جمشیدی: در مازندران بیش از ۱۰۰هزار زن سرپرست خانوار داریم..

مریم جمشیدی مدیرکل امور بانوان و خانواده استان مازندران در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار نسیم ورزش مهسا جنکوک  بیان کرد: صدهزار و سیصد و سی و سه نفر زن سرپرست خانوار در سطح استان داریم و رینج سنی بیشتر زنان سرپرست خانوار استان چیزی بین ۵۰ سال و به بالا است و این آمار نسبت به مردان سرپرست خانوار بیشتر است.

به گزارش  پایگاه خبری نسیم ورزش  جمشیدی افزود:  طبق آخرین آمار به دست آمده تا سال ۹۰ مشارکت اقتصادی زنان مازندرانی بالاتر از نرخ مشارکت اقتصادی زنان در سطح کشور بوده است  و این نرخ در نقاط شهری بیش از نقاط روستایی می باشد.

جمشیدی-بانوان

جمشیدی-بانوان

مدیر کل امور بانوان و خانواده مازندران در خصوص نرخ اشتغال زنان گفت: نرخ اشتغال یکی از موارد اصلی در زمینه توسعه و میزان بهره گیری درست و منطقی از استعدادها و شناسایی نیروهای انسانی کارآمد در هر جامعه است.و اشتغال یک نقش بی بدیل در پویایی زندگی اجتماعی دارد و  همچنین کانون ارتباطات اجتماعی و انسانی تلقی می شود. وی خاطر نشان کرد: زنان بعنوان نیمی از جمعیت جامعه تاثیر مستقیمی در این بخش دارند و برای رساندن به رفاه اجتماعی و توزیع عادلانه درآمد و بهبود سطح امکانات بهداشتی و … تاثیرگذارند.

جمشیدی در مورد اشتغال زنان مازندران بیان نمود: در مجموع ۱۴درصد زنان در مازندران شاغل و ۸۶ درصد بیکار می باشند. البته از این ۱۴ درصد شاغلین رسمی و دولتی را لحاظ می شود.

وی در خصوص طرحهای اجرایی برای بانوان مازندرانی عنوان داشت:یکی از این طرح ها طرح توانمند سازی زنان سرپرست خانوار است که ۵۰۰۰ نفر در این طرح آموزشهای لازم را دیده اند. وی افزود یکی دیگر از مهمترین طرحها طرح سلامت زنان است که در همه حال برای  زنان خانه دار و شاغل در حال اجرا می باشد.

وی در مورد طرح تبسم برای دانشجویان و دانش آموزان گفت: این طرح راجع به همه مشکلاتی که دانشجویان ودانش آموزان را  درگیر می کند تدوین شده و جهت بازگویی مشکلات بصورت کرسی آزاد اندیشی بیان در دانشگاها و مدارس تحت نظر کارشناسان در حال انجام است. و همینطور طرح زوج ها ی خوشبخت هم در حال اجرا می باشد.

مریم جمشیدی اذعان کرد: بحث کمیته آموزش که یکی از مهمترین مشغله حوزه بانوان بوده  از بهمن سال ۹۲ انجام شد  و در این امر  موضوعاتی  اعم از مدیریت مصرف انرژی ،مهارت های زندگی،سلامت زنان ،تغذیه سالم ، آسیب های فضای مجازی و… در خصوص اهمیت زنان و خانواده بصورت ماهانه در سطح استان انجام می شود و بیش از ۴۰هزار نفر تا کنون در دوره های مختلف آموزش دیده اند.

مدیرکل بانوان مازندران در تدوین برنامه ششم دو سرفصل را برای زنان و خانواده مازندران انتخاب نمود: یکی بحث تکریم بنیاد خانواده  و کاهش طلاق و دیگری سلامت زنان و طی این دو حوزه دو تفاهم نامه با دانشگاه علوم پزشکی و دیگری اداره کل ورزش و جوانان در راستای توسعه ورزش و سلامت زنان انجام شد. وی افزود: در این باره با برگزاری کارگاهای آموزشی و ایستگاهای سلامت در حوزه  تکریم بنیاد خانواده  و کاهش طلاق ۳۱۹۹ برنامه  و   ۲۹۱۷ برنامه در حوزه توسعه سلامت زنان اجرا شد.

جمشیدی در مورد طرح جدیدش غربالگری سرطانهای شایع زنان گفت:  این طرح کامل و بسیار عالی آماده و به محض تایید  علوم پزشکی سطح استان برای بانوان مازندرانی انجام شود.

وی خاطر نشان کرد: برای زنان کارآفرین بحث بازارچه را پیگیری کرده  و در شش شهرستان این بازارچه ها پایلود شده اند تا اجرا شوند.و تصحیلاتی در خصوص زنان کارآفرین تعلق گرفته است و درحال اجرا می باشد.

جمشیدی در خصوص جایگاه زنان در بحث سیاست استان عنوان نمود: در سطوح مدیریتی هنوز بستری برای حضور زنان سطح کشور مطرح نشده است و مردان جامعه هم باید به این باور برسند که زنان هم توانایی لازم را دارند و بخشی از نیروی انسانی موثر هستند.

وی در خصوص تخلف زنان در سطح مازندران گفت: در سال ۹۵ نسبت سالهای گذشته در زمینه معتادان مواد مخدر و طلاق کاهش داشتیم در زمینه دستگیر شدن سرقت نسبت به کل کشور کمتر بوده ایم .

در خصوص پارکهای کودک عنوان نمود : باید پارکهای کودک و استخر ویژه کودکان جدی گرفته شود و همینطور ورزش در زنان مازندرانی زیرا ۶۰ درصد زنان مازندرانی چاق هستند و این از لحاظ سلامت جسمی زنان مازندران را تهدید می کند.

وی در پایان عنوان کرد: از استاندار محترم که نگاه روشنی به حوزه بانوان داشته اند و معاونانش و فرماندار و اصحاب رسانه و تمامی عزیزانی که بازوان ما بوده اند و هستند تشکر و قدردانی می کنم و امیدوارم بتوانیم منجر به زندگی بهتر برای زنان و خانواده باشیم.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله زیر را حل کنید (برای تشخیص ربات از انسان) *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو