خارج کردن کیست تخمدان ۵ کیلویی از شکم خانوم ۴۲ ساله در بابل

پزشکان متخصص زنان و زایمان بیمارستان آیت الله روحانی بابل روز چهارشنبه کیست پنج کیلویی را از شکم خانم ۴۲ ساله بابلسری خارج کردند.

 

خارج کردن کیست تخمدان

 

متخصص زنان و زایمان و استاد دانشگاه علوم پزشکی بابل پس از این عمل جراحی گفت که این بیمار به خاطر احساس توده در شکم و افزایش سایز دور شکم همراه با درد به درمانگاه بیمارستان مراجعه کرد که در بررسی های انجام شده قبل از عمل محتمل ترین تشخیص توده های تخمدانی مطرح شده است.
دکتر مهتاب زینال زاده اضافه کرد : این بیمار توسط متخصصین زنان و زایمان و اعضای هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل به همراه دستیاران آنان تحت عمل جراحی قرار گرفت و توده تخمدانی به ابعاد ۲۰ در ۲۰ سانتی متر و به وزن بیش از پنج کیلوگرم از شکمش بیرون کشیده شد .
وی گفت : کیست ها می توانند در تخمدان ها به وجود بیایند و معمولا در سنین باروری بسیار شایع هستند.
او افزود : بیماران معمولا در صورت بزرگی کیست با افزایش سایز دور شکم ، درد و یا احساس فشار در لگن و گاهی اوقات علائم اداری و گوارشی مواجه می شوند و به پزشک مراجعه می کنند.
زینال زاده گفت : در صورت ایجاد پیچ خوردگی و یا پارگی کیست ، بیمار با درد حاد شکمی مراجعه می کند و گاهی اوقالت کیست ها از نظر ترشح هورمون فعالند که می توانند منجر به خونریزی های غیر طبیعی رحمی شوند.
وی اضافه کرد : کیست ها انواع مختلف دارند که بر اساس سن بیمار شیوع آن متفاوت است و می توانند خوش خیم یا بدخیم باشند که بر اساس علائم ، آزمایشات ، نمای سونوگرافی و جواب پاتولوژی نوع آن مشخص می شود.
او ادامه داد : بهترین روش تشخیصی، سونوگرافی واژینال است و بر اساس علائم بیماری ، سی تی اسکن یا ام ار آی یا دستورات دیگر پارکلینیکی هم ممکن است لازم باشد .
این متخصص اظهار داشت : خانم ها برای پیشگیری از بارداری در هر سیکل ماهانه دستکم یک بار مجاز به استفاده از قرص های ضد بارداری هستند و استفاده بیش از حد باعث تغییرات هورمونی می شود که خود از عوامل ایجاد کیست های تخمدانی است .
وی به بانوان توصیه کرد در صورت نبود علائم خاص حداقل سالی یک بار تحت معاینه و بررسی زنان قرار گرفته و در صورت وجود هر نوع علائمی مبنی بر احساس توده ، سنگینی ، درد شکمی و یا مشکلات زنانگی ، هر چه زودتر به متخصص مراجعه کنند تا بتوانند در مراحل اولیه و به صورت زودرس ، بیماری را تشخیص داده و درمان مناسب را انجام دهند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله زیر را حل کنید (برای تشخیص ربات از انسان) *