از سطح اراضی مناطق دیلمان و پیرکوه زعفران برداشت شد!!!!

بهزاد کوهستانی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سیاهکل گفت: برداشت عالی زعفران از سطح چهار هکتار از اراضی مناطق دیلمان و پیرکوه این شهرستان آغاز شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی نسیم ورزش بهزاد کوهستانی افزود: در سال جاری چهار هکتار از اراضی کشاورزی دیلمان و پیرکوه که شامل ۳۲ روستاست، زیر کشت زعفران قرار گرفت که میزان برداشت از این اراضی، حدود هشت و نیم کیلوگرم زعفران خالص به ارزش اقتصادی بیش از هشت میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال برآورد شده است.

برداشت زعفران

برداشت زعفران

وی خاطرنشان کرد: با اینکه گندم و جو از کالای استراتژیک محسوب می شوند، اما درآمد زعفران نسبت به این دو محصول که کشت سنتی دیلمان هستند، بالاتر است و این موضوع موجب ترغیب کشاورزان به سمت کشت زعفران می شود.
وی با اشاره به نقش ترویجی جهاد کشاورزی و همچنین نقش آن در تشویق و ترغیب کشاورزان به کشت زعفران اظهار داشت: جهادکشاورزی علاوه بر آنکه پیاز رایگان در اختیار کشاورزان قرار می دهد ، کلاس های آموزشی کشت زعفران را در مناطق دیلمان و پیرکوه دایر می کند و به کشاورزان، مراحل درست کاشت تا برداشت زعفران را آموزش می دهد.
کوهستانی خاطرنشان کرد: از سال ۱۳۸۶ گروهی از همکاران جهاد کشاورزی شهرستان و استان گیلان با اعزام به منطقه خراسان، مراحل کاشت تا برداشت محصول زعفران را مشاهده و بررسی کرده اند و با توجه به آب و هوای نیمه خشک خراسان که محل کشت زعفران است و شباهت آن با منطقه دیلمان، به این نتیجه رسیدند که زعفران را می توان در دیلمان کشت کرد.
مدیر جهاد کشاورزی سیاهکل گفت: بنابراین پیاز زعفران برای اولین بار در سال ۸۷ از استان خراسان توسط جهاد کشاورزی گیلان برای کشت در دیلمان و پیرکوه آورده شد و در ۳۲ روستا ، به طور آزمایشی در سطح ۲۰۰ مترمربع و با آموزش و نظارت کارشناسان جهاد کشاورزی کشت شد.
وی افزود: آبان ماه سال ۸۷ با ظهور گل زعفران سازمان جهادکشاورزی مجددا با وارد کردن پیاز آن اقدام به توسعه کشت در سطح وسیع تر کرد که در سال جاری، یک هزار و ۲۰۰کیلوگرم پیاز به صورت رایگان برای کشت در اختیار کشاورزان قرار گرفت.
کوهستانی افزود: هنوز تولید پیاز زعفران به حد انبوه نرسیده تا نسبت به صدور پیاز آن به دیگر استان ها اقدام شود و هنوز با توجه به استقبال کشاورزان ، بیشتر پیاز زعفران وارد می شود و در اختیار کشاورزان قرار می گیرد.
شهرستان سیاهکل با دو بخش مرکزی و دیلمان و جمعیتی حدود ۵۰هزار نفر، در ۵۵ کیلومتری شرق مرکز استان گیلان واقع است.
خبرنگار: فرهاد نظرپور ** انتشاردهنده: امیرحسین کبیری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله زیر را حل کنید (برای تشخیص ربات از انسان) *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو