از بدرقه غریبانه تا پیشواز غیورانه

مراسم استقبال از بلند‌قامت‌ترین بازیکن مسابقات پارالمپیک ریو ۲۰۱۶ با حضور پر شور مردم، مسؤولان و ورزشکاران شهرستان چالوس برگزار شد.

از بدرقه غریبانه

 

 

مرتضی مهرزاد که با داشتن ظرفیت بسیار مناسب در زمینه ورزش و به‌ویژه والیبال نشسته تاکنون کمتر مورد توجه قرار داشت با تلاش‌های برخی از افراد مانند رئیس اداره بهزیستی، هیأت ورزشی معلولان و جانبازان و همچنین مربی والیبال نشسته چالوس این استعداد به منصه ظهور رسید و مرتضی توانست پس از طی فراز و نشیب‌های بسیار امروز در عرصه جهانی خوش درخشیده و حرفی برای گفتن داشته باشد.
 

این بازیکن تیم ملی والیبال نشسته ایران که توانست در مسابقات پارالمپیک ریو لقب بهترین اسپکر جهان و آسمان‌خراش مسابقات را به‌خود اختصاص دهد امروز پس از رسیدن به کشور مورد استقبال پرشور ورزشکاران، مدیران و مردم شهرستان چالوس قرار گرفت.

مرتضی مهرزاد عصر دیروز پس از وارد شدن به کشور به شهر مرزن‌آباد رفته و مورد استقبال مردم و مسؤولان این شهر قرار گرفت و سپس صبح امروز در میان علاقه‌مندان ورزش کشور در محل عوارضی آزادراه تهران ـ شمال در آغوش خانواده و مردم و مدیران قرار گرفت و پس از آن برای ادای احترام به مقام شامخ شهیدان سری به آرامستان یوسف‌رضای چالوس زد و از آنجا راهی محل زندگی خویش در روستای اجاکله از توابع بخش مرکزی چالوس شد.

آویختن حلقه‌های گل به گردن مرتضی قهرمان، پخش پوستر و نصب بنرهای مختلف از شور حضور وی در شهرستان و همچنین بوی دود اسپندهای معطر در گذرگاه‌های مختلف و در نهایت انداختن عکس‌های یادگاری و گرفتن امضاهای یادگاری از وی شعف خاصی را در این جوانی که تا سال‌ها پیش کمتر مورد توجه قرار داشت ایجاد کرد.

سرانجام پس از مشایعت و استقبال مرتضی مهرزاد توسط هیأت موتورسواران شهرستان چالوس مرتضی با احترام خاصی وارد مسجد روستای اجاکله در بخش مرکزی چالوس که چند سالی‌است محل سکونت وی و خانواده‌اش است قرار گرفت.

این آسمان‌خراش با قدردانی از این حضور پرشور همشهریان گفت: از تلاش‌های بی‌وقفه مادر و خانواده‌ام قدردانی می‌کنم که از ابتدای راه مرارت‌های زیادی را تحمل کردند.

مرتضی مهرزاد با قدردانی از تلاش‌های رئیس اداره بهزیستی چالوس، رئیس هیأت جانبازان و معلولان و مربی والیبال نشسته شهرستان چالوس اظهار کرد: آنچه که سبب شد تا امروز بتوانم برای کشورم ایران و به‌‌تبع آن شهرستان چالوس افتخارآفرینی کنم دعای خیر مردم و همراهی‌های مکرر اعضای خانواده‌ام بود که جا دارد در اینجا از همه آنها تشکر کنم.

وی با اعلام اینکه سعی می‌کنم برای کسب افتخارآفرینی بیشتر در عرصه‌های جهانی و بین‌المللی تلاش کنم، گفت: این پشتیبانی و حمایت مردمی سبب ایجاد انگیزه بیشتر در بنده شده است بنابراین سعی دارم تا بتوانم عناوین شایسته‌ای در مسابقات بعدی برای شهرستان و کشورم کسب کنم.

* اعزام هشت نماینده از استان مازندران به مسابقات پارالمپیک ریو

مدیر‌کل بهزیستی مازندران در مراسم استقبال از مرتضی مهرزاد که در مسجد روستای اجاکله برگزار شد با اشاره به اینکه ایشان توانست با تلاش و کوشش توانمندی‌های جامعه معلولان را به منصه ظهور برساند، گفت: دست‌یابی به مقام قهرمانی پارالمپیک ریو ۲۰۱۶ توسط مرتضی مهرزاد به‌واسطه همت و تلاشی‌است که در این‌راه به‌خرج داد.

سعید آرام با بیان اینکه قهرمانان حاضر در مسابقات پارالمپیک ریو با درخشش در عرصه‌های مختلف توانستند دل مقام معظم رهبری، رئیس جمهور و تمام هموطنان را شاد کنند، افزود: در مسابقات پارالمپیک سال‌جاری هشت نماینده از استان مازندران به‌این‌دور از مسابقات اعزام شدند که سه‌ نفر از آنها در تیم ملی والیبال نشسته کشور عضو بودند.

وی با بیان اینکه این سه بازیکن تیم ملی والیبال نشسته استان مازندران از اعضای اصلی این تیم بوده و قهرمانی را مدیون این بازیکنان است، تصریح کرد: با توجه به تلاش‌ها و مؤفقیت‌های بی‌نظیری که مرتضی توانست در این دور از مسابقات به‌نمایش بگذارد می‌تواند الگویی برای تمام جامعه به‌ویژه جامعه معلولان محسوب شود.

مدیر‌کل بهزیستی استان مازندران با اشاره به اینکه معلولان حاضر در مسابقات پارالمپیک توانستند بر مشکلات فایق آمده و بر قله رفیع قهرمانی دنیا بدرخشند، اظهار کرد: از طرف دکتر انوشیروان محسنی بندپی رئیس سازمان بهزیستی که از مفاخر این منطقه است این قهرمانی را به تمام مردم کشور و شهرستان چالوس تبریک می‌گویم.

* مرتضی هر چه دارد از خدا و ماه رمضان است

نماینده مردم شهرستان‌های نوشهر، چالوس و کلاردشت در مجلس شورای اسلامی با ابراز خرسندی از اینکه حضور قهرمانان کشور در مسابقات پارالمپیک ریو سبب به اهتزاز درآوردن پرچم کشور و نواخته شدن سرود ملی کشور ما شد و اظهار کرد: امروز مراسم تجلیل از قهرمانی‌است که سبب افتخار برای ایران شد و از سویی دیگر درسی است برای کسانی‌که به‌دلیل داشتن معلولیت‌های جسمی همیشه نا امید هستند.

قاسم احمدی‌لاشکی با اشاره به زندگینامه این قهرمان جهان بیان کرد: شاید روزهایی که مرتضی در کلاس اول و دوم راهنمایی بود و ساختار جسمی او به شکلی بود که بزرگ‌تر از همسالان خود نشان می‌داد و همین امر سبب شد تا او به‌شدت آسیب ببیند و دامنه این آسیب نیز سبب آزار مادر وی می‌شد.

وی با تأکید بر اینکه در حقیقت در مرحله نخست باید به مادر زحمتکش مرتضی مهرزاد که در راه تربیت و پرورش فرزندش از هیچ تلاشی فروگذار نکرد تبریک گفت، یادآور شد: اگر امروز مرتضی به این جایگاه رسید باید قدرشناس خدا باشد که هر چه دارد از خدا و رمضان دارد چرا که برای نخستین بار صدا و سیمای کشور در برنامه ماه عسل که در ماه رمضان پخش می‌شود به استقبال او آمد.

نماینده مردم شهرستان‌های نوشهر، چالوس و کلاردشت در مجلس شورای اسلامی با اعلام اینکه مرتضی مدیون رمضان و خدای رمضان و توسل به علی(ع) است، افزود: از وجود همان جلسه بود که توانست به جهان و کشور معرفی شده و در حقیقت به‌سازمان بهزیستی پیوست و آنجا بود که افرادی مانند بازرگان ( مربی تیم والیبال نشسته شهرستان چالوس) و ذوالفقارپور (رئیس هیأت معلولان و جانبازان چالوس) که او را همانند فرزند و برادری پرورش داده و ایستادند تا از وجودش برای افتخارآفرینی کشور استفاده کنند.

وی ادامه داد: این‌ها بودند که ابتدا از او در چالوس استفاده کرده و سپس او را راهی تیم لیگ برتری مشهد کرده و سرانجام سر از تیم ملی جمهوری اسلامی ایران درآورد.

احمدی‌لاشکی با تأکید بر اینکه باید از تمام تلاش‌ها قدرشناسی کرد، افزود: مرتضی مهرزاد کسی‌است که توانست پرچم کشور ما را در آن‌سوی مرزها به اهتزاز درآورد، بنابراین شایسته هر ستودنی است.

وی از اعطای هدایایی برای این قهرمان نام‌آور کشور و شهرستان چالوس خبر داد و گفت: علاوه بر هدیه از سوی ستاد استقبال شهرستان چالوس هدیه‌ای ویژه از سوی مدیرکل منابع طبیعی غرب مازندران نیز به‌مرتضی داده شد تا شاید انگیزه‌ای برای همه کسانی باشد که به دلیل ناتوانی‌های جسمی ناامید هستند.

*اعطای قطعه زمینی به قهرمان پارالمپیک ریو

مدیر کل منابع طبیعی غرب مازندران نیز در ادامه با اشاره به اینکه مرتضی مهرزاد مایه فخر و مباهات ایران است، گفت: به‌منظور تجلیل از گوشه‌ای از زحمات این قهرمان پرآوازه قطعه زمینی را به ایشان تقدیم می‌کنم.

سید وجیه‌الله موسوی با قدردانی از تلاش‌های مادر مرتضی مهرزاد خاطرنشان کرد: ایشان نیز با تربیت چنین فرزندی قطعا الگویی برای سایر زنان نیز خواهد بود.

* مرتضی یک چهره ملی شناخته شده

فرماندار چالوس با تقدیر از حضور پرشور مردم و مدیران در مراسم استقبال از مرتضی مهرزاد اظهار کرد: بعد از اینکه پیام خوشحال کننده پیروزی تیم والیبال نشسته آن‌هم با حضور مؤثر مرتضی اعلام شد شور و شعف خاصی در میان مردم کشور ایجاد شد.

محمد‌ناصر زندی با اشاره به اینکه در مسابقات ریو حتی نام این قهرمان را با اسم کوچک مرتضی صدا می‌زدند که این امر نشان‌دهنده این‌ است که او دیگر یک چهره ملی شناخته شده است و ادامه داد: از تمام کسانی‌که برای مرتضی تلاش کردند از هیات والیبال آقایان ذوالفقار پور و بازرگان، رؤسای ادارات بهزیستی و ورزش و جوانان و جامعه  ورزش شهرستان چالوس نیز به‌صورت ویژه قدردانی می‌شود.

*دست‌مریزاد ویژه به‌مادر مرتضی مهرزاد

وی با بیان اینکه امروز مرتضی الگویی برای همه جوانان و کسانی‌است که دارای معلولیت جسمی هستند، خاطر‌نشان کرد: وقتی می‌بینیم که مرتضی پس از مدتی تلاش و زحمت به‌جایی رسید که در دنیا مطرح می‌شود نشان می‌دهد که «معلولیت، محدودیت نیست» و این می‌تواند برای ما یک روش بوده و نمونه‌ای برای سایرین محسوب شود.

فرماندار چالوس با تأکید بر اینکه باید شکرگزار خداوند به جهت هدیه نعمت سلامتی بود، تصریح کرد: مرتضی با شناخت توانایی  خود و سلامتی خود توانست قله‌های رفیع موفقیت را طی کند.

وی مادر مرتضی مهرزاد را از فاکتورهای اصلی مؤفقیت وی برشمرد و اظهار کرد: ایشان با علاوه بر نقش مادری نقش سرپرست وی را نیز داشتند و اگر با همت و تلاش و پیگیری مادر مرتضی نبود او امروز به این مقام نمی‌رسید.

زندی از تشکیل ستاد مراسم استقبال از مرتضی مهرزاد خبر داد و بیان کرد: تمام تلاش اعضای ستاد بر این بود که استقبالی در خور شأن و شخصیت از وی صورت بگیرد و هدایایی نیز برای ایشان در نظر گرفته شد.

*مرتضی نگینی در سطح جهان

رئیس اداره بهزیستی شهرستان چالوس نیز در حاشیه این مراسم گفت: امروز جهان شاهد است مرتضی مهرزاد برای ما افتخار آفرید و نگینی در سطح جهان است.

محمد‌ گلچین‌مهر خاطر‌نشان کرد: مرتضی توانست در عرصه ملی و بین‌المللی افتخار‌آفرینی کرده و تمام تلاش خود را به‌کار بست تا پرچم این نظام مقدس را در جهان به اهتزاز در بیاورد.

وی خواستار نگاه ویژه به مرتضی شد و گفت: با توجه به اینکه او با مشکلات زیادی روبه‌رو است، بنابراین می طلبد تا مسؤولان و مدیران مساعدت و حمایت‌های بیشتری از او به‌عمل بیاورند.

* بروز و شکوفایی ظرفیت‌های معلولان

رئیس هیأت معلولان و جانبازان شهرستان چالوس نیز با بیان اینکه همت بلند مرتضی مهرزاد سبب کسب عنوان قهرمان والیبال نشسته مسابقات پارالمپیک ریو شد به‌خبرنگار فارس گفت: تیم ملی والیبال نشسته جمهوری اسلامی ایران بار دیگر بر قله افتخار قهرمانی جهان ایستاد و این درخشش مرهون تلاش‌ها و مؤفقیت‌های مرتضی مهرزاد بود.

رضا ذوالفقار پور تصریح کرد: مرتضی مهرزاد و هم تیمی‌هایش با کسب مدال با ارزش طلای رقابت‌های پارالمپیک ریو توانستند ثابت کنند که معلولیت محرومیت نیست.

وی با قدردانی از حضور پرشور مردم و مسؤولان در مراسم استقبال از قهرمان مسابقات والیبال نشسته  پارالمپیک ریو گفت: درخشش بازیکن جوان و تأثیر‌گذار چالوسی عضو تیم ملی والیبال نشسته نشان از وجود استعداد در میان جامعه معلولان دارد که باید زمینه بروز و شکوفایی این ظرفیت‌ها را فراهم کرد.

* ستودن نقش تأثیرگذار مرتضی مهرزاد

مربی تیم والیبال نشسته شهرستان چالوس نیز با قدردانی از حضور گسترده مردم در استقبال از بهترین اسپکر و قهرمان تیم ملی والیبال نشسته کشور گفت: این پیروزی را خدمت ایشان و خانواده گرامی و همه چالوسی‌های ورزش دوست و جامعه ورزش منطقه تبریک و تهنیت عرض می‌کنم.

هوشنگ بازرگان با بیان اینکه مرتضی مهرزاد به‌عنوان بازیکن ارزنده و مؤثر تیم ملی والیبال نشسته جمهوری اسلامی ایران توانست در جهان بدرخشد، افزود: پیروزی مسرت بخش تیم ملی والیبال نشسته در دیدار نهایی پارالمپیک ۲۰۱۶ ریو و کسب عنوان قهرمانی این رشته موجب خرسندی مردم قهرمان پرور ایران به‌ویژه شهرستان چالوس سرافراز شد.

وی با بیان اینکه تصاحب عنوان قهرمانی تیم والیبال نشسته پارالمپیک ۲۰۱۶ ریو نشان از شایستگی، لیاقت و همت همه بازیکنان تیم به‌ویژه مرتضی دارد، گفت: تمام دنیا نقش تأثیرگذار مرتضی مهرزاد را در تیم والیبال نشسته ایران دید و امروز مردم ایران و به‌ویژه شهرستان چالوس به داشتن این فرزند افتخار می‌کند.

در این مراسم در مجموع ۲۰ عدد سکه بهارآزادی از سوی ستاد مراسم استقبال از مرتضی مهرزاد و یک قطعه زمین نیز از سوی مدیر‌کل منابع طبیعی غرب مازندران به مرتضی مهرزاد اهدا شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله زیر را حل کنید (برای تشخیص ربات از انسان) *