انتقال آب خزر هزینه کردن بیهوده است

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم و فنون بابل گفت: انتقال آب دریای خزر به سمنان با توجه به اختلاف ارتفاع دریا تا استان مقصد و با توجه به هزینه های فراوان یک موضوع بیهوده است.

انتقال آب خزر

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی نسیم ورزش ، پرفسور مفید گرجی اظهار کرد: ایران یکی از کشورهای خشک محسوب می‌شود به طوری که متوسط بارش سالانه در آن ۲۲۰ میلی‌متر است.

وی تصریح کرد: متوسط بارش در دنیا معادل ۸۵۰ میلی‌متر است و این میزان نشان می‌دهد بارش در ایران از یک سوم دنیا کمتر است و با توجه به کمبود بارش در ایران باید همه برای حفظ، مصرف، کنترل و تولید آن اهمیت دهند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم و فنون بابل افزود: ایران از میان ۱۳۵ کشور حاضر در ارزیابی سازمان جهانی در رتبه ۱۳۱ جهان قرار دارد و کویت کشور آخر این ارزیابی است.

گرجی با بیان اینکه ۶۳ آیه از قرآن به آب اختصاص دارد، گفت: باید درباره مدیریت مصرف آب برنامه‌ریزی ویژه‌ای صورت بگیرد چرا که هزینه آب‌بها در ایران نسبت به مصرف آن مناسب است و این امر موجب افزایش هدرروی آب شده است.

با اشاره به اینکه مسئله بارش در مازندران نسبت به استان‌های دیگر متفاوت است، خاطرنشان کرد: متوسط بارش در مازندران به ۹۰۰ میلی متر در سال می‌رسد که بسیار مناسب است اما موضوع صرفه‌جویی در مصرف آب یک مسئله همگانی محسوب می‌شود و بارش باران فراوان در مازندران نباید موجب عدم رعایت مصرف آب در این استان شود.

گرجی در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا مبنی بر نظر وی درباره انتقال آب دریای خزر به سمنان، گفت: انتقال آب دریای خزر به سمنان با توجه به اختلاف ارتفاع دریا تا استان مقصد و با توجه به هزینه های فراوان یک موضوع بیهوده است و لازم نیست که دولت برای آن سرمایه گذاری کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله زیر را حل کنید (برای تشخیص ربات از انسان) *