۱۰ کیلویی را بالای سر برده بود.
بنا بر این گزارش، تا اینجا هر دو وزنه بردار به رکورد مجموع ۳۸۳ کیلوگرم رسیده بودند، اما فضلی ۲۱ کیلوگرم از حریف خود سبک تر بود تا در صدر قرار بگیرد. در ادامه رقابت برای کسب مدال طلا بالا گرفت اما وزنه بردار ژاپنی نتوانست وزنه ۲۱۴ کیلویی را مهار کند تا به این ترتیب امیر حسین فضلی قهرمان دسته فوق سنگین آسیا شود. فضلی هم البته در سومین حرکت خود برای رکوردشکنی پشت وزنه ۲۲۰ کیلوگرمی ایستاد که در مهار آن ناموفق بود.
دیگر نماینده کشورمان، کوهیار فرج پور هم در دوضرب با مهار وزنه ۲۰۸ کیلویی به حدنصاب مجموع ۳۶۹ کیلوگرم رسید و چون یک ضرب مدال برنز را به دست آورد.
** نتاج دسته ۱۰۵کیلوگرم
حاصل کار در دسته ۱۰۵ کیلوگرم وزنه‌ برداری جوانان کشورمان در رقابت‌ های وزنه ‌برداری قهرمانی جوانان آسیا سه طلا و سه نقره ارزشمند بود. «علیرضا دهقان» و «پیمان جان» به ترتیب روی سکوهای قهرمانی و نایب قهرمانی قاره کهن ایستادند.
در حرکت یک ضرب دهقان پس از مهار وزنه ۱۶۲ کیلویی در همان نخستین حرکت، مدال طلا را از آن خود کرد و در ادامه با مهار وزنه ۱۷۰کیلویی فاصله خود را با سایرین افزایش داد. دهقان در آخرین حرکت یک ضرب هم پشت وزنه ۱۷۷ کیلوگرمی ایستاد اما نتوانست آن را بالای سر ببرد.
در همین وزن دیگر نماینده کشورمان پیمان جان هم عملکرد خوبی داشت و با مهار هر سه وزنه انتخابی کادر فنی، با رکورد ۱۵۸ کیلوگرم مدال نقره یک ضرب را به دست آورد. جان در دو انتخاب نخست به ترتیب وزنه های ۱۵۰ و ۱۵۵ کیلوگرم را مهار کرده بود.
در حرکت های دوضرب هم دو نماینده کشورمان دست نیافتنی بودند و سایر وزنه برداران این وزن را مقهور قدرت خود کردند. علیرضا دهقان در این حرکت کار خود را با مهار وزنه ۲۰۰ کیلویی آغاز کرد تا طلای مجموع را خیلی زود به نام خود به ثبت برساند. البته دهقان، برای کسب مدال طلای دوضرب یک رقیب سرسخت به نام پیمان جان داشت.
جان که کار خود را در دوضرب با مهار وزنه های ۱۹۰ و ۱۹۵ کیلورم آغاز کرده بود، در آخرین فرصت خود پشت وزنه ۲۰۱ ایستاد و با مهار آن برای لحظاتی در صدر جدول رقابت های دوضرب ایستاد؛ اما علیرضا دهقان در ادامه با مهار وزنه ۲۰۵ کیلویی، بار دیگر به صدر بازگشت تا با کسب سه مدال طلا ستاره بی چون و چرای دسته ۱۰۵ کیلوگرم باشد. در این وزن پیمان جان، دیگر وزنه بردار شایسته کشورمان با کسب ۳ مدال نقره روی سکوی نایب قهرمانی ایستاد و جی هائو لو از چین تایپه با ۱۹ کیلوگرم اختلاف رکورد با جان و ۳۵ کیلوگرم اختلاف رکورد با دهقان در مکان سوم قرار گرفت.
مسابقات جهانی از وزنه برداران به غیر از تست دوپینگ، تست خون به عمل آمد.
ورزشی **۹۳۹۵** خبرنگار: داود آجورلو * انتشاردهنده:علی خورسندی

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله زیر را حل کنید (برای تشخیص ربات از انسان) *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو