داستان تعویض اسم های تکراری یک تیم؛نام داماش چرا تغییر کرد؟

 نسیم ورزش: آن روزها رفتند.روزهای صف کشیدن آدم ها در مرکز شهر، برای ورود به ورزشگاه کوچکی که درست روبروی بیمارستان و کنار دانشگاه قرار گرفته تا ثابت کند فوتبال در رشت، به زندگی و مرگ پیوند خورده است.

روزهای سالم سرشار فوتبال رشت تمام شدند تا لبخند و هیجان دیگر سرگرمی آدم های شهر نباشد.

داماش، این بازی را توی زمین نباخت.بازنده ها، آن بیرون نشسته بودند. روی صندلی های محکم مدیریتی. روی صندلی های بی ترحم.


برای چندمین بار از بدو حیات تیم اول شهر رشت، نام این تیم قرار است تغییر کند. این بار از داماش، به «شهر باران» و ظاهرا هیچکدام از تصمیم سازها متوجه نیستند که با هر تغییر نام، بخشی از هویت تیم را از آن جدا می کنند. مدیرانی که در سخت ترین روزهای داماش، تیم را تنها گذاشتند، حالا مشغول سهم خواهی از تیم نیمه جان فوتبال رشت هستند.

تیمی که حالا در روزهای فراموش شدگی در سطح اول فوتبال ایران، هنوز هم سکوهای عضدی را ملتهب می کند.

پس از مشکلات مالی و حتی اجتماعی متعددی که برای تیم های مختلف پیش آمده بسیاری از تیم ها به شهرهای دیگر منتقل شده اند یا اینکه تن به انحلال داده اند و یا به ناچار آخرین حربه را به کار برده اند و تن به یک چالش بزرگ به اسم اضافه کردن پسوند یا پشوند و حتی تعویض نام داده اند.

از سال ها پیش تیم های مختلفی از جمله پرسپولیس، راه آهن، ابومسلم، ملوان و داماش با این پدیده دست به گریبان بوده اند و تن به اضافه کردن پسوند یا پیشوند و حتی تعویض نام داده اند اما باید تیم داماش را طلایه دار این حرکت ناپسند در فوتبال ایران دانست که به جهت خصوصی بودن این تیم و به دلیل مشکلات مالی در طی سالیان گذشته چندین بار این اتفاق نامیمون برای آنها رخ داده است.

داماش در ابتدای تاسیس و تا شکل گیری به شکل حرفه ای با نام استقلال رشت در سطح اول فوتبال ایران از حیثیت فوتبال گیلان دفاع می کرد اما به دلیل مشکلات مالی و انتقال این باشگاه به شرکت پگاه تن به یک تعویض نام داد اما این اولین تعویض نام نبود و پس از انصراف مجموعه پگاه از تیمداری در سطح اول فوتبال ایران این تیم به مجموعه داماش ایرانیان واگذار شد و این بار این تیم با نام داماش گیلان به فعالیت خود ادامه داد و توانست با این نام خود را در دل هوادارانش جا کند اما مشکلات پیش آمده برای مجموعه تیم باعث شد تا این تیم به لیگ یک سقوط کند و همانند کودکی سر راهی کسی مسولیت این تیم را قبول نکند و هر روز یک مشکل بر مشکلات عدیده این تیم افزوده شود.

مشکلات این تیم پس از سقوط به لیگ یک اما روز به روز افزوده تر شد و امسال پس کش و قوس های مختلف و آزاد سازی بخشی از دارایی های مجموعه داماش ایرانیان این تیم به یکی از زیر مجموعه های داماش که نیابت آن را آهن و فولاد لوشان داشت فروخته شود اما این تمام ماجرا نبود و مجموعه جدید به یک باشگاهی روبرو بود که انبوهی از بدهی های مالی را یدک می کشید و بهترین راه برای فرار از این انبوه مشکلات تغییر نام مجموعه باشگاه به نام دیگری بود.

شهرباران نامی بود که برای این مجموعه جدید انتخاب شد اما داماش با همان نام گذشته به کار خود ادامه می داد و هر از چندگاهی جسته و گریخته از این نام استفاده می شد و گاهی این نام بر پشت پیراهن تیم این نقش می بست و تا هفته سیزدهم از سوی باشگاه فقط در مکاتبات اداری از این نام بهره برده می شد و استفاده از این نام به همین جا محدود شده بود تا از محرومیت های احتمالی که امکان دارد از جانب مجموعه داماش گریبانگیر مجموعه جدید شود جلوگیری شود.

کش و قوس ها برای این نام ادامه داشت و هواداران خواستار استفاده از همان نام داماش بودند و اعتقاد داشتند که تنها نامی که می تواند برای این تیم استفاده شود همان داماش گیلان است اما در هفته سیزدهم این جدل ها وارد فاز جدیدی شد و لیستی در اختیار خبرنگاران قرار گرفت که بر روی آن به جای داماش گیلان از اسم شهرباران استفاده شده بود و گوینده ورزشگاه نیز از همین اسم در معارفه بازیکنان استفاده می کرد.

تغییر نام شاید برای فرار از کسر امتیاز یا رفتن تیم به لیگ پایین تر انجام شده باشد اما هواداران این تیم که شاید اگر آنها نبودند این تیم همانند بسیاری از تیم ها فقط نامی از آن باقی نمانده بود خواستار یک چیز هستند و آن این نکته است که” ما بجز اسم داماش گیلان هیچ اسم دیگری را قبول نداریم حتی اگر این اسم نتیجه اش کسر امتیاز یا هر چیز دیگر باشد”. 

احترام گذاشتن به خواسته هواداران و بازی نکردن با احساساتی که با این تیم گره خورده است تنها خواسته ای است که باید به آن احترام گذاشت و صرف به خصوصی بودن تیم نمی توان با هویتی که این تیم برای شهر رشت فراهم آورده است بازی کرد. پرسپولیس برای سالها پیروزی نامگذاری شد اما در دل هواداران این تیم پرسپولیس بود و حال این اتفاق در رشت نیز رقم خورده است و هواداران داماش بجز داماش گیلان نام دیگری را قبول ندارند.

البته این در حالیست که مسعود رهنما چندی پیش بعد از بازی داماش با پاس همدان گفت :من صدای این هواداران سینه سوخته را در جریان بازی شنیدم و همچنین جوانان عاشق داماش قبل و بعد از بازی هم در گروه‌های مختلف از من خواستار ماندگاری نام داماش گیلان شدند که اعلام می‌دارم «داماش باید داماش باقی بماند» و مسئولان باید کمک کنند تا علاوه بر رفع مشکلات مالی باشگاه داماش، خواسته این هواداران هم جامه عمل بپوشد.

رهنما ادامه داد: بنده برای ماندگاری نام داماش هرچه در توان دارم به کار می‌گیرم و حتی بعد از بازی هم با مدیران باشگاه داماش صحبت هایی داشتم و برای کمک به داماش و برطرف شدن مشکلاتش هر کمکی از دستم بر بیاید انجام خواهم داد تا به خواست این هواداران با تعصب عمل کنیم و داماش با همان نام داماش گیلان جاودان بماند و برای صعود به لیگ برتر تلاش کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله زیر را حل کنید (برای تشخیص ربات از انسان) *