ثبت‌ جام بین‌المللی اسکواش با نام مدافعان حرم/ تاراج اموال اسکواش مازندران در گذشته

بهمن صفری رئیس هیئت اسکواش مازندران با اشاره به درخشش اسکواش‌کاران مازندرانی در رقابت‌های سراسری در مدت کوتاه سکانداری گفت: جام بین المللی مسابقات اسکوآش مدافعان حرم ایران در انگلیس به ثبت رسید.

یه گزارش خبرنگار پایگاه خبرری تحلیلی نسیم ورزش ، کالری‌سوزترین ورزش دنیا که کارشناسان ورزشی میزان سوخت کالری در آن را بیش از هزار کالری عنوان می‌کنند؛ در مازندران چندی است که رونق دوباره گرفته و با حضور افراد ورزشی در راس هرم هدایت و مربیگری دقیق و کارا انتظار می‌رود, استان مازندران با همه خصوصیت ذاتی در پرورش قهرمانان ورزشی در رشته‌های کشتی، وزنه برداری، تکواندو، والیبال و… در این رشته نیز به زودی به عنوان یکی از قطب‌های تراز اول و مدعی قهرمانی مطرح شود.

او را به جسارت می‌شناسند و همه افرای که در ورزش قهرمانی و یا فعالیت رسانه ای با او آشنا هستند با خصلت مبارزه طلبی وی آشنایی کامل دارند دارند. او می‌گوید در عرصه رقابت جنگیدن را آموخته است و اکنون حس می‌کند باید در ورزش استان و ورزش ملی جایگاه ورزشکاران استان که افتخار آفرینی می‌کنند تبیین شود.

وی معتقد است که در ورزش استان حقی دارد و امروز با پرورش استعدادهای جوان درصدد است مازندرانی بر فراز قله‌های افتخار، همچنان درخششی دیگر داشته باشد.

اسکوش استان مازندران چه وضعیتی دارد؟

هیئت اسکواش مازندران در مدت یکسال و چند ماه که آن را تحویل گرفتیم, ۱۸ میلیون تومان بدهی داشت و با برگزاری انتخابات مجمع نیز با وجود همه ممانعت‌های موجود در یک روز با برگزاری ۳ بار انتخابات برای انتخاب رئیس هیئت اسکواش در انتخابات موفق شدم. درآن روز از هیئت اسکواش مازندران یک نام باقی مانده بود و ارزش کل اموال در هیئت ۷۰ میلیون تومان بوده و هم اکنون هنوز در کش و قوس بازپس گیری اموال هستیم که نیاز است در این زمینه اداره کل ورزش و جوانان تعیین تکلیف کند.

با توجه به قرار مسئولان در تحویل ۳ ماهه ساختمان اسکواش اکنون مدت‌ها است که در این زمینه اقدامی نشده است. در حال حاضر کورت تحویل گرفته شده و نیاز است امکانات مناسب برای این رشته نیز همانند سایر رشته‌ها اختصاص یابد.

در مدت حضور خودتان و کادر اسکواش مازندران چه اقدامات فنی را انجام دادید؟

طبق آمار ۸۰ ورزشکار سازمان یافته در اسکواش مازندران داریم که به صورت حرفه ای ورزش اسکواش را انجام می‌دهند و با تیم خود در راستای اهداف فدراسیون تا زمانی که حضور داریم هستم واجازه نمی‌دهیم افراد خارجی وارد حوزه کاری ما بشوند و لازم است برای انجام ورزش اسکوآش داور و مربی به تعداد کافی داشته باشیم.

یکی از اقداماتی که انجام شد حضور محمدحسین مومنی در بازی‌های زیر۱۹ سال بود. حضور اسکواش مازندران در مسابقات یزد با ۱۳ بازی بدون باخت از دیگر افتخارات اسکواش مازندران بود. با وجودی‌که اداره کل برای شرکت در مسابقات اسکواش کیش که در اردیبهشت برگزار شد استان درخشش خوبی داشت.

رایزنی برای حضور در لیگ برتر را آغاز کرده ایم و حضور مازندران در این مسابقات خود تحولی در ارتقا اسکواش است.

هیئت اسکواش مازندران چه توقعی از مسئولان ورزش استان دارد؟

براساس قانون ما خواهان بازگشت اموال هیئت اسکواش هستیم. بنده سال‌ها در ورزش استانی، ملی و بین المللی بوده و تجربه تیمداری داریم. در میادین حضور داشته و تکنیک و تاکتیک را بخوبی می‌شناسم و زمانی که از لیگ و شرکت در آن مسابقات سخن می‌گوییم حرفه ای حرف می زنیم و در راستای ارتقا تیم بازیکن هم خریداری می‌کنیم.

 فعالیت اسکواش در مناطق مختلف مازندران چگونه است؟

هم اکنون ۳۰ مربی سازمان یافته در استان داریم. متاسفانه برخی اسکواش را از نزدیک نمی‌شناسند و تبلیغات در این زمینه لازم است. در نقاط مختلف مازندران از بهشهر، آمل، ساری، محمودآباد کورت‌های اسکوآش وجود دارد و با توجه به اینکه اسکواش به سالن تخصصی نیاز دارد و این سالن‌ها با حداقل منابع از ۵۰ میلیون تومان آغاز می‌شود تلاش کردیم تا بتوانیم در شهرهای استان در توسعه این ورزش فعالیت کنیم.

از شورای شهر قائم‌شهر برای راه اندازی سالن زمین گرفتیم و هم اکنون شورای شهر و شهرداری به ویژه در شهرهای بزرگ در حال حمایت از این ورزش هستند.کورت تمام شیشه ای هم اکنون در یکی از پارک‌های بزرگ آمل در حال راه اندازی است و نگرش مثبت شوراهای استان را در این زمینه داریم.

تفاهم نامه‌های همکاری مناسبی نیز با برخی دستگاه‌های اجرایی استان انجام شد و در این زمینه مدیرکل آموزش وپرورش همکاری‌های بسیار شایسته تقدیر را داشتند و بنا شد تا در راستای استعدادیابی در مدارس و شناسایی استعدادها فعالیت‌های لازم را انجام دهیم.

کورت تخصصی در محمودآباد در مجتمع نفت وجود داشت که با همکاری‌های لازم برای پرورش استعدادهای شهرستان در خدمت قرار می‌گیرد تا منحصر به انجام ورزش برای افراد خاص نباشد و اعتقاد داریم با فعال شدن شهرستان‌ها جامعه آماری ما بالا می رود.

یکی از ویژگی های ممتاز مازندران این است که بیشترین تعداد هئیت اسکوآش را در میان استان‌ها دارد که پیشتر این ظرفیت‌ها وجود نداشت.

نتیجه فعالیتهای شما در مدتی که ریاست هیئت را برعهده داشتید چه بود؟

مازندران در رده ۱۸ کشور قرار داشت و از زمانی که در این هیئت مشغول شدیم تلاش شد تا با اعزام ورزشکاران به مسابقات بتوانیم حضور بیشتری داشته باشیم و توانستیم به رده پنجم کشور دست پیدا کنیم. فدراسیون استان‌های کشور را در سه سطح تعریف کرده و مازندران از سطح سه به سطح یک رسیده است.

شورای عالی اسکواش استان را تشکیل دادیم و حداقل ۱۰ مدیرکل در این شورا عضویت دارند.

اعزام اسکواش کاران مازندران به مسابقات در چه مرحله ای قرار دارد؟

تیم چهار نفره در حال اعزام به مسابقات نشنال کلوز در ارومیه است و این مسابقات قرار است در مرداد ماه آغاز شود.

برای حوزه بانوان هم فعالیت‌هایی را تعریف کرده اید؟

ورزش اسکواش معروف به ورزش مدیران متفکر دنیا بوده و در یک‌ساعت هزار و ۳۵۰ کالری سوزانده می‌شود و به عنوان یک ورزش وارداتی از اروپا در کشور علاقمندانی را به خود جلب کرده است.

برای ایجاد ورزش حرفه‌ای اسکواش در حوزه بانوان مسابقات ست لایت رنکینگ را پیشنهاد دادیم تا بتوانیم میزبانی را در این زمینه به دست بیاوریم و در برگزاری مسابقات به حمایت‌های مسئولان نیاز است.

این مسابقات تا ۲۰ روز آینده برگزار و در این مدت تقاضای تعمیرات دیوار کورت را داشتیم که به تازگی کارشناس تربیت بدنی فرستاده شده و انتظار این است اگر ما برای ورزش و دستیابی ورزش استان به جایی که استحقاق آن را دارد تلاش می‌کنیم مسئولان هم نگاه حمایتی داشته باشند.

میزبانی مسابقات ست لایت بانوان کشور نخستین بار بار به نام جام شهدای مدافع حرم ثبت جهانی شد و ۱۰۰ پوند نیز واریز شده تا به ثبت جهانی برسد.

از نهم مرداد ورود بازیکنان به صورت اپن در استان خواهند بود و ۱۰۰ ورزشکار حضور می‌یابند. چون رنکینگ بین المللی است این مسابقات انتخابی خواهد بود و اگر امکانات مناسب مهیا باشد می‌توانیم حضور بازیکنان خارج را هم داشته باشیم.

فدراسیون جهانی مجوز رنکینگ را در کشور مالزی و هنگ کنگ نیز صادر کرده و ما در این زمینه به علت نبود امکانات و یا کمبود آن متاسفانه نتوانسنیم با صلابت تمام اعلام آمادگی کنیم.

۱۴ و۱۵  مرداد نیز مازندران میزبان مسابقات قهرمانی پسران زیر۱۷ سال و زیر۱۹ سال کشور در اسکواش بوده و حدود ۱۰۰ بازیکن در کنار عوامل فنی در استان حضور می‌یابند.

امیدواریم در سال ۹۵ در مجموع ۹ کوت در استان احداث کنیم تا با داشتن این امکانات در استعدادیابی, فعال کردن شهرستان‌ها و فراهم کردن زمینه‌ها برای انجام مسابقات آمادگی‌های لازم را داشته باشیم.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله زیر را حل کنید (برای تشخیص ربات از انسان) *