ترافیک، سوغات لیگ برتری شدن نساجی به قائمشهری ها

نسیم ورزش : ترافیک، سوغات لیگ برتری شدن نساجی به قائمشهری ها/صعود تیم نساجی به لیگ برتربه عنوان تنها نماینده استان درسطح اول فوتبال ایران خوشحالی مازنی ها را به دنبال داشت، ولی برای قائمشهری ها به خصوص ساکنان اطراف استادیوم شهید وطنی این شهر ترافیک را به ارمغان آورد.

سوغات لیگ برتری شدن نساجی

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی نسیم ورزش٬ اگرچه بخش عمده ترافیک شهر قائمشهر به دلیل نامناسب بودن مبلمان شهری است که از چندین دهه قبل به مدیران شهری به ارث رسید، ولی در شرایط فعلی به خصوص زمان دیدارهای خانگی نساجی با تیم های لیگ برتری در خانه ،عدم سازماندهی خودروهای عمومی از یکسو و اصرار هواداران محلی به بهره گیری از خودروهای شخصی وضعیت ناهنجار ترافیکی شدیدتری را به ساکنان این شهر تحمیل کرده که نارضایتی شهروندان را به دنبال داشته است.
تاکنون از هفت بازی نساجی قائمشهر در لیگ برتر چهار بازی به میزبانی این تیم برگزار شد که بیشترین ترافیک شهری در بازی نساجی با استقلال در هفته هفتم و روز شنبه سی و یکم شهریور نمود داشته است.
** فرهنگ بهره گیری از خودروهای عمومی
رئیس اداره ورزش و جوانان قائمشهر با تایید تحمیل ترافیک شدید به شهر در روزهای دیدار خانگی نساجی به دلیل قرارگیری استادیوم شهید وطنی در چهار راه اصلی دسترسی به مرکز شهر، گفت: اگر چه برنامه ریزی برای بهره گیری از خودروهای عمومی در دستور کار قرار دارد، ولی استقبال زیادی از سوی تماشاگران نمی شود.
فرشید قدیمی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: برای بازی های خانگی نساجی با کمک شهرداری در چند ایستگاه، اتوبوس شرکت واحد برای جابه جایی پیش بینی شد، ولی برای اقبال مردمی نیاز به فرهنگ سازی داریم.
وی بخشی از ترافیک موجود شهرقائمشهر را ناشی از مبلمان شهری دانست و اداه داد: با فرهنگ سازی بهره گیری ازخودروی عمومی می توان امیدی به کاهش بار ترافیکی به خصوص در بازی خانگی نساجی داشت.
** ترافیک خودروهای شخصی هواداران غیر قائمشهری
رئیس کانون هواداران نساجی در شهر قائمشهر دلیل اصلی ترافیک در بازی های خانگی در شهرش را ناشی از قرارگیری استادیوم در مرکز شهر از یک سو و ورود خودروهای شخصی هوداران غیر قائمشهری به داخل بافت شهری دانست.
رضا نادری به خبرنگار ایرنا گفت: بیشتر تماشاگران قائمشهری به دلیل اطلاع از ترافیک سنگین و نزدیکی مسیرشان به استادیوم، پیاده و یا خودروهای عمومی خود را به ورزشگاه می رسانند.
وی معتقد است برای کاهش ترافیک باید در مبادی ورودی شهر پارکینگ برای خودروهای شخصی هواداران غیر قائمشهری ساماندهی شود و آنها از طریق خودروهای عمومی به ورزشگاه بیایند.
** کفایت پارکنیگ خودروی شخصی
رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی مازندران هم با قبول تحمیل ترافیک به شهر قائمشهر بویژه بافت مرکزی در رویدادهای ورزشی مهم سطح ملی بخصوص بازی نساجی با تیم های لیگ برتری، گفت : پلیس راهنمایی و رانندگی استان پیش از شروع مسابقات برای کاهش بار ترافیکی تدابیری را از جمله توصیه بهره گیری از خودروهای عمومی و حضور فیزیکی برای هدایت خودروها و توزیع زمان حضور تماشاگران پیش از شروع بازی اجرایی کرد.
سرهنگ مهدی باقری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: پارکنیگ خودرو در حواشی شهر برای خودروهای شخصی هواداران پیش بینی شد و دسترسی از پارکنیگ به استادیوم با خودروهای عمومی در هر نقطه از شهر فراهم است.
وی اظهار داشت: اگر چه هشدارهای پلیس تا حدودی توانست بار ترافیکی را کاهش دهد، ولی همچنان به مشارکت تماشاگران نیاز داریم.
سرهنگ باقری اضافه کرد: ازدحام بیش از ۱۵ هزار نفر جمعیت در یک ساعت خاص در هر مکانی می تواند بار ترافیکی ایجاد کند و با شرایط فوتبالی این بار می تواند تشدید شود.
رییس پلیس راهور مازندران گفت: در بازی اخیر نساجی با استقلال تهران حدود ۱۳۰ مامور راهنمایی و رانندگی از مناطق مختلف استان برای کاهش بار ترافیکی به کار گرفته شدند و تا حد زیادی بار ترافیکی از دوش شهر برداشته شد.
وی دلیل اصلی ترافیک را در کنار ازدحام جمعیت، واقع شدن ورزشگاه در هسته مرکزی شهر دانست.
عباس صالح زاده رئیس شورای شهر قائمشهر با وجود تماس چندین باره خبرنگار ایرنا به دلیل آنچه که حضور در ماموریت اعلام کرده از اظهار نظر در این مورد خودداری کرد.
وی گفت که پس از بازگشت از ماموریت تهران در این باره اظهار نظر خواهد کرد.
ورزشگاه شهید وطنی با نام قدیمی ‘ شهنا ‘ ورزشگاهی چند منظوره است که در دهه ۲۰ شمسی ساخته شد.
در حال حاضر باشگاه فوتبال نساجی مازندران بازی‌های خانگی خود را در این ورزشگاه انجام می‌دهد.
این ورزشگاه در گذشته هم محل دیدارهای خانگی تیم‌های تاج شاهی، بانک ملی، بانک ملت، آزمایش و نفت قائمشهر بود.
یکی از مشکلات ورزشگاه شهید وطنی این است که از ابتدا به عنوان ورزشگاه جانمایی نشده بود بلکه نیروهای نظامی شوروی (روس‌ها) در سال ۱۳۲۰ در بخشی از منطقه ای که هم اکنون ورزشگاه است پادگان ساختند و بعدها زمین خالی کنار آن تبدیل به زمین فوتبال شد و گسترش یافت و با ساخته شدن سکو در اطراف این زمین فوتبال، ورزشگاه شهنا متولد شد و به این ترتیب بود که کارکنان کارخانه نساجی که در آن دوره گل سرسبد صنایع مازندران و کشور بود در این زمین فوتبال بازی می‌کردند.
گسترش ورزشگاه تا پس از انقلاب هم با اضافه شدن سکوها ادامه یافت و به یاد شهید محمدرضا وطنی به ورزشگاه شهید وطنی تغییر نام یافت.
این ورزشگاه اگر چه در همه این سال ها با تکه بندی کردن بافت و امکانات نگهدای شد، ولی امسال با صعود تیم نساجی به لیگ برتر مورد توجه جدی مسئولان مازندران و وزارت ورزش قرار گرفت و با هزینه ۱۲۰ میلیارد ریالی بازسازی و نوسازی شد.
با این وصف مشکل جانمایی آن که این روزها بیش از هر زمان دیگری با تحمیل ترافیک دیدارهای لیگ برتری نساجی به قائمشهر خودنمایی کرد، چاره بردار نیست و تنها راه باقی مانده برای کاهش این بار رعایت هواداران بویژه هواداران غیر قائمشهری و خودداری از طی طریق با وسیله نقلیه شخصی برای رسیدن به ورزشگاه در روزهای میزبانی تیم محبوبشان از رقبای لیگ برتری است.
البته شورای اسلامی شهر قائمشهر می تواند با مصوبه ای در الزام موقت منع ورود خودروهای شخصی به محدوده ورزشگاه و بافت مرکزی شهر از مبادی ورودی مختلف، تا حدود زیادی در فرهنگ سازی و کاهش بار ترافیکی کمک کار باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله زیر را حل کنید (برای تشخیص ربات از انسان) *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو