خانه کشتی، معمای حل نشده ورزش گیلان

نسیم ورزش: گیلان با وجود برخورداری از سوابق درخشان در رشته کشتی و حضور کشتی گیران پرافتخاری چون «ابراهیم مهربان» و «فردین معصومی» اما همچنان در حسرت داشتن خانه کشتی به سر می‌برد.

آرزویی که سال‌ها از عمر آن می‌گذرد و تاکنون گام موثری در راستای تحقق آن برداشته نشده است.

گیلان در حال حاضر تنها استان بین تمام استان‌های کشور است که خانه کشتی ندارد. با وجود همه مشکلات سخت افزاری، کشتی گیران گیلانی عملکرد درخشانی را از خود به جا گذاشته اند.

عضویت ۲ کشتی‌گیر گیلانی در ترکیب تیم‌های ملی، این امید را در دل دوستداران این رشته ورزشی زنده کرده است که کشتی استان بتواند پس از سال‌ها در ترکیب تیم ملی بزرگسالان ایران هم دارای نماینده باشد؛ خواسته ای که البته برای تحقق آن باید تلاش مضاعفی داشت.

*وعده‌هایی که به واقعیت بدل نشده است
رئیس هیات کشتی گیلان در مورد وضعیت فعلی این رشته می‌گوید: به عقیده من وضعیت کشتی استان نسبت به دیگر  رشته‌های ورزشی نسبتا خوب است.

گیلان از میان ۳۲ استان کشور، بین ۱۰ استان برتر قرار دارد. با این‌که نبود خانه کشتی هنوز مهم ترین مشکل کشتی استان است و بارها صحبت‌هایی هم در این رابطه شده، اما هنوز رنگ واقعیت نگرفته است.

«نقی هدایتی» می‌افزاید: نبود خانه کشتی یکی از معضلات اساسی کشتی گیلان است؛ چراکه مکانی دائمی برای اسکان تیم‌های شهرستانی نداریم؛ به همین دلیل برای برگزاری اردوهای بلند مدت به مشکل برمی‌خوریم؛ البته مدیرکل ورزش و جوانان استان قول حل این مشکلات را در یک سال آینده داده اند.

هدایتی در ادامه صحبت‌های خود اضافه می‌کند: به رغم  همه این مشکلات، در سال جاری، ۳ مدال آسیایی و جهانی کسب کردیم. «مجتبی اصغری» کشتی‌گیر نوجوان و شایسته گیلانی به فاصله ۲ ماه مدال برنز نوجوانان جهان و مدال نقره مسابقات قهرمانی کشتی آسیا را به گردن آویخت.

«امیرحسین باباشاهی» نیز در مسابقات آسیایی کشتی ساحلی به مدال طلا رسید و «محمد نامجو مطلق» کشتی‌گیر جوان گیلانی در عین شایستگی مقام پنجم مسابقات قهرمانی کشتی جوانان جهان را کسب کرد.

این افتخارات بی‌شک نشان‌دهنده پتانسیل بالای کشتی گیلان است. اگر روی نوجوانان و جوانان کشتی‌گیر این استان سرمایه‌گذاری خوبی انجام شود، در سال‌های آینده می‌توانیم نمایندگانی در ترکیب تیم ملی بزرگسالان ایران داشته باشیم.

*مسائل مالی در ورزش
رئیس هیات کشتی استان گیلان اضافه می‌کند: با توجه به نقش اجتماعی ورزش و تاثیری که در ایجاد روحیه نشاط و شادابی در جامعه ایفا می‌کند، در اینجا از همه مسئولان استان خواستارم توجه خاصی به کشتی استان داشته باشند.

در گیلان همانند استان‌های دیگر بنگاه‌های بزرگ اقتصادی نداریم و باید بودجه بیشتری برای ورزش گیلان در نظر گرفته شود. به نظرم اگر ذره ای توجه به کشتی استان شود، حرف‌های زیادی برای گفتن خواهیم داشت.

وی ادامه می‌دهد: متاسفانه تاکنون موفق به پرداخت پاداشی به کشتی‌گیرانی که در سال جاری در سطح جهان و آسیا افتخارآفرینی کرده اند، نشده ایم و این مساله مجموعه خانواده کشتی گیلان را آزار می‌دهد. چرا که باید از کشتی گیران نوجوان و جوان حمایت کرد تا انگیزه آن‌ها برای ادامه ورزش و افتخارآفرینی حفظ شود.

باز هم تاکید می‌کنم اگر با نگاه ویژه‌تری به کشتی استان توجه  شود، ما در آینده ای نزدیک حرف‌های زیادی برای گفتن خواهیم داشت. امیدوارم با از پیش رو برداشتن همه موانع ، شاهد رشد و بالندگی هرچه بیشتر کشتی گیلان باشیم.

نداشتن سالن تخصصی یا واگذاری این سالن ها به بخش خصوصی بزرگ ترین معضل هیات های ورزشی میباشد.

چندی پیش مسولانه یات تنیس روی میز گیلان به علت خصوصی سازی سالن تخصصی و نداشتن پشتیبان مالی استعفاء دادند./همشهری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله زیر را حل کنید (برای تشخیص ربات از انسان) *