خارج شدن تومور سر پانکراس (ویپل) از خانم ۴۸ ساله قائم‌شهری

نسیم ورزش : عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل از خارج شدن تومور سر پانکراس (ویپل) از خانم ۴۸ ساله قائم‌شهری در بیمارستان روحانی بابل خبر داد.

 

خارج شدن تومور سر پانکراس

به گزار ش پایگاه خبری تحلیلی نسیم ورزش ، رامین نصرتی اظهار کرد: بیمار خانم ۴۸ ساله به‌دنبال کاهش وزن، زردى و درد شکم به این مرکز مراجعه کرد که پس از بررسی‌های انجام شده تشخیص سرطان سر پانکراس لوزالمعده براى وی مطرح شد.

وی افزود: پس از بررسى‌هاى لازم شامل اندوسکوپى، اندوسونوگرافى و سى‌تى‌اسکن این بیمار کاندیدای عمل جراحى شد.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل با اشاره به اینکه شیمى درمانى تأثیر بسیار کمی در درمان سرطان سر پانکراس دارد، تصریح کرد: بهترین درمان این بیمارى اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شود جراحى است.

این مسؤول خاطرنشان کرد: در ابتدا سرطان پانکراس در سکوت و بدون درد رشد می‌کند، زمانی که سرطان به اندازه کافی بزرگ شود، علائم آن بروز می‌کند که کاهش وزن، زردی پوست، ادرار تیره، مدفوع کم رنگ، خارش، تهوع، استفراغ، شکم درد، کمر درد و بزرگ شدن غدد لنفاوی در گردن از علائم سرطان سر پانکراس است.

نصرتی یادآور شد: سرطان پانکراس به علت رشد، تقسیم و گسترش خارج از کنترل سلول‌های لوزالمعده و تشکیل یک تومور بدخیم، به وجود می‌آید که سیگار کشیدن را می‌توان اصلی‌ترین عامل خطر ایجاد سرطان پانکراس دانست که افراد سیگاری تا دو برابر بیشتر از افراد غیر سیگاری در معرض خطر ابتلا به سرطان پانکراس قرار دارند.

وی ادامه داد: جراحى این تومور معروف به ویپل، جراحى بسیار سنگینى است که قسمت انتهایى معده، کیسه صفرا، اثنى عشر، لوزالمعده، قسمت ابتدایى روده باریک برداشته می‌شود.

فوق‌تخصص جراحی قفسه سینه بیمارستان روحانی بابل تصریح کرد: این جراحى به علت عوارض شدید و تکنیک بالاى جراحى نیاز به مرکز درمانى مجهز و تیم پزشکی متبحر دارد که در سطح کشور در مراکز خاص و محدود انجام می‌شود.

نصرتی گفت: از این پس این جراحی‌ها در این بیمارستان قابل انجام است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله زیر را حل کنید (برای تشخیص ربات از انسان) *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو