بسکتبال زنان ایران در رقابت های آسیایی حضور دارند

نسیم ورزش : آرزوهای دیرینه بسکتبال زنان برای حضور در عرصه های آسیایی و جهانی، محقق شده و قرار است تیم دختران نوجوان ایران برای نخستین بار در رقابت های قهرمانی آسیا به مصاف حریفان برود.

بسکتبال زنان

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی نسیم ورزش ، دخترانی امروز با هزاران امید و آرزو چون خونی تازه در رگ های بسکتبال ایران به جریان درآمده اند تا چهره خوبی از بسکتبال زنان ایران را به آسیا معرفی کنند. آنان امیدوارند روزی پرچم ایران با موفقیت های بسکتبال زنان حتی در بازی های المپیک برافراشته شود و زنان ایران در بسکتبال نیز در جمع بزرگان جهان خودی نشان دهند.
آنان در حاشیه پنجمین اردوی آماده سازی تیم بسکتبال دختران نوجوان، خواستار حمایت بیشتر مسئولان ورزش کشور، اعزام تیم های رده های مختلف به رویدادهای برون مرزی، برگزاری منظم و مستمر اردوهای آماده سازی و تمرینات بلند مدت و … هستند تا بتوانند به آرزوهایشان دست یابند.
«مژده نظری» بانو کازرونی که به اردوی تیم دختران دعوت شده است، می گوید: بسکتبال را با مدرسه شروع کرده و خوش شانس بوده که بعد از به رسمیت شناخته شدن پوشش اسلامی بسکتبال، به اردوی تیم دختران زیر ۱۶ سال دعوت شده است.
وی معتقد است، باید همه دختران دعوت شده به اردو باور کنند که حضور آنان نتیجه سال ها تلاش مسئولان و آرزوهای دیرینه زنان بسکتبال ایران است و باید در مسابقات قهرمانی آسیا در هند خوش بدرخشند تا بسکتبال زنان کشور به خوبی معرفی شود.
نظری با بیان اینکه نتیجه خوب یعنی انگیزه بیشتر برای مسئولان، گفت: این اولین حضور ما در یک رویداد بین المللی است. این در حالی است که برخی تیم های حاضر در این رقابت از جمله استرالیا سال گذشته عنوان نایب قهرمانی اسیا را به خود اختصاص داده اند.
وی ادامه داد: فدراسیون مربیان خوبی در راس تیم بسکتبال دختران قرار داده ولی باید باور کرد که برای رسیدن به جایگاه قابل قبول در آسیا، نیاز به حضور جدی تری در مسابقات و رویدادهای بین المللی داریم .
این دختر نوجوان گفت: تمام تلاشمان را می کنیم، اما امیدوارم به این مساله نیز توجه شود که ما کم تجربه هستیم و در حد توانمان از ما انتظار داشته باشند.
وی از مسئولان فدراسیون، مربیان تیم ملی و به ویژه «مرضیه زنگنه کازرونی نژاد» مربی خود قدردانی کرد و گفت: از ۹ سالگی بسکتبال را شروع کرده ام و این مربی موجب انگیزه و تلاش مضاعفم بوده است.
این بازیکن گارد راست تیم بسکتبال دختران زیر ۱۶ سال گفت: بزرگترین آرزویم حضور تیم بسکتبال زنان در بازی های المپیک است و دوست دارم روزی مثل مایکل جردن ، لبرون جیمز، استفان کری و کوبی برایانت بازی کنم.
«یگانه دشتکی» از شهر نیشابور با ۹ سال سابقه فعالیت در رشته بسکتبال و ۱۶ سال سن به اردوی تیم دختران بسکتبال دعوت شده است. او آرزویش این است که روزی بتواند برای ایران افتخار آفرینی کند و نشان دهد که خلاف تصور جهانیان حجاب محدودیتی برای زنان ایران محسوب نمی شود و آنان می توانند بر بلندترین سکوهای افتخار جهان بایستند.
وی که حضور و بازی در رقابت های لیگ حرفه ای بسکتبال زنان آمریکا (WNBA) به عنوان حرفه ای ترین لیگ جهان دیگر آرزویش محسوب می شود، در گفت وگو با خبرنگار ایرنا گفت: حالا که با تلاش های زیاد مسئولان ورزش کشور، بسکتبال زنان نیز شانس حضور در رقابت های برون مرزی را یافته است، باید با تمام توان در این رقابت ها شرکت کرده و توان دختران ایرانی را به نمایش بگذاریم.
«زینب غفاری» دختر زنجانی نیز که به اردوی تیم بسکتبال دختران زیر ۱۶ سال دعوت شده، امیدوارم است در ترکیب اصلی تیم اعزامی به هندوستان قرار گیرد.
زینب ۱۶ ساله می گوید: شانس آوردیم که در همین ابتدای راه بسکتبال زنان امکان حضور در رویدادهای خارجی را پیدا کرده و امیدوارم بتوانیم نتیجه خوبی بگیریم تا مسئولان انگیزشان برای حمایت از بسکتبال زنان بیشتر شود.
وی معتقد است، باید امکانات بیشتری برای بسکتبال به ویژه بسکتبال زنان اختصاص داده شود تا دختران و زنان این رشته از لحاظ فنی، جسمانی و روانی به بهترین شرایط آمادگی برسند.
وی افزود: سالن برای تمرین، امکانات بدنسازی تخصصی و خوابگاه و تغذیه خوب بر روند آماده سازی بازیکنان نقش تاثیرگذاری دارند.
این بسکتبالیست نوجوان زنجانی همچنین امیدوار است که فدراسیون برای حضور زنان بسکتبال در تورنمنت ها و بازی های دوستانه با کشورهای پیشرو در این رشته تلاش کند تا هر چه زودتر بسکتبال زنان به جایگاهی که استحقاق آن را دارد، برسد.
غفاری ادامه داد: با تلاش مسئولان بسکتبال، این رشته در بخش زنان فعالیت خوبی در سطوح مختلف سنی دارد، اگر چه هنوز با ایده آل ها فاصله است.
وی ادامه داد: به لحاظ تجربه فنی از سایر کشورها عقب تریم و باید با حضور جدی تر در رقابت های بین المللی و تمرین مستمر و حساب شده این فاصله را کم کنیم .
«عسل نسترن طهرانی» حدود چهار سال است که بسکتبال بازی می کند و به نظر می رسد که کادر فنی نسبت به عملکرد وی نظر مثبتی داشته باشند.
او که دلیل علاقمندیش به بسکتبال را برادر بسکتبالیست اش می داند ، گفت: در لیگ نوجوان عباسی تهران بازی می کنم و آرزویم این است که روزی در تیم ملی بسکتبال زنان ایران بازی کنم و با این لباس افتخارات بسیاری را برای کشورم به ارمغان آورم .
این نوجوان بسکتبالیست ادامه داد: باید امکانات و شرایط لازم از سوی فدراسیون و سایر متولیان این رشته فراهم شود، اما بخش دوم و مهم تر ماجرا تلاش و پشتکار بسکتبالیست هاست که باید با تمام توان کار کنند و در این میان حمایت خانواده ها و مربیان نیز سهم بالایی دارد.
وی می گوید: اگر مسئولان ورزش بویژه فدراسیون از این رشته زنان حمایت کنند و ضمن حضور در تورنمنت ها و رویدادهای خارجی، امکان تمرینات مستمر برای دختران و زنان مهیا شود، بسکتبال زنان با توجه به زیر ساخت ها و توانمندی های موجود می تواند به بهترین سطح آسیا و قطعا جهان دست یابد.
نسترن طهرانی آرزو دارد تا بالاترین سطح بسکتبال ملی صعود و در مسابقات جهانی برای ایران افتخار آفرینی کند.
«فاطمه آقازادگان قزوینی» متولد سال ۱۳۷۹ بسکتبال را از آموزش و پرورش آغاز کرده و حالا در لیگ نوجوانان بازی می کند. این بسکتبالیست نوجوان قزوینی ضمن قدردانی از تلاش کادر فنی و «فاطمه کرم زاده» نایب رئیس زنان برای صبوری در انتخاب برترین های بسکتبال کشور گفت: خوشحالم که در جمع ۱۶ نفر برتر بسکتبال دختران هستم و باور دارم که ما می توانیم با تلاش و جدی گرفتن برنامه های تمرین مان به جایگاه خوبی در جهان برسیم.
وی آرزویش ایستادن زنان بسکتبالیست ایران بر سکوی نخست جهان است و در پاسخ به اینکه کدام بسکتبالیست مطرح ایران یا جهان را برای موفقیت الگو قرار داده است، می گوید: بسکتبالیست های زن جهان را نمی شناسم، اما از بین بسکتبالیست های داخلی عاشق بازی «سعیده علی» و «مژگان خدادادی» هستم و امیدوارم بتوانم روزی مثل این بازیکنان در زمین بسکتبال برای تیمم امتیاز آور باشم.
آقا زادگان گفت: پیش بینی نتیجه مسابقات با توجه به عدم شناخت از حریفان سخت است، اما مطمئنم همه بسکتبالیست ها تلاش خود را می کنند تا پاسخ خوبی به اعتماد و زحمات مسئولان بسکتبال کشور بدهند.
«آیدا گل محمدی» که بلند قدترین دختر دعوت شده به اردوی دختران زیر ۱۶ سال نیز گفت: دوست دارم جزو اولین لژیونرهای بسکتبال زنان باشم و برای این آرزو تمام تلاشم را به کار می گیرم.
این بسکتبالیست سنندجی ادامه داد: در صورت قرار گرفتن در ترکیب اصلی تمام تلاشمان را می کنیم که بهترین نتیجه را در برابر حریفان کسب کنیم، اما تصور می کنم هنوز برای انتظار داشتن از بسکتبال زنان زود است.
وی افزود: برای رسیدن به بهترین وضعیت در بسکتبال باید حداقل روزی چهار ساعت تمرین کنیم و انجام یک برنامه بدنسازی منظم می تواند ما را در شرایطی به مراتب خوب قرار دهد.
این بازیکن بسکتبال دختران ، می گوید: اگر از بسکتبال زنان حمایت شود، می توانیم همپای مردان و حتی پیش تر از آنان حرکت و جایگاه مناسبی در بسکتبال جهان کسب کنیم.
گل محمدی با ۱۹۶ سانتی متر قد چهار سال است که علاوه بر بازی در تیم نوجوانان سنندج در سوپر لیگ سنندج نیز بازی می کند.
«سید حسنا حسینی» که برای دومین سال عضو تیم دختران نوجوان کشور فعالیت می کند، نیز با اشاره به پنجمین اردوی آماده سازی تیم دختران گفت: اگر چه زمان اردوها بسیار کوتاه است، اما عملکرد بازیکنان از اردوی نخست در شهر نکا تا اردوی فعلی بسیار تغییر کرده و تقریبا همه با تکنیک های صحیح دفاع و حمله آشنا شده اند.
وی با بیان اینکه کاش فدراسیون تعداد اردوها را کاهش، اما روزهای اردو را به یک هفته تا ۱۰ روز افزایش می داد، افزود: زمان نقش مهمی در هماهنگی تیمی دارد و امیدوارم فدراسیون بعد از این رقابت ها تیم نوجوانان را بیشتر مورد حمایت قرار داده و این اردوها به طور مستمر ادامه یابد.
این بازیکن نوجوان کرمانشاهی گفت: در صورت هماهنگی و تعامل بیشتر فدراسیون با آموزش و پرورش، امکان افزایش تعداد اردوها فراهم می شود تا ضمن از دست ندادن فرصت تحصیلی، در خدمت تیم بوده و به آمادگی بهتر و بیشتری برسیم.
حسینی اظهار امیدواری کرد تا جامعه به ویژه حامیان مالی استعداد و توان زنان بسکتبالیست را باور کنند تا آنان بتوانند در سایه این حمایت ها در عرصه های بین المللی خوش بدرخشند.
«سوگند رحمانی» بسکتبالیست اصفهانی با بیان اینکه بروز شدن دانش مربیان با حضور مدرسان بین المللی موجب ارتقا سطح بسکتبال زنان است، گفت: در کنار ارتقای سطح مربیگری در کشور، برگزاری دوره های مربیگری برای مربیان استانی موجب یکسان سازی آموزش این رشته شده و بازیکنان از همان ابتدا با روش های درست و استاندارد آشنا می شوند.
وی سطح تمرینات تیم بسکتبال دختران نوجوان را خوب ارزیابی کرد و افزود: پیشرفت بازیکنان از هر حیث قابل مشاهده است و من امیدوارم پس از بازگشت تیم از رقابت های قهرمانی آسیا در هند این اردوها ادامه یابد تا تیم کم کم به شرایط ایده آل نزدیک شود.
به گفته این بازیکن نوجوان، حضور بازیکنان خارجی در لیگ بسکتبال دختران را نیز عاملی برای توسعه این رشته در کشور عنوان و اضافه کرد: قطعا فاصله زیادی با بسکتبال دختران و زنان آسیا داریم، اما حضور بیشتر در رویدادهای برون مرزی کمک می کند تا تجربه بیشتری کسب کنیم.
این بازیکن با اشاره به اهمیت آمادگی بدنی بازیکنان گفت: حضور در اردوهای برون مرزی، تجربه بازی با تیم های خارجی و استفاده از تجربه مربیان مرد این رشته، روند پیشرفت بسکتبال زنان و دختران را تسریع خواهد کرد.
تیم بسکتبال دختران قرار است اواخر مهر ماه راهی هند شود تا در رقابت های قهرمانی دختران آسیا که از ۳۰ مهرماه تا ۶ آبان ماه در شهر بنگلور برگزار می شود، شرکت کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله زیر را حل کنید (برای تشخیص ربات از انسان) *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو