تیرانداز المپیکی ایران: کم تجربگی مانع از حضورم در فینال المپیک شد

تیرانداز المپیکی ایران گفت که کم تجربه بودن مانع از حضورش در فینال المپیک شده به طوری که تنها با اختلاف دو دهم امتیاز نسبت به دارنده مدال طلای رشته ۱۰ متر تفنگ بادی المپیک ریو ، از راه یابی به فینال این رشته بازمانده است.

تیرانداز المپیکی ایران

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی نسیم ورزش ، نجمه خدمتی دارنده مدال طلای بازی های آسیایی ۲۰۱۴ اینچئون و یونیورسیاد دانشجویان ۲۰۱۵ جهان  گفت: مسابقات تفنگ بادی در نخستین روز المپیک برگزار شد و هیجان حضور در بزرگترین رویداد ورزشی جهان و کمی تجربه ام مانع از صعودم به فینال شد، درحالی که فقط دو دهم امتیاز کمتر از نفر اول این رقابت ها کسب کردم.
به گفته این تیرانداز، نفر اول رنکینگ جهان در رشته تفنگ بادی سه امتیاز کمتر از وی کسب کرده و از دور رقابت ها اوت شد.
این ورزشکار جوان بیرجندی که به گفته برخی کارشناسان با توجه به موفقیت های کسب کرده طی کمتر از سه سال فعالیتش در تیراندازی، جزو نوابغ ورزشی ایران محسوب می شود، ادامه داد: در حالی که من فعالیت حرفه ایم را از سه سال پیش با دعوت شدن به تیم ملی شروع کردم، تیراندازان مدال آور المپیک ریو تمریناتشان را با پایان المپیک لندن آغاز کردند و تیراندازان ایرانی از حدود شش ماه قبل تمرینات جدی خود را در قالب اردوهای منظم تر و با استفاده از فشنگ آغاز کردند.
دارنده پنج مدال یونیورسیاد دانشجویان ۲۰۱۵ جهان در خصوص عملکردش در رشته سه وضعیت (۵۰ متر) و صعودش به فینال این رشته گفت: با وجود بدی هوا در روز برگزاری رقابت های این رشته توانستم رکورد خودم را یعنی ۵۸۳ امتیاز را کسب کنم و به عنوان نفر ششم راهی فینال شوم، اما باز تکرار می کنم کمی تجربه ام مانع از بدست آوردن مدال و ایستادن روی سکو شد.
به گفته این تیرانداز، اگر تجربه بیشتری در رشته سه وضعیت داشت و از آن مهم تر تجربه اش در فینال این رشته بیشتر بود در زمان تغییر وضعیت شلیک های بیشتری را به صورت خشک انجام می داد تا قلق کار بهتر دستش بیاید.
خدمتی گفت: در رشته سه وضعیت این دومین باری بود که در رقابت هایی در سطح جهانی به فینال راه می یافتم و تجربه نخستم مربوط به یونیورسیاد ۲۰۱۵ کره جنوبی بود که منجر به کسب مدال نقره شد.
وی یادآور شد: با اینکه هرگز توجهی به عملکرد حریفانم ندارم و با تمام توان روی هدف گیری خودم متمرکز می شوم، اما فضای رقابتی المپیک برای ورزشکاران بی تجربه ای چون من بسیار پر فشار است و کمی تمرینات نسبت به حریفان مزید بر علت برای کسب نکردن مدال بود.
خدمتی ادامه داد: همانطور که می دانید بیشتر اعزام ها به اردوهای آماده سازی برون مرزی تیم ملی و رقابت های مختلف به دلیل مشکل مالی فدراسیون تا چند ماه قبل از اعزام به المپیک لغو می شد و همین مساله از مهم ترین دلایل ناموفق بودن تیراندازان ایرانی در المپیک ریو بود.
وی نبود روانشناس متخصص، مربی بدنساز و ماساژور را از دیگر دلایل نرسیدن ورزشکاران به آمادگی ایده آل عنوان کرد.
خدمتی تیرانداز ۱۹ ساله ایران ضمن قدردانی از تلاش های لازلو سوچک سرمربی تیم ملی گفت: لازلو جزو برترین مربیان جهان است اما شاید اگر مربی خودم که هم اکنون به عنوان سرمربی با تیم سنگاپور همکاری می کند، در ترکیب تیم ملی بود می توانستم نتیجه بهتری کسب کنم.
وی توضیح داد: بخش عمده ای از موفقیت هایم را مدیون راهنمایی لازلو هستم اما شاید نداشتن یک ارتباط زبانی مناسب کار را برایم سخت تر کرده بود.
خدمتی گفت: تمریناتم را یک هفته پس از المپیک آغاز کردم و امیدوارم بتوانم به سطح خوبی از آمادگی برای حضور در رقابت های تیراندازی جام جهانی جوانان به میزبانی جمهوری آذربایجان برسم.
وی ادامه داد: ابتدا مشخص نبود که تیمی به آذربایجان اعزام شود، اما حالا بنظر می رسد تیمی به این رقابت ها اعزام می شود که هزینه های این اعزام به عهده تیراندازان است.
این تیرانداز بیرجندی گفت: طی چهار سال آینده مسابقات زیادی در سطح آسیا و جهان برگزار می شود و امیدواریم با حمایت وزارت ورزش و جوانان و کمیته ملی المپیک اعتبار بیشتری در اختیار فدراسیون قرار گیرد تا شانس حضور تیراندازان در این رقابت ها افزایش یابد.
خدمتی تصریح کرد: اما اگر ایران می خواهد در کورس رقابت های تیراندازی در عرصه های آسیایی و جهانی بماند و جایگاهی قابل توجه داشته باشد، باید تمرینات ورزشکارانش حداقل نزدیک به سایر ورزشکاران برتر این رشته باشد.
نجمه خدمتی متولد سال ۱۳۷۵ بیرجند است و تیراندازی را اولین بار با مربیگری مادرش و حضور در رقابت های کشوری آغاز کرد.
وی امسال با سفر به ریو نخستین تجربه حضورش در المپیک را تجربه کرد و توانست در رشته سه وضعیت (۵۰ متر ) عنوان هشتمی را کسب کند.
خدمتی پیش تر عنوان قهرمانی بازی های آسیایی ۲۰۱۴ کره و یونیورسیاد دانشجویی ۲۰۱۵ را بدست آورده بود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله زیر را حل کنید (برای تشخیص ربات از انسان) *