دانستنی های کشتی مازندران ( بخش دوم )

نسیم ورزش/ شعبان وفایی نژاد:  قاسم بابلیان اولین کاپیتان کشتی مازندران بود که شگرد او فن کمر بوده است وی کشتی گیری متفکر و قدرتمند بود .

شعبان وفایی نژاد
فریدون خزائلی و منوچهر افصل ولیکی خدمات شایسته ای برای کشتی مازندران داشتند .
تاج اولین تیمی بود که قهرمان کشتی باشگاههای تهران شد.
اولین نفراتی که از شهرهای مختلف مازندران به تمرین کشتی زیر نظر استاد حبیب الله بلور و عبدالله مجتبوی در ساری پرداختند امامعلی حبیبی / احمد حبیبی / خلیلی رعیت پناه / باستانی / قانعی / دهبندی / ناهید / اقتداری / شیرازی / بهرامی / حسین قدیری / عباس باج خواه / ناصر شیخ زاده / ابریشمی / اعظم مهدی پور / رمضان خدر / مجید عقیلی / علی محمد مومنی / علی بابا منوچهری / مجید عقیلی / حسن جوادی / برادران ابراهیمی / غلامعلی منصور سوهانی بودند البته این نفرات در شهرهای خودشان نیز به تمرین می پرداختند.
مهدی موسوی ۲۵ سال دبیر هیأت کشتی مازندران بود وی داور بین المللی و هم اکنون در انگلستان زندگی می کند.
در زمان مسئولیت منوچهر قراگزلو / سید محمد خادم و احمد ایزدپناه ، شاهد خدمات شایسته ای به کشتی مازندران بوده ایم .
در زمان محمد خادم برنامه های مدرنی برای جداسازی امور داوری و امور مربیگری برقرار بود قبل از خادم مربیان وظیفه داوری کلیه مسابقات را نیز برعهده داشتند.
 در زمان مسئولیت فتح الله عضدی به عنوان رئیس هیأت کشتی مازندران ، بلور / مجتبوی و آبفروش کار تعلیم و آموزش کشتی گیران مازندرانی را بر عهده داشتند راهرو دبستان نواب ساری اولین محل تمرین کشتی گیران ساری بود و بعدها پادگان ساری به محل تمرین این تیم تبدیل شد که البته از دوش آب گرم برای شستشو خبری نبود .
انجمن شهر ساری به همت دکتر حقانی حمایت همه جانبه از کشتی مازندران داشت و حق و حقوق مربیان و قهرمانان شاخص را نیز پرداخت می کرد .
یحیی یحیی زاده از ساری کارمند اوقاف اولین مازندرانی بود که موفق به کسب کلاس درجه سه داوری شد.
افتخار دادخواه دومین رئیس هیأت کشتی مازندران بود که هیچ علاقه ای به کشتی نداشت و حتی عمر مدیریتی او در کشتی مازندران به یک سال هم نگذشت .
محمد شعبانی از ساری در وزن ۵۲ کیلوگرم قهرمان کشتی بزرگسالان کشور شد البته وی در ۵۷ کیلو نیز سابقه قهرمانی در ایران را دارد .
اولین دوره تمرین کشتی گیران نوجوان مازندرانی با مربیگری سید علی اکبر پیرزاده و قاسم ملک پور برگزار شد که ترکان / محمدیان / سید رسول حسینی / دباغی و یعقوب زاده در هلال احمر مازندران و امامعلی حبیبی / رمضان خدر / حبیب الله الطافی / رمضان هادیان / اسدالله رضایی / رستم کلاهی / قاسم ملک پور/ میرعمادیان / شعبان وفایی نژاد / محمد نقی پور در آن به تمرین می پرداختند.
 از زمان مسئولیت محمد خادم در کشتی ایران مسابقات نوجوانان و جوانان آغاز شد.
عبدالحمید باقری یکی از مربیان بزرگ و موفق مازندران بود .
مهندس فخیمی مدیرعامل سازمان برق مازندران اولین مدیر مازندرانی بود که اجازه داد تیمی به نام برق مازندران در لیگ قهرمانی کشتی ایران در جام شهربانوفرح شرکت کند.
جالب است بدانیم در زمان مسئولیت ایشان محمد خاوری در دوومیدانی / رمضان خدر و مجید عقیلی در کشتی / مهدی ساداتی در بسکتبال / محمد رضا متولیان در فوتبال / سبحان خانیان پور در کشتی / بهنیا در فوتبال / عابدی در پینگ پنگ و حسین فرهادی در بسکتبال جذب این سازمان شدند .
قبل از انقلاب مازندرانی ها سه دوره میزبان مسابقات قهرمانی کشتی بزرگسالان کشور را تجربه کرده بودند که مازندران در دو دوره توانست قهرمان شود از نکات جالب این بود که یک بار مسابقات قهرمانی کشتی بزرگسالان ایران به صورت مشترک ساری و بابل و یک بار بابل و یک بار ساری برگزار شده بود .
دکتر حقانی شهردار اسبق ساری قبل از انقلاب که رئیس هیأت کشتی مازندران بود به عنوان سرپرست تیم ملی کشتی کشورمان در جام بین المللی تفلیس روسیه اعزام شد در زمان بازگشت از روسیه در ساری با استقبال عالی شهروندان ساروی روبرو شد .
در زمان تصدی مرحوم ناصر صوری استاندار مازندران ، یک دیدار دوستانه کشتی بین تیم های ساری و قائمشهر و بابل در بابل برگزار شد جالب اینکه مرتضی عزیزی از فدراسیون کشتی به عنوان ناظر این بازی بود که احمد خرسند و عبدالحمید باقری مربی تیم ساری بودند این مسابقات با انواع درگیری های فیزیکی به پایان رسید البته از سوی استاندار / فرماندار / رئیس تربیت بدنی و رئیس شهربانی بابل توبیخ شد.
پرویز سیروس پور یکی از مربیان تیم ملی و رئیس دبیرخانه فدراسیون کشتی اولین مربی تهرانی تیم برق مازندران در لیگ برتر کشور در قبل از انقلاب بود.
زمانیکه مسابقات قهرمانی کشتی کشور در ساری برگزار شد عباس زندی مربی تیم ملی به عقیلی کشتی گیر مازندرانی گفت : شما باید برای تیم تهران کشتی بگیرید در غیر این صورت از تیم ملی اخراج می شوید که عقیلی مجبور شد به این درخواست تن دهد . ۵ هزار ساروی شعار دادند عقیلی نادون خودتو فروختی به تهرون ؛ ضمناً مازندرانی ها در آن مسابقات به مقام اول دست یافتند.
در طول تاریخ کشتی ایران ، مازندرانی ها اولین تیمی بودند که تهران را شکست دادند.
جالب است که در تابستان سال ۱۳۵۷ یک تیم سی نفره از آمریکا به مازندران سفر کرد که در ساری / گرگان و شهسوار مسابقه دادند در تنکابن این مسابقات به علت اعتراض مردم برگزار نشد و آمریکا بلافاصله با اتومبیل به تهران رفت.
مازندرانی ها در سال ۱۳۵۲ در ساری قهرمان ایران شدند که باقری / ریاحی / ابریشمی / عباس باج خواه / محمد مومنی / مهدی پور / منوچهری / جوادی / بهرامی و خدر اعضای تیم مازندران را تشکیل می دادند.
مازندرانی ها در سال ۱۳۵۴ نیز قهرمان کشتی آزاد ایران شدند که خدر – قانعی – روحی – مومنی – ریاحی – باقری – عقیلی – منوچهری – سوهانی و قدیری نفرات تیم مازندران بودند.
اولین سفر خارجی تیم مازندران به جام دان کلف بلغارستان بود این سفر با قطار از ایران به ترکیه و سپس بلغارستان صورت گرفت که در این مسابقات داوران ظلم بزرگی در حق خدر کردند دومین مسابقات در لوذر لهستان بود که هزینه این سفر را اداره ورزش و استاندار مازندران متقبل شدند.
محمد حسین دباغی از ساری تنها مرد طلایی کشتی مازندران در لهستان بود .
در سال ۱۳۵۶ مازندرانی ها سومین میزبانی مسابقات قهرمانی کشور را جشن گرفتند. خادم دو تخته تشک بعد از قهرمانی مازندران به میزبان اهداء کرد که یکی به بابل و دیگری به ساری داده شد که هر دو تشک استاندارد آلمان بود .
تیم ملی شوروی سابق در بابل با تیم منتخب مازندران دیداری دوستانه برگزار کرد که با نتیجه ۸ بر۰ پیروز شد ؛ نصرا شعبانخانی نماینده فدراسیون کشتی ایران در این دیدار دوستانه بود روس ها اعلام کرده بودند که تنها حاضر به انجام مسابقه با کشتی گیران مازندرانی هستند.
الطافی / خزائلی / معبودی / طالبی پور / قبادی / صفاری / مهربان دریانورد / باقری / غلامرضا بهروان داوران سرشناس مازندرانی بودند که در شهرهای مختلف کشور فعالیت داشتند اما الطافی سرآمد آنها بود .
رمضان خدر تنها کشتی گیر طول تاریخ مازندران بود که ۷ الی ۸ سال تنها برای مازندران کشتی گرفت و قهرمان شد خدر در مبارزات خود دلی شیر و نترس بود.
بیشترین ظلم در طول تاریخ کشتی ایران تهرانی ها همواره به خدر داشتند لقب خدر شجاع مازندران بود ؛ وی بارها از حضور در اردوی تیم ملی ظلم هایی که در حق او شده بود گلایه داشت ؛ خدر مدعی بود که مربیان تیم ملی آنقدر در تمرینات فشارهای زیادی به من وارد می کنند که توان مبارزه در مسابقات را به حریفان نداشته باشم .
خدر مدعی شد که مسئولین ورزش مازندران در دوران مربیگری در حق او ظلم های زیادی را روا داشتند و برای درمان او هیچ اقدامی نکرده اند ؛ در مراسم تشییع جنازه خدر ، امامعلی حبیبی سخنران مراسم بود جالب است بدانیم خدر بر بسیاری از بزرگان جهان کشتی در دوران پیری به پیروزی رسیده بود .
یک کری خوانی بین امامعلی حبیبی اسطوره کشتی مازندران با حریفش مرحوم توفیقی که قهرمان بود ، نقل قول جامعه ورزشی شده بود مهندس جهانبخش توفیقی قبل از دیدار با حبیبی با لباس تیم ملی مشغول طناب زدن بود که حبیبی به او گفت : بابا سی ثانیه کشتی گرفتن که این همه طناب زدن نمی خواهد البته در مسابقه نیز اینگونه شد.
رضا سیم خواه / فرهاد اسماعیل نژاد / حسن رنگرز در کشتی فرنگی مربی تیم ملی بودند.
  مهدی موسوی از مازندران در حال حاضر گزارشگر کشتی در شبکه بی بی سی انگلستان می باشد او ۲۱ سال دبیر هیأت کشتی مازندران بود .
اسماعیل دنگسرکی از مربیان خوب و سازنده کشتی مازندران است استاد عبدالرحیم تبریزی و سید علی خدایی هم از مربیان خوب این دیار بودند البته همه مربیان کشتی مازندران سازنده هستند که سابقه معرفی قهرمانان کشتی نشانگر این مسئله است .
مازندرانی ها همواره در وزن ۵۷ کیلوگرم ضرابخانه طلایی کشتی بودند در این ارتباط رمضان خدر / یحیی مردانی / عسگری محمدیان / کریم عرب / محمد علی یعقوب زاده / اسدالله رضایی / سید مراد محمدی / محمد حسین دباغی / حسین کریمی / بابایی / نقی داداشی / رحیم شربتی / نقی کلانتری / عبدالله افشار / صادق لاریجانی / سهراب لاریجانی / کوهستانی / اکبر مشهدی / اویس ملاح / منصوری / ناصر حسین پور / مسعود اسماعیل پور / سید احمد محمدی / جلیل جهانشاهی / سعید احمدی / اولیایی / مجتبی حسین پور / سید محمد حسینی / انوشیروان رضایی / جعفر علیجانی / سید محمد شجری / ناصر اسماعیل پور هر یک برای خودشان حرف های زیادی در جهان کشتی داشتند و همواره مازندرانی ها در این وزن مدعی اصلی دوبند تیم ملی بودند.
مازندرانی در المپیک در سنگین وزن تنها یک مدال دارند که آنهم کمیل قاسمی برنز گرفت . در کشتی فرنگی یک مدال در سنگین وزن دارند که بشیر باباجان زاده مدال برنز کسب کرد ، در کشتی فرنگی المپیک یک مدال دارند که توسط قاسم رضایی طلا کسب شد .
در پایان مسابقات قهرمانی کشتی آزاد پاکستان سبحان روحی با تهدید فدراسیون کشتی از دنیا قهرمانی وداع کرد در غیر این صورت وی سال ها قهرمان ایران بود .
در پایان مسابقات قهرمانی کشتی آزاد ایران انتخابی تیم ملی در ساری ، رمضان خدر با برتری قهرمان شد ؛ دلش می خواست در مسابقات قهرمانی آسیا کشتی بگیرد اما مجبور به خداحافظی از جهان کشتی شد.
در پایان مسابقات قهرمانی کشتی آزاد جهان در تهران ، علی اصغر اسلامی زمانیکه مسئولین فدراسیون به او اهانت کردند از ناراحتی غش کرد.
در پایان عمر قهرمانی عبدالله موحد از سوی سازمان ورزش کشورمان ممنوع الخروج شده بود ، وی متهم به این بود که عامل اغتشاش در تیم ملی است .

مرحوم سید رسول حسینی اولین کشتی گیر مازندرانی بود که در زمان اوایل انقلاب در حمایت از مردم ایران اردوی تیم ملی کشتی کشورمان را ترک و در جام آریا مهر شرکت نکرد .

علت مرگ زنده یاد کریم عرب هنوز مشخص نیست کریم عرب قهرمان کشتی آزاد ایران بود .
یک دست و یک پای امامعلی حبیبی / زیرگیری مرحوم سید رسول حسینی / سگگ محمد حسین دباغی / فن کمر و بارانداز عسگری محمدیان / یک خم دوخم اویس ملاح / کنترل کشی عبدالله موحد/ فیتو کاووس جعفرزاده / زیرکتف زدن سید مراد محمدی / لنگ برادران واگذاری / زیرگیری های مجید ترکان / درخت کن رضا یزدانی / فیتو ، تندر و کنده کشی رمضان خدر / خیمه های سوخته سرایی / کمرگیری های سیم خواه / حسن رنگرز / خوش فکری تقوی و حاجی زاده و حاجی کناری همواره زبانزد خاص و عام در بین کشتی دوستان بود اما معمار کشتی نوین جهان به امامعلی حبیبی لقب داده می شود همگان از حبیبی کشتی و پیروزی در یک دقیقه را طلب می کردند ؛ هیجان کشتی رمضان خدر آنهم با فن های پرتابی و فتح پای آیت واگذاری / نظم و انضباط کشتی مجید ترکان و سید رسول حسینی / امتیاز ندادن سید مراد محمدی / قدرت و سرعت و توان بالای حسین یزدانی در جهان کشتی می تواند یک کلاس باشد. از نظر کوچینگ نقی کلانتری / نوری شعبانی / میرعمادیان / دنگسرکی / ترکان / شکری پور / نصرتی / مردانی / کریمی / برادران واگذاری / عباسپور / محمدی / بوداغی / نادر ناظری / سبحان روحی / خدایی / حسن نیا و بسیاری دیگر از مربیان کشتی سازنده و در کارشان متبحر بوده و هستند.
کیانفر در اوایل سال ۱۳۵۶ بانی احداث سالن سید رسول حسینی شد.
 دکتر حقانی / مهندس علی اصغر یوسف نژاد / مهندس صادق خلیلی رئیس هیأت کشتی مازندران بودند که شهردار ساری نیز بودند . مهندس حجازی عضو هیأت رئیسه کشتی مازندران بوده است ؛ مرحوم عزت الله دامادی رئیس هیئت کشتی ساری بوده ، مهندس قنبرپور عضو هیأت رئیسه برگزاری مسابقات جام جهانی کشتی در ساری بوده اند.
مهندس علی اصغر یوسف نژاد از سوی فدارسیون کشتی به عنوان سرپرست تیم کشتی مازندران در جام دان کلف بلغارستان بود .

مجید حسین زادگان عضو هیأت رئیسه کشتی مازندران / مرحم سلیم بهرامی فرماندار اسبق و نماینده اسبق مردم ساری در مجلس نیز عضو هیأت رئیسه فدراسیون کشتی و جالب اینکه هر دو تن که از فرمانداران ادوار گذشته ساری بوده اند کاندید ریاست فدراسیون کشتی بوده اند.
علی اصغر یوسف نژاد اولین سرپرست تیم کشتی پرسپولیس ایران در لیگ باشگاههای کشور و بنیانگذار تیم کشتی پرسپولیس ساری در لیگ کشور بود .
  بعد از پیروزی انقلاب اولین دوره مسابقات یادواره شهدای مازندران به همت زنده یاد مرحوم عزت الله دامادی برگزار شد .
  قاسم ملک پور مربی سالهای گذشته مازندران اینک در بلغارستان ساکن است و سید علی اکبر پیرزاده یکی از مربیان دوران قبل از انقلاب در سوئد زندگی می کند و در حال حاضر بسیاری از کشتی گیران و مربیان مازندرانی در کشورهای مختلف دنیا حضور دارند .
  مجید ترکان سال ها مربی تیم ملی کشتی آزاد چین تایپه بود عسگری محمدیان مربی تیم ملی کشتی قبرس / نادر ناظری مربی تیم ملی کشتی جوانان عراق و مربیان دیگر مازندرانی از جمله محمود اسماعیل پور در کشورهای مختلف دنیا حضور دارند و حتی در مسابقات قهرمانی جهان یا اروپا برای تیم های مختلف کشورهای اروپایی کشتی می گیرند و مربیگری می کنند .
محمد حسین دباغی به عنوان مربی به چند کشور مختلف دنیا از جمله پاکستان / سریلانکا دعوت شده بود.
بالاترین درجه مربیان کشتی مازندران را دکتر مجید ترکان در اختیار دارد که درجه A مربیگری دنیا زیرنظر یوری شاهمرادف اسطوره مربیان کشتی دنیا کسب کرده است .
یک ببر مومیایی شده در جمهوری داغستان روسیه و قلعه ماخاچکلا وجود دارد که کشتی دوستان روسی او را لقب ببر مازندران می دانند.
 در کشورهای آسیای مرکزی هرگاه مراسم جشن ملی آنها برگزار می شود به خصوص در تاجیکستان / قزاقستان / قرقیزستان / ازبکستان از امامعلی حبیبی به عنوان مهمان ویژه مسابقات یا جشن ها دعوت می شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله زیر را حل کنید (برای تشخیص ربات از انسان) *