حسرت؛ تنها سهم ما از مدال های رنگین المپیک ریو/ امیدمان به کشتی آزاد

سید مجید محمدیان: المپیک ریو در حالی به روزهای پایانی خود می رسد که در ابتدا حضور ورزشکاران به ریو امید فراوانی برای کسب مدال های خوش رنگ طلا وجود داشت زیرا ورزشکاران خوش نامی راهی بزرگترین رویداد ورزشی جهان شدند.

 

سید مجید محمدیان

سید مجید محمدیان

در این بین ۱۳ ورزشکار مازنی در این کاروان حضور دارند که تا به اینجا مردم عملکرد قابل قبولی از ورزشکاران ایرانی ندیده اند مردم ورزش دوست با احساس و نشاط فراوان به تماشای دیدارهای حساس ورزشکاران پرداختند.

حسرت بر دل مردم ماند و ریو لبخند و شادی را به لبان ملت ایران به طور جانانه نیاورد.

شاید از عبارت های تکراری (چیزی از ارزش های ما کم نمی کند) استفاده کنیم ولی این واقعیت ورزش کشورمان در المپیک ریو و المپیک های گذشته می باشد شاید پس از حذف تیم فوتبال امید ایران و حذف از المپیک ریو باید امیدمان را به سایر رشته های ورزشی کمرنگ تر می کردیم.

در المپیک حذف زود هنگام برادران عالمیان ، ضربه فنی شدن اسطوره کشتی فرنگی حمید سوریان، اشک محمد بنا پر تلاش و حذف سیاسی و ناداوری ها در وزنه برداری بهداد سلیمی که ساده مدال را از بهداد عزیزمان اسطوره همیشگی مان دزدانه ربودن و حذف پشت سر هم ورزشکاران اتفاقاتی بود که برایمان یادآوری اش هم آزاردهنده می باشد.

رکورد برزیل در توزیع مدال های المپیک

سید مجید محمدیان

البته نباید از مدال طلا سهراب مرادی و کیانوش رستمی در وزنه برداری ، مدال برنز قاسم رضایی و سعید عبدولی در کشتی فرنگی ، درخشش مجتبی عابدینی در شمشیر بازی و  مدال برنز کیمیا علیزاده در تکواندو غافل شویم و زحمات ورزشکاران خود را نادیده بگیریم که این خود جفای بزرگی محسوی خواهد شد.

زمان میگذرد و آه و افسوس از دست دادن مدال های رنگین المپیک برایمان عادی خواهد شد. پس از المپیک بحث های کارشناسی داغ برگزار می شود و دلایل عدم موفقیت کاروان ورزشی ایران برگزار خواهد شد اما واقعیت چیز دیگری می باشد.

ورزش ایران در المپیک به چند رشته محدود دلخوش می باشد که اگر در این رشته ها نتوانیم به دستاوردی کسب نمایم مطمئنا سهم ایران از مدال ها حسرت خواهد شد.

رکورد شکنی زنان در المپیک ریو

کشورهای مختلف صاحب عنوان در المپیک در رشته های ورزشی پر مدال برنامه دارند و این در حالی است که برای برخی از ورزشکاران کاروان ایران شانسی وجود نداشته است و از پیش باخته وارد این مسابقات می شوند.

المپیک مکانی برای کسب تجربه نیست این اصل مهمی است که همیشه فراموش می شود. مسابقات و تورنمت های آسیایی و جهانی مختلف می تواند آمادگی ورزشکاران سراسر جهان را مهیا کند و با تمام توان برای کسب مدال به المپیک رهسپار شوند اما گوی در ایران شرایط کاملا فرق می کند اسطوره کشی و عدم توفیقات ورزشکاران رویکرد کسب تجربه را در مهمترین رویداد ورزشی جهان نشان داد. رشته های مانند دومیدانی ، شنا ، هاکی و… در ایران ابتر مانده است.

باید به منظور کسب مدال های رنگارنگ در رشته های ورزشی المپیک و پرمدال برنامه ریزی می شد اتفاقی که هیچ  گاه در ورزش ایران صورت نگرفته است شاید باورتان نشود که بگویم برخی از رشته های المپیکی را حتی نامشان را نمی شناسیم و این نقد جدی به مدیران ورزشی کشور می باشد.

البته به جرات می توان گفت برنامه ریزی و سیاست های ورزش کشور با خروجی مدال ها هم خوانی دارد و ما بر اساس فعالیتهای که صورت داده ایم نتیجه بیشتر از آن گرفتیم و از این حیث نقدی بر ورزشکاران ایرانی نمی توان وارد نمود زیرا زیرساختهای ورزشی کشور تهدید جدی برای کسب نتیجه در المپیک می باشد.

سیاست های غلط در ورزش کشور ایجاد شده است و تا این سیاست های در نتیجه گرای در تعداد محدود رشته های ورزشی در کشور می باشد نباید زیاد به کسب مدال در المپیک دلخوش باشیم. گسترش و توسعه سایر رشته های ورزشی در کشور به طور حرفه ای ضروری و مهم می باشد.

دلمان هنوز به کشتی آزاد خوش است و می دانیم در کشتی آزاد حرف های زیادی برای گفتن داریم امید داریم در روزهای باقیمانده تعداد مدال های رنگین ایران اسلامی افزایش یابد تا اندکی حسرتمان کم رنگ شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله زیر را حل کنید (برای تشخیص ربات از انسان) *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو