تصمیمی بزرگ برای محیط‌زیست؛نروژ تردد خودرو در پایتخت را برای همیشه ممنوع می‌کند

 

نسیم ورزش: اروپا درحال برداشتن قدم‌های قابل توجه در راستای تغییر بنیادین عملکرد جوامع اروپایی است، از ۶ ساعته شدن روزهای کاری، حذف پول نقد و تبدیل شدن به اولین کشور رها از سوخت‌های فسیلی در سوئد گرفته تا تغییر نظام آموزشی موضوع‌محور در فنلاند و اکنون توقف تردد خودرو در اوسلو.

براساس گزارش ساینس الرت، در جدید‌ترین حرکت کشورهای اروپایی در مسیر بهبود بخشیدن جامعه، نروژ اعلام کرده که تردد خودرو در پایتختش از سال ۲۰۱۹ برای همیشه ممنوع خواهد شد.

این حرکت چند هفته پس از ممنوعیت یک روزه تردد خودروها در پاریس به منظور تمدد اعصاب شهروندان و دور کردن آنها از آلودگی و استرس انجام شده‌است. این طرح ماه گذشته و در هفته حمل و نقل اروپا با مشارکت ۲۴۶ شهر و محله از ۱۴ کشور اروپایی اجرا شد.

با این‌همه یک روز بدون خودرو نمی‌تواند تاثیر چندانی بر سلامت انسان‌ها و محیط‌زیست داشته باشد،‌ از این رو نروژ تصمیم گرفته یک قدم بزرگتر برداشته و مرکز شهری بدون خودرو داشته‌باشد. 

درحال حاضر از ۶۰۰ هزار ساکن اوسلو ۳۵۰ هزار نفر از آنها مالک خودرو هستند و ۹۰ هزار نفر از آنها در مناطق تجاری شهر مشغول به کارند، از این رو مقامات شهر اکنون چهار سال فرصت دارند تا جایگزین‌های حمل‌و‌نقل مناسب‌تری را برای این افراد فراهم آورند. شورای شهر اوسلو تضمین داده که ۶۰ کیلومتر مسیر دوچرخه‌سواری ایجاد خواهد‌کرد و سرمایه‌گذاری در بخش حمل و نقل عمومی را افزایش خواهد‌داد.

اتوبوس‌های عمومی و ترامواها و همچنین خودروهای افراد ناتوان جسمی و کامیون‌های حمل مواد همچنان مجوز تردد خواهند‌داشت. مقامات شهرداری اوسلو امیدوارند بتوانند در طول ۵ سال میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای را ۵۰ درصد کاهش دهند و به سطحی برسانند که در سال ۱۹۹۰ ثبت شده‌بود. مقامات نروژی همچنین تصمیم دارند تا سال ۲۰۱۹ تردد خودرو را در کل اوسلو و نه فقط در مرکز این شهر متوقف سازند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله زیر را حل کنید (برای تشخیص ربات از انسان) *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو