بدهکار بودن دولت چیز بدی نیست/رونق اقتصادی از سال آینده آغاز می‌شود

 

نسیم ورزش:  وزیر اقتصاد با بیان اینکه رقم بدهی دولت بالا نیست، گفت: این موضوع یک ظرفیت است که باید دولت از آن استفاده کند، زیرا بدهی به‌تنهایی مضر نیست اما بدهکار بد بودن و بدحساب بودن باعث می‌شود تا مشکلات به وجود آید.

 

بدهکار بودن دولت چیز بدی نیست / رونق اقتصادی از سال آینده آغاز می‌شود

علی طیب نیا وزیر اقتصاد در همایش تدوین برنامه ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی با اشاره به اینکه اقتصاد کشور امروز شرایطی خطیر و فرصت‌های مهمی را در سال‌های آینده پیش روی خود دارد، اظهار داشت: جهتگیری اصلی برنامه ششم این است که با تلاش دولت در عرصه‌های مختلف بتوانیم به اهداف پیش‌بینی شده دست پیدا کنیم. می‌خواهیم کنار موفقیت در عرصه دیپلماسی که جنگ اقتصادی را پایان داد از شرایط پساتحریم برای بازسازی اقتصاد ایران استفاده کنیم.

 

وی با بیان اینکه در گام نخست دولت از ابتدای روی کار آمدن خود ثبات و آرامش را در بازار ایجاد و آسیب‌های تحریم‌ها را بر اقتصاد به حداقل رساند، افزود: در گام دوم برای شکوفایی اقتصاد در دوره پساتحریم اقدامات لازم را آغاز کرده است، البته باید تأکید کنم برنامه ششم برنامه میان‌مدت بوده و باید در این دوره برنامه‌های لازم را برای بازسازی اقتصاد کشور انجام دهیم.

 

وزیر اقتصاد تصریح کرد: بازسازی اقتصاد ایران نیازمند همت تمام مسئولان است. رونق اقتصادی در سال آینده در کشور آغاز می‌شود و امیدواریم با فراهم کردن زمینه لازم سطح رشد اقتصادی و کیفیت کشور در بخش‌های مختلف ارتقا پیدا کند.

 

طیب‌نیا با اشاره به اینکه وزارت اقتصاد بررسی دو موضوع تنگنای مالی و بدهی‌های مالی را در دستور کار خود قرار داده  است، گفت: حل این مشکل زمینه رشد و بهبود فضای کسب و کار را در بخش مالی فراهم خواهد کرد.

 

وی اضافه کرد: تجربه تحریم نشان داد کدام یک از بخش‌های اقتصاد کشور تکان‌های شدید را متحمل شده است و ما برای عدم تکرار این موضوع باید آسیب شناسی‌های لازم را انجام دهیم. افزایش مقاومت پذیری اقتصاد در حالی انجام شده است که طی یک سال گذشته ما با تداوم تحریم‌ها کاهش قیمت‌های جهانی و کاهش درآمدهای ارزی مواجه بودیم. البته همین موضوعات آسیب‌هایی را به اقتصاد کشور وارد کرد و ما توانستیم مقاومت پذیری اقتصاد را بیشتر کنیم.

 

وزیر اقتصاد با اشاره به اینکه دولت با هدف قرار دادن خروج غیرتورمی از رکود و تنظیم برنامه‌هایی در راستای اقتصاد مقاومتی آثار منفی تحریم‌ها و کاهش درآمدهای نفتی را به حداقل رساند، اظهار داشت: علی‌رغم کاهش درآمدهای نفتی تورم لجام گسیخته در دی ماه امسال به ۱۳.۲ درصد رسیده است. این درحالی است که نرخ تورم درسال ۹۲، ۳۴.۷ درصد و در سال ۹۳، ۱۵.۶ درصد بود. همچنین در بهمن ماه سال جاری نرخ تورم نقطه به نقطه نسبت به مدت مشابه در سال گذشته به زیر ۹ درصد رسیده است.

 

طیب‌نیا اضافه کرد: رشد اقتصادی در سال ۹۳، ۳ درصد اعلام شده این درحالی است که رشد اقتصادی در سالهای ۹۱، ۶.۸- و در سال ۹۲، ۱.۹- بوده است.

 

وی در ادامه صحبت‌های خود با تأکید بر اینکه علی‌رغم تنگناهای مالی رشد اقتصادی در کشور حفظ شده است، گفت مدیریت بازار ارز باعث شد تا نرخ رشد ارز در دی ماه ۹۴، ۴.۵ درصد باشد.

 

وزیر اقتصاد از مهمترین سیاست‌های دولت در برنامه ششم را مقابله با دو عارضه نفتی بودن و دولتی بودن اقتصاد دانست و اظهار داشت: حل این موضوعات رشد اقتصادی و شکوفایی اقتصاد را به وجود خواهد آورد، در برنامه ششم می‌خواهیم این دو موضوع را مدیریت کرده و با استفاده از سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ایجاد رونق اقتصادی و حل معضل بیکاری را در کشور انجام دهیم تا در نهایت بتوانیم به رشد ۸درصدی اقتصاد دست پیدا کنیم.

 

طیب‌نیا تصریح کرد: حفظ ارزش پولی و تک‌رقمی شدن نرخ تورم دیگر اهداف دولت در برنامه ششم است. به‌اعتقاد ما افزایش حضور سرمایه گذاران خارجی و تسهیل در واردات کالاهای سرمایه‌ای و واسطه‌ای باعث می‌شود ارزش افزوده بخش‌های مختلف اقتصادی ارتقا یابد و در نهایت بتوانیم به اهداف خود دست پیدا کنیم البته باید بگویم توافقات هسته‌ای فرصتی برای تغییر در اقتصاد کشور را فراهم کرده است اما ما باید چالش‌های اقتصاد کشور نیز اصلاح شود.

 

وی با بیان اینکه رشد اقتصادی پایدار غیرتورمی، ایجاد فرصت شغلی پایدار و مهار بیکاری و افزایش نقش و قابلیت مردم از دیگر راهبردهای جدی دولت در برنامه ششم توسعه است، افزود: رشد اقتصادی مستلزم تأمین مالی آسان و کم‌هزینه است. در این زمینه می‌توانیم از طریق بانک، بیمه و بازار سرمایه تأمین مالی لازم را انجام دهیم، ولی عرضه منابع زمانی می‌تواند نتایج مناسبی داشته باشد که تخصیص منابع به‌صورت مناسب انجام شود و از انحراف منابع جلوگیری کنیم.

 

وزیر اقتصاد اضافه کرد: براساس محاسبات سهم بهره‌وری در رشد اقتصادی ۳۳ درصد است که برای اجرایی شدن این موضوع ما با متوسط شکاف ۲۰درصدی تأمین مالی مواجه هستیم.

 

طیب‌نیا با بیان اینکه کنترل تعمیق بازار سرمایه، اصلاح کارکرد نهادهای مالی، تأمین منابع خارجی و تأمین مالی پایدار با تخصیص بهینه منابع نفت و گاز از رویکردهای جدی دولت در برنامه ششم است، گفت: بانک‌ها و صنایع بزرگ سهم قابل توجهی در بازار سرمایه دارند که رفع تنگنای مالی می‌تواند تأثیر زیادی بر بازار سرمایه داشته باشد.

 

وی به بدهی‌های دولت نیز اشاره کرد و افزود: این موضوع یک ظرفیت است که باید دولت از آن استفاده کند، زیرا بدهی به‌تنهایی مضر نیست اما بدهکار بد بودن و بدحساب بودن باعث می‌شود تا مشکلات به وجود آید. در حال حاضر رقم بدهی دولت بالا نیست اما روند افزایش آن در دولت قبلی و ترکیب این بدهی‌ها مشکل‌ساز شده است که با احصا و سازماندهی آن می‌توان از این چالش استفاده و آن را به یک پتانسیل مناسب تبدیل کنیم.

 

وزیر اقتصاد با اشاره به اینکه منابع نفتی منابع ناپایداری هستند، گفت: سهم همین منابع ناپایدار در بودجه باعث می‌شود تا ما با مشکلات متعددی روبه‌رو باشیم، ما باید از منابع نفتی به‌عنوان سرمایه زاینده برای توسعه اقتصاد کشور استفاده کنیم.

 

طیب‌نیا اضافه کرد: بهبود مستمر فضای کسب و کار و رقابت پذیرکردن بازار با ایجاد فرصت‌های برابر و کنترل انحصارها در برنامه ششم دنبال می‌شود تا به‌دنبال‌آن بتوانیم بهبود مستمر فضای کسب و کار را در کشور اجرایی کنیم. دولت در برنامه ششم به‌دنبال وضع قوانین جدید برای بهبود فضای کسب و کار نیست بلکه به‌دنبال این هستیم تا قواعد زائد را حذف کنیم.

 

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر ۱۸۰هزار قانون در حوزه بهبود فضای کسب و کار وجود دارد، افزود: باید برای بهبود فضای کسب و کار در کشور سه راهبرد بهبود کیفیت قوانین و مقررات کسب و کار، بهبود فرآیند ارائه خدمات در بخش عمومی و بهبود جایگاه بین المللی کشور در شاخص جهانی کسب و کار دنبال شود.

 

وزیر اقتصاد تصریح کرد: متأسفانه در اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ هنوز به نتایج مناسبی دست پیدا نکرده‌ایم. هنوز تداوم غلبه رویکرد دولتی وجود دارد و اقتصاد ایران با پدیدارشدن بخش‌های شبه‌دولتی روبه‌رو است که برای این موضوع نیز تدبیر مناسبی باید انجام شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله زیر را حل کنید (برای تشخیص ربات از انسان) *