حسن یزدانی قصد دارد از این پس در وزن ۸۶ کیلوگرم به روی تشک برود

نسیم ورزش : حسن یزدانی دارنده مدال طلای وزن ۷۴ کیلیوگرم در بازی های المپیک ۲۰۱۶ ریو قصد دارد از این پس در وزن ۸۶ کیلوگرم به روی تشک برود، تغییر وزنی که در این سال ها سبب شده این کشتی گیر جوان عملکرد بهتری داشته باشد.

 وزن 86 کیلوگرم

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی نسیم ورزش ، یزدانی با کسب مدال طلا در المپیک ریو، پس از ۱۶ سال کشتی آزاد ایران را در المپیک صاحب مدال طلا کرد. آخرین مرتبه علیرضا دبیر در المپیک ۲۰۰۰ سیدنی موفق شده بود مدال طلای کشتی آزاد را در وزن ۵۷ کیلوگرم از آن خود کند.
حسن یزدانی در سال ۲۰۱۱ در رقابت های قهرمانی نوجوانان آسیا در وزن ۵۰ کیلوگرم به مدال برنز رسید و در همان سال در پیکارهای قهرمانی نوجوانان جهان در همین وزن مدال نقره گرفت.
این آزادکار جویباری تیم ملی دو سال بعد یعنی سال ۲۰۱۴ و در وزن ۶۶ کیلوگرم در رقابت های جوانان آسیا و سپس در پیکارهای قهرمانی جوانان جهان مدال طلا را بدست آورد.
۲۰۱۵ سال ورود این آزادکار خوش تکنیک و جسور به رده سنی بزرگسالان در وزن ۷۰ کیلوگرم بود به طوری که در اولین میدان رسمی خود و در جایزه بزرگ پاریس قهرمان شد و بعد از آن ضمن کسب مدال طلا در جام جهان پهلوان تختی در جام جهانی سال ۲۰۱۵ در آمریکا با شکست همه حریفان به همراه تیم ملی برروی سکوی قهرمانی رفت.
اما مهمترین میدان یزدانی، پیکارهای قهرمانی سال ۲۰۱۵ جهان در لاس وگاس آمریکا بود که در وزن ۷۰ کیلوگرم با شکست برابر قاضی ماگمدوف روس به مدال نقره دست یافت.
وی که سودای مدال طلای المپیک را در سر می پروراند بعد از پیکارهای قهرمانی جهان به دسته ۷۴ کیلوگرم تغییر وزن داد و یکبار دیگر مبارزات اصلی خود را برای آغازی دوباره، با مدال نقره جایزه بزرگ فرانسه آغاز کرده و در تورنمنت بین المللی الکساندر مدوید در بلاروس نیز دوم شد و در جام جهانی نیز به همراه تیم ملی یکبار دیگر کاپ قهرمانی را بالای سر برد.
اما اوج هنرنمایی این آزادکار جوان که در ۷ دی ۱۳۷۳ در شهر جویبار واقع در استان مازندران به دنیا آمده است در بازی های المپیک ریو بود.
جایی که تیم ملی کشتی آزاد ۱۶ سال بعد از مدال طلای المپیک ۲۰۰۰ سیدنی علیرضا دبیر همچنان در حسرت مدال طلا مانده بود.
یزدانی در سه مسابقه پیش از فینال در المپیک ریو در مجموع در ۸ دقیقه و ۴۶ ثانیه و با کسب ۲۷ امتیاز سه حریف خود از کشورهای هائیتی، (سونر دمیرتاش) ترکیه و (اوسر بایف) قزاقستان را با برتری‌های قاطعانه و بدون دادن امتیاز شکست داده و به فینال راه یافت.
در فینال و در یک کشتی پر افت و خیز و درحالی که انور گودیف حریف سرسخت روسی از ناحیه پیشانی مصدوم شده و کشتی به واسطه خونریزی های پی در پی و تمارض های این کشتی گیر قطع می شد، در حالی که ۶ بر صفر از حریف خود عقب بود در سه دقیقه دوم با انجام سه زیرگیری هوشمندانه مبارزه فینال را به تساوی ۶ بر ۶ رساند و طلای المپیک را به گردن آویخت.
پیش از این امامعلی حبیبی و جهان پهلوان غلامرضا تختی در المپیک ۱۹۵۶ ملبورن، عبدالله موحد در المپیک ۱۹۶۸ مکزیکوسیتی، رسول خادم در المپیک ۱۹۹۶ آتلانتا و علیرضا دبیر در المپیک ۲۰۰۰ سیدنی ، ۵ طلایی المپیک کشتی آزاد ایران بودند.
این آزادکار ۲۳ ساله و جویای نام اکنون قصد دارد بعد از دو سال یکبار دیگر تغییر وزن داده و خود را مهیای حضور در وزن ۸۶ کیلوگرم کند تا حسرت مبارزه او با جردن باروزی که تاکنون هیچ ایرانی نتوانسته او را شکست دهد در دل کشتی دوستان بماند.
بدون شک یزدانی در این وزن هم کار سختی را با وجود رقیبانی همچون عبدالرشید سعدالله یف روسی (قهرمان المپیک و دارنده دو مدال طلای جهان)، سلیم یاشار ترکیه ای، جی دن کاکس از آمریکا، رانیرز سالاس پرز از کوبا، آمینا شویلی از گرجستان، گانف از بلغارستان و سایر حریفان خواهد داشت.
در این وزن در سال های گذشته احسان لشگری نفر اول تیم ملی بوده که مدال برنز المپیک لندن را به گردن آویخت و در دو سال گذشته علیرضا کریمی مرد نخست ایران بود و به جز مدال برنزی که در رقابت های جهانی سال ۲۰۱۵ کسب کرد، عملکرد قابل قبولی در بازی های المپیک ریو نداشت.
البته نباید از نام محمدحسین محمدیان فرزند عسگری محمدیان مرد نقره ای کشتی ایران گذشت که بعد از مدال برنز رقابت های جهانی سال ۲۰۱۴ به دلیل دوپینگ چهار سال از میادین دور خواهد بود.
منصور برزگر سرمربی تیم ملی کشتی آزاد بزرگسالان در چهار المپیک ۱۹۹۲ بارسلون، ۱۹۹۶ آتلانتا، ۲۰۰۰ سیدنی و ۲۰۰۴ یونان درخصوص تغییر وزن حسن یزدانی گفت: البته تغییر وزن بستگی به شرایط بدنی و فیزیک هر کشتی گیری دارد. ما در گذشته نیز تجربه چنین کاری را داشتیم به طوری که رسول خادم در سه وزن ۶۸، ۸۲ و ۹۰ کیلوگرم توانست مدال بگیرد و حسن یزدانی نیز پس از کسب مدال نقره وزن ۷۰ کیلوگرم در رقابت های جهانی سال ۲۰۱۵ جهان و مدال طلای وزن ۷۴ کیلوگرم در المپیک ریو با توجه به شرایط وزنی و فیزیکی به ۸۶ کیلوگرم آمده است.
این پیشکسوت و کارشناس با تجربه کشتی اظهار داشت: به این ترتیب شرایط تمرینات و برنامه ریزی وی نیز باید تغییر کند و به طور حتم در این وزن موفق خواهد بود چرا که کشتی گیری جنگجو و جوان است .
برزگر تاکید کرد: باید به این نکته هم توجه کنیم که یزدانی برای المپیک ۲۰۲۰ توکیو نمی توانست در وزن ۷۴ کیلوگرم حضور یابد و وزن بدن او بالا می رفت و چه بهتر که از هم اکنون این تغییر را انجام داده است.
وی در پاسخ به این سئوال که در سال های اخیر چرا ما شاهد این تغییر وزن دادن ها درمورد قهرمانان سایر کشورهای قدرتمند کشتی نیستیم، تصریح کرد: ما به کشورهای دیگر کاری نداریم و باید بررسی شود که قهرمانان سایر کشورها در چه شرایطی و در چه سنی قهرمان شدند؟ علیرضا دبیر در وزن ۵۷ کیلوگرم در المپیک سیدنی قهرمان شد اما در المپیک بعدی و در وزن ۶۳ کیلوگرم موفق نبود. اما حسن یزدانی جوان است و هنوز جای رشد دارد و شرایط بدنی او نمی تواند ثابت بماند و به دلیل شرایط فیزیک بدنی نمی تواند خودش را آماده نگه دارد و به همین دلیل تغییر وزن او محتمل بود.
دارنده چهار مدال طلا و نقره جهان و بازی های المپیک در وزن ۷۴ کیلوگرم در پاسخ به این سئوال که پس باید ما رویای شکست جردن باروز آمریکایی را به فراموشی بسپاریم؟ گفت: همانطور که ایرانی ها (علیرضا دبیر) توانستند کشتی گیر سرسختی همچون «کنی ماندی» را شکست دهند، به طور حتم یک ایرانی دیگر پیدا می شود که در وزن ۷۴ کیلوگرم جردن باروز را نیز از پیش رو بردارد. در المپیک ریو بخت با حسن یزدانی یار نبود که با باروز کشتی بگیرد اما توانست برنده این کشتی گیر سر سخت آمریکایی یعنی انور گودیف روسی را شکست دهد.
وی بیان داشت: کشتی ایران چشمه جوشانی دارد و این ورزش برای ایرانی ها است و زمانی که فکر می کنیم کسی را نداریم یک نفر پیدا می شود و بهترین نتیجه را می گیرد. دهه ۵۰ را که ورق بزنیم بسیاری از کشتی گیران خوب آمدند و رفتند البته زمانی نیز با خلا مواجه می شدیم، اما بعد از چند سال دوباره کشتی گیران جوان پای به عرصه می گذاشتند و نتایج خوبی می گرفتند.
عضو شورای فنی تیم های ملی کشتی آزاد ادامه داد: البته جردن باروز هم از جمله کشتی گیرانی است که سال های آخر کشتی خود را دنبال می کند و سن که بالا می رود هر چند عقل کامل می شود اما تحرک کمتر و عضلات مانند دوران جوانی نخواهد بود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله زیر را حل کنید (برای تشخیص ربات از انسان) *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو