برگزاری پنجمین همایش تغییر اقلیم و گاهشناسی درختی در اکوسیستم خزری به میزبانی پژوهشکده اکوسیستم خزری و دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری/خبرنگار: گلناز قدمی

به گزارش خبرنگار گروه رسانه ای پرش: محور همایش در زمینه های ایزوتوپ های پایدار،درخت و آتش سوزی،اقلیم و اکولوژی جنگل،اقلیم و حوزه های آبخیز،اقلیم و فیزیولوژی درخت،تعیین سن درخت و دیرینه شناسی و کارگاه های آموزشی و عملی.
حسینی نصر دبیر همایش ضمن عرض سلام و خیر مقدم بابت حضور در برنامه گفت: سعی کنیم انسانی معمولی ولی موثر در این اجتماع و جهان باشیم و وظایف خود را به درستی و برای رضای خداوند انجام دهیم.
وی در رابطه با دستاورد های همایش بیان کرد:این همایش پنجمین همایش گاهشناسی درختی است که هر دو سال یک بار برگزار میشود و پژوهشگران مقاله های خود را ارسال می کنند تا کنون ۱۱۷مقاله در این زمینه گرد آوری شده است.
حسینی نصر افزود: طبق مطالعات دانشمندان ناسا میانگین دمای کره ی زمین از ۱۸۸۰میلادی تا کنون ۰/۸ سانتی گراد بالا رفته و سالانه سطح آب اقیانوس ها ۳میلیمتر و تا پایان قرن جاری ۶۵ سانتی متر بالا خواهد آمد واین امر سبب شده هر ساله ۱۰۰۰۰گونه جانوری میکرو و ماکرو منقرض میشوند و دغدغه ای فرا ملی است،افزایش جمعیت،تغییر اقلیم و خشک سالی و قحطی این سه در کنار هم یکی پس از دیگری مثلثی بحران را تشکیل میدهند.
دبیر همایش گاهشناسی درختی خاطر نشان کرد:برای غلبه با این بحران های جهانی با تغییر سبک زندگی بشر میسر مشود،در سطر راه کار های غلبه این تغییرات غناعت کردن بدون محدودیت های سیاسی، تعامل ملت ها به دولت ها که در حال حاضر منسوخ شده و بسیاری از راه کار های دیگر در کنار هم میتوان شرایطی مساعد را برای زمین ایفا کند.
پیر دشتی معاونت دانشگاه از تمامی اعضای هیات علمی دانشگاه بابت تلاش ها و برگزاری این همایش تشکر کرد و گفت: بشر در طی سال های اخیر اعمالی انجام داده که نباید انجام میداده به قانون زمین برخورده است، اکنون زمین را دچار بحران کرده،وی زمین را موجودی زنده خطاب کرد و تمام تغییرات موجود در آنرا رد پایی از انسان ها دانست.
پیر دشتی افزود: در جلسه ی شورای پژوهشی طرحی مبنی بر جنگل دارابکلا داشت برگزار شد از فرست استفاده کنم و درخواست زدن ایستگاه هواشناسی در داراب کلا را بدهم که آیندگان گاهشناسی را از درختان بدست نیاورند و بتوانند داده های موجود را از ایستگاه هوایی دنبال کنند و رصد را از داراب کلا دنبال کنند،این امر برای کل کشور خوب و موثر است.
رضوی مدیر کل سازمان هوا شناسی مازندران بیان کرد: رویکرد ها نشان میدهد بدترین رفتار را با اقلیم خود داریم،نگاهی کلان تر به این تغییرات گرگان تا بحال ۴ مرتبه جابجا شده بخش زیادی ازین جابجایی مربوط به تغییر اقلیم است.
رضوی ادامه داد: نابودی مرتع ها و توجه نکردن به سطح آب دریا ییلاق و قشلاق کردن و بسیاری از کار های دیگر که باعث نابودی و تغییر اقلیم میشود.
مدیرکل سازمان هواشناسی از کتیبه داریوش بزرگ گفت: خداوند ما را از ۳چیز برهاند دروغ،دشمن و خشکسالی با اینکه خیلی سال از این سخن میگذرد اما هر ۳ را کنار هم داریم جنگ با ما شروع شده امریکا جنگ تحمیلی ما را هدف قرار دادند هوا پیما های ما را زدند و اکنون اقتصاد ما را هدف قرار داده اند،با همه این ها هیچ چیز نه در نوع پوشش نه در خوراک و نه در مصرف بنزین تغییری نکرده است،گاهشناسی درختی برنامه ای در رابطه با تمدن کارتاژ،دوبرنیک و تعدادی تمدن دیگر که صعود و نزول آنها را مورد بررسی قرار داده اند زمانی که از لحاظ اقلیمی دچار مشکل شدند.
در ادامه همایش با سخنرانی دکتر مهدوی، دکتر جلیلوند به اتمام رسید.

عکس و خبر: گلناز قدمی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله زیر را حل کنید (برای تشخیص ربات از انسان) *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو