برگزاری فستیوال بدون مجوز در گیلان مورد بررسی قرار می‌گیرد

اختصاصی نسیم ورزش: مسئول کمیته برگزاری مسابقات و لیگ و فستیوال هیئت ورزش‌های رزمی استان گیلان گفت: هر رقابت را نمی‌توان فستیوال نامید و مسئولان برگزاری این‌گونه مراسمات باید با مطالعات و تحقیق بیشترچنین مراسمات ورزشی را برگزار کنند.
مسعود سواری در گفت و گو با خبرنگار تسنیم در رشت اظهار داشت: موج ایجاد شده در استان گیلان جهت برگزاری مراسم نمادین به اسم فستیوال ورزشی دید مردم به این گونه مراسمات را تغییر میدهد و مردم و ورزشکاران دید مثبت خود را به فستیوال از دست میدهند و این به ضرر جامعه ورزشی تمام می شود.
مسئول کمیته برگزاری مسابقات و لیگ و فستیوال هیئت ورزش های رزمی استان گیلان به فستیوال های برگزار شده اخیر در استان گیلان اشاره کرد و گفت: این سری مسابقات که با همکاری بعضی افراد پشت پرده اجرا شده و بیشتر جنبه نمادین داشت ؛ سوالات زیادی را در ذهن عموم مرد، ورزشکاران و بلاخص مسولانی که  برگزاری چندین دوره فستیوال را در کارنامه خود دارند بوجود می آورد.
وی با اشاره به آیین نامه فدراسیون تکواندو افزود: در فدراسیون تکواندو یک رشته تکواندو پومسه وجود دارد حال یک فستیوال در استان گیلان بدون داشتن مجوز از مسولان ورزشی برگزار شد و دراذهان عمومی به اسم  فستیوال تکواندو معرفی شد که از نظر اساس نامه فدراسیون تکواندو خلاف است
سواری با بیان به اینکه فستیوال ورزشی به مجموعه ای از نمایش چندین رشته یا سبک ورزشی گفته میشود، افزود: هدف این گونه رقابت ها این است که اعضای رشته ها یا سبک ها در کنار هم جمع شوند تا همبستگی خود را به همگان نشان دهند و بگوند که در عین جدا بودن اسم ها و حرکات ورزشی ،جامعه این رشته ها و سبک ها از همبستگی بالایی برخوردار است ،اما برگزاری به اصطلاح فستیوالی به نام تکواندو در حالی که رشته تکواندو از چند سبک و رشته تشکیل نشده است ، باعث ایجاد تفرقه بین جامعه تکواندو می شود و تمام زحمات فدراسیون تکواندو جمهوری اسلامی ایران را برای یکی کردن سبک های متعدد تکواندو زیر سوال می برد و یا بهتر بگوییم که بر باد می دهد.
وی افزود: فستیوال باید در بین سبک هایی برگزار شود که از یک خانواده باشد و برگزاری رقابتی که فقط در ۲ ساعت برگزار شد و در آن از رشته های ورزشی دعوت شد که هیچ وجه اشتراکی باهم ندارند آیین نامه فستیوال ورزشی در فدراسیون ورزش های رزمی را زیر سوال می برد و تلاش مسولانی که ۶ دوره فستیوال جهانی ورزش های رزمی را در کیش به میزبانی ایران برگزار کردند بر باد میدهد وبا تغییر دردید مردم نسبت به فستیوال های ورزشی عملکرد مسولان برگزاری فستیوال در کشور را کمرنگ میکنند.
این مقام مسول  تصریح  کرد:برگزاری این رقابت بدون داشتن مجوزی از مسئولین ورزشی ارشد استان، جامعه هیئت ورزشهای رزمی را برآن داشت که نسبت به برگزاری این رقابت ها عکس العمل نشان دهند و در یک روز قبل از برگزاری رقابت به حراست اداره کل ورزش و جوانان استان گیلان نامه تخلف در برگزاری رقابتی بدون مجوز را ارائه دادند.
وی با اشاره به اینکه نداشتن مجوز به معنی سرپیچی از قوانین ادارات کل ورزش و جوان و به تبع آن فدراسیوان های ورزشی است گفت: حضور کادر فنی، پزشکی، حراست و دیگر عوامل اجرایی یک رقابت با داشتن مجوز امکان پذیر است.
مسعود سواری خاطرنشان کرد : مراسمی که مجوز نداشته باشد کادر پزشکی از طرف اداره کل حضور پیدا نمیکند پس زمانی که اتفاقی برای ورزشکاری  رخ دهد پزشکان تایید شده اداره کل ورزش و جوانان برای مداوا و پیشگیری صدمه بیشتر در مراسم حضور ندارند.
این فعال ورزشی تصریح کرد:مسولان ورزشی با حضور خود در مراسمات مختلف علاوه بر احترام به برگزار کنندگان مراسم ،آن را تایید میکنند ولی این داشتن مجوز از مراجع مربوطه است که به آن مراسم رسمیت می بخشد.

وی با اشاره به برگزاری رقابت هایی که تنها عنوان فستیوال را در بنر های تبلیغاتی خود دارند گفت: فستیوال تعریف خاص خود را دارد و هر رقابت را نمیتوان فستیوال نامید.
سواری با ابراز تاسف در خصوص برگزاری مراسماتی که تنها واژه فستیوال را یدک میکشند گفت:مسولان برگزاری این گونه مراسمات باید با مطالعات و تحقیق بیشتر اینچنین مراسمات ورزشی را برگزار نمایند چون از تخصص کافی برخوردار نیستند وی تاکید کرد: واژه هایی مثل المپیک، المپیاد، جشنواره، فستیوال، مسابقه، هنر های رزمی تعاریف تفکیک شده از هم دارند و این عزیزان تعریف درستی از فستیوال های ورزشی ندارند که اینچنین مراسماتی برگزار میکنند./ جواد قدیمی صفت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله زیر را حل کنید (برای تشخیص ربات از انسان) *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو