اوضاع بحرانی در رشته هندبال /بدون تیم ماندن بسیاری از ملی‌پوشان این رشته

ثبت‌نام تنها هفت تیم برای حضور در مسابقات لیگ ستارگان هندبال کشور و بدون تیم ماندن بسیاری از ملی‌پوشان اوضاع این رشته را بحرانی تر از قبل کرده و نگرانی‌ها را افزایش داده است.

اوضاع بحرانی در رشته هندبال

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی نسیم ورزش ،  بعد از عدم موفقیت تیم های بزرگسالان هندبال ایران برای حضور در مسابقات المپیک و ناکامی در رقابتهای قهرمانی آسیا، موفق نبودن تیم هندبال جوانان و لغو اعزام تیم نوجوانان و جریمه سنگین و محرومیت دوساله این تیم از حضور در میادین آسیایی و در نهایت استعفای رئیس فدراسیون به دلیل بیماری ظاهرا شیرازه این رشته ورزشی بیش از پیش از هم پاشیده است. 

با رفتن مهدوی از این فدراسیون رقابتهای استانی هندبال جوانان که قدمتی بالای بیست سال دارد و قرار بود با حضور ۱۰۰ تیم برگزار شود به دلیل مشکلات مالی و عدم حمایت از سوی سرمایه گذارش لغو شد و با گذشت یک ماه از حضور سرپرست جدید فدراسیون دغدغه برگزاری لیگ برتر یا لیگ ستارگان به گرفتاری های این رشته افزوده شده و به نظر می رسد پای شکسته هندبال بیش از قبل بلنگد. 

طبق اعلام فدراسیون هندبال ایران لیگ ستارگان قرار است اواخر مهرماه سال جاری و با تاخیری یک ماهه نسبت به برنامه ریزی قبلی برگزار شود. مهلت ثبت نام تیم ها و اعلام اسامی بازیکنان و کادر فنی و قراردادهایشان نیز ۲۳ شهریورماه اعلام شد اما در پایان این مهلت و با وجود عدم سخت گیری فدراسیون برای زمان ثبت نام تیم ها جمع تیم های حاضر در لیگ تنها به عدد هفت رسیده است.

هفت تیم سپاهان اصفهان، شهرداری کاشان، مس کرمان، نیروی زمینی، نفت و گاز گچساران، برق جدید فارس و شهرداری ارومیه تنها تیم هایی هستند که حضورشان را برای لیگ برتر به فدراسیون اعلام کرده اند. نام تیم هایی چون کفش ملی تهران که در نیمه رقابتهای سال گذشته و با تلاش فدراسیون به مسابقات آمد اما نتوانست با بازیکنان اش تسویه حساب کند.

نام منیزیوم فردوس به عنوان قهرمان دوره قبل رقابتهای لیگ برتر باشگاه های کشور نیز در حالی در بین اسامی خالی است که مسئولان این باشگاه هیچ پاسخی به تماس های فدراسیون مبنی بر حضور یا عدم حضورشان در لیگ نداده اند.

  استان خراسان و یزد هیچ نماینده ای در مسابقات امسال نخواهند داشت. باشگاه بافق یزد به عنوان یکی از تیم های قدیمی این استان نیز در این دوره از مسابقات حاضر نخواهد بود. برق جدید فارس هرچند برای حضور در مسابقات اعلام آمادگی کرده است اما هنوز تکلیف خود را قطعی نکرده است. هپکو نیز حضور صد در صدی خود را اعلام نکرده است.

فرامرز می آبادی دبیر فدراسیون هندبال کشورمان با اظهار تاسف از عدم استقبال تیم ها از حضور در مسابقات لیگ ستارگان با بیان اینکه این روزها خبرهای بد برای هندبال زیاد شنیده می شود گفت: همه تیم های ما مانند تیم های دیگر رشته های ورزشی مشکل مالی دارند وضعیت بغرنج اقتصادی باعث شده تا وضعیت تیم های باشگاهی هندبال روز به روز بدتر شود. 

وی در مورد عدم تعیین تکلیف منیزیوم فردوس قهرمان رقابتهای لیگ برتر هم گفت: منیزیوم فردوس علی رغم تلاش ما هنوز حاضر به حضور در لیگ نشده است. چندین مرتبه تماس و مکاتبه داشته ایم اما هنوز از مدیرعامل این مجموعه پاسخی نشنیده ایم. ظاهرا حتی با کادر فنی هم مذاکره نکرده اند و احتمال دارد این تیم را از دست بدهیم. 

دبیر و سخنگوی فدراسیون هندبال خاطرنشان کرد: یکی از بدترین اتفاقات این است که بازیکنان ملی پوش بدون تیم مانده اند. برخی از آنها حتی پیشنهاد هم نداشته اند و این برای هندبال یک اتفاق بد است. 

وی ادامه داد: شاید خیلی از بازیکنان بتوانند به عنوان لژیونر به تیم های باشگاهی کشورهای همسایه بپیوندند و این از این منظر خوب است اما از آن طرف ما زمانی که نیاز به ملی پوشان داریم دسترسی به آنها و جمع کردند آنها بسیار سخت خواهد بود و مطمئنا به تیم ملی ضربه خواهد خورد. 

وی به مصاحبه های ناراحت کننده ملی پوشان با رسانه ها اشاره کرد و گفت: بسیار تاسف بار است این روزها گفتگوهای نصرتی و مسائلی را خوانده ام . بازیکنان خوب و جوانی چون نوروزی و صادقی هم بدون تیم مانده اند. این خیلی بد است. بازیکنان را این طوری از دست می دهیم و شیرازه تیم های بزرگسالان ملی از هم خواهد پاشید. شاید برخی مشکل نداشته باشند و در جایی کاری داشته باشند اما بازیکنان جوان تنها ارتزاق شان از ورزش است. 

دبیر فدراسیون هندبال در خصوص شایعه حضور رحیمی در راس فدراسیون و بازگشت وی به این رشته هم تصریح کرد: در گروه های مجازی دیده ام اما بعید می دانم. ایشان دنبال آرامش هستند. ایشان سالها در هندبال زحمت کشیده اند، مدیر کل استان ، رئیس فدراسیون و مدیرعامل چندین باشگاه فوتبالی بوده اند و این روزها نیازمند آرامش هستند. شاید یکی از دلایلی که تا به امروز دیگر وارد این رشته نشده و اظهار نظری هم درمورد شرایط فدراسیون نکرده اند این است که نمی خواهند دوباره به این حوزه وارد شوند. 

وی بیان کرد: به هر حال مشکلات همگی دست به دست هم داده اند تا روز به روز کار برای این رشته سخت تر شود. شرایط حاکم بر رشته هندبال طوری شده که هر مدیری که بخواهد وارد آن شود کار سختی پیش رویش خواهد بود. 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله زیر را حل کنید (برای تشخیص ربات از انسان) *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو