بارندگی زیبا با توفان بی رحم در مازندران

بارندگی زیبا بامداد روزجمعه با وجود برکات زیادی که برای کشاورزان مازندران به همراه داشته اما باد شدید با سرعت ۱۳۰کیلومتر بر ساعت همراه این بارندگی برای بسیاری از شهروندان مشکل آفرین و به بخش های زیر بنایی استان خسارت زده است.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی نسیم ورزش ،  بامداد جمعه گذشته هوای گرم و بدون باران یک ماهه استان مازندران به یکباره در کمتر از دو ساعت حدود ۷۰میلیمتر بارندگی داشته است که این نعمت الهی ، خرسندی کشاورزان را بوجود آورده است اما باد شدید تا ۱۰۸کیلومتر بر ساعت، خسارت سنگینی را به برخی از منازل مسکونی ، تاسیسات زیر بنایی آب و برق و باغ های استان وارد کرد.
در حالی که زارعین و باغداران مازندران برای حفظ محصولات باغی و کشت دوم نشا برنج در یک ماهه گذشته آب مورد نیاز زمین های کشاورزی را از طریق چاه ها تامین می کردند ،با بارندگی مناسب روز جمعه ،رودخانه ها پر آب شدند و ترک خوردگی و حفره های زمین از بین رفت و سطح آب های زیر زمینی بالا آمد.
قطع برق ۷۰ درصد مناطق مختلف شهرستان های قائمشهر و آمل ،ریزش شدید مرکبات ،از بین رفتن سقف صدها خانه شهری و روستایی، نفوذ آب به هزاران خانه و خیس شدن لوازم خانگی وکنده شدن هزاران اصله درخت از جمله خسارت های ناشی از باد و باران شدید در مازندران است.
خیس و نم دار شدن صدها تن شالی و برنج سفید انبار شده از دیگر خسارت های جدی ناشی از بارندگی شدید روز گذشته در استان مازندران است.
مازندران ۲۳۰ هزار هکتار زمین شالیزاری دارد که بر اساس آمار سازمان جهاد کشاورزی برداشت حدود ۸۵درصد برنج صورت گرفته است.
هر چند گرمای هوا بدون بارندگی ، ادامه کشت دوم برنج را به خاطر وضعیت جوی برای بسیاری از کشاورزان مشکل کرده بود و حتی سبب شد تا شماری از شالیکاران زمین خود را رها کنند ،اما با بارش مناسب و به موقع خوشحالی شالیکاران را به همراه داشت.
بر اساس آمار سازمان جهاد کشاورزی مازندران امسال بیش از ۳۵ هزار هکتار از زمین های شالیزاری استان دوباره نشا شده و حدود ۸۰هزار هکتار نیز به روش رتون ( پرورش ساقه شالی) در حال انجام است.
بارندگی سویا کاران مازندران را نیز خوشحال کرد و شرایط شخم و شیار زمین برای کشت کلزا نیز مساعد شده است.
بارندگی در عین حال که سبب رفع کم آبی و خشکسالی در باغ های مرکبات استان مازندران شد،اما میوه بسیاری از این درختان به علت شدت باد ریخته شده است.
مازندران ۱۱۰هزار هکتار باغ مرکبات دارد که سالانه بیش از ۲میلیون و ۱۵۰ هزار تن انواع مرکبات به ویژه پرتقال در استان تولید می شود.
بر اساس آمار هواشناسی مازندران از عصر پنجشنبه تا ساعت ۱۰ صبح روز جمعه ،آمل با ۶۷میلیمتر بارندگی و با سرعت باد ۹۴کیلومتر بر ساعت و قائمشهر با حدود ۳۳میلیمتر بارندگی و سرعت باد ۱۰۸ کیلومتر بر ساعت بیشترین بارندگی و سرعت باد را داشته اند.
مازندران ۴۶۰هزار هکتار اراضی زراعی و باغی دارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله زیر را حل کنید (برای تشخیص ربات از انسان) *