المپیک ۲۰۱۶/ گام بلند وزنه برداری ایران در ریو برای قهرمانی

وزنه برداری ایران در نخستین روز از هفته دوم بازی های المپیک ۲۰۱۶ ریو نیز جور بقیه رشته ها را کشید و با درخشش خیره کننده به دومین طلای بازی های المپیک رسید.

 

گام بلند وزنه برداری ایران در ریو

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ورزشی نسیم ورزش ، دومین مدال طلای این رشته را «سهراب مرادی» وزنه برداری دسته ۹۴ کیلوگرم ایران به گردن آویخت. او بامداد یکشنبه در رقابت های دسته ۹۴ کیلوگرم وزنه برداری المپیک ریو در حرکت یک ضرب با ۱۸۲ کیلوگرم، دو ضرب ۲۲۱ کیلوگرم و مجموع ۴۰۳ کیلوگرم تیم ملی وزنه برداری و کاروان امام رضا را صاحب دومین مدال طلا کرد.
روز قبل آن نیز «کیانوش رستمی» دیگر وزنه بردار ایران در دسته ۸۵ کیلوگرم با پشت سر گذاشتن همه حریفان خود به نشان زرین طلا رسیده بود.
نمایندگان ورزشی ایران در روز نخست از هفته دوم بازی های المپیک ریو در رشته های وزنه برداری، دوومیدانی در بخش دو ۱۰۰متر و والیبال به مصاف حریفان رفتند و ورزشکاران ۲۰۶ کشور جهان به همراه کاروان پناهجویان هم در این روز در ۲۲ رشته رقابت کردند.
نتایج ورزشکاران ایرانی در این سه رشته به شرح زیر است:
**نتایج روز شنبه نمایندگان ایران در المپیک ۲۰۱۶ ریو به شرح زیر است.
**شنبه ۲۳مرداد(۱۳اوت)
۱-دوومیدانی دو ۱۰۰متر(حسن تفتیان و رضا قاسمی)-مرحله مقدماتی- ساعت ۱۷:۰۰
دونده ۱۰۰ متر ایران برای نخستین بار در تاریخ ورزش دو و میدانی ایران به نیمه نهایی المپیک رسید. «حسن تفتیان» در دور مقدماتی المپیک ۲۰۱۶ ریو با زمان ۱۰ ثانیه و ۱۷ صدم ثانیه در جایگاه سوم گروه خود قرار گرفت و با پایان رقابت های مرحله مقدماتی، وی برای نخستین بار در تاریخ دوومیدانی ایران به نیمه نهایی المپیک رسید.
از هر گروه دو دونده راهی نیمه نهایی شدند و تفتیان به عنوان بهترین نفر سوم موفق به صعود شد.
رضا قاسمی دیگر نماینده ایران در ۱۰۰ متر بود که با حدنصاب ۱۰ ثانیه و ۴۷ صدم ثانیه عملکرد ضعیفی داشت و در گروهش هفتم شد.
۲- والیبال- مصر و ایران- ساعت۱۷:۰۰
تیم ملی والیبال ایران در چهارمین مسابقه خود در بازی های المپیک موفق به شکست مصر شد تا صعود خود را به مرحله یک چهارم نهایی این بازی ها قبل از پایان دور مقدماتی مسجل کند.
ملی پوشان والیبال ایران در این مسابقه که نهمین رویارویی دو تیم در تاریخ والیبال بود ، در سه ست متوالی و با امتیازهای ۲۸ بر ۲۶، ۲۵ بر ۲۲ و ۲۵ بر ۱۶ به پیروزی رسیدند تا با کسب دو برد و هفت امتیاز از چهار مسابقه، صعود خود را به مرحله یک چهارم نهایی المپیک و جمع هشت تیم برتر این رقابت ها قبل از پایان دور مقدماتی مسجل کنند.
۳-وزنه برداری دسته ۹۴کیلوگرم (سهراب مردای-علی هاشمی) -ساعت ۲:۳۰بامداد
سهراب مرادی وزنه بردار دسته ۹۴ کیلوگرم ایران در بازی های المپیک با مجموع ۴۰۳ کیلوگرم دومین مدال طلای کاروان ایران را در این رقابت ها به گردن آویخت.
رقابت های گروه A دسته ۹۴ کیلوگرم از ساعت ۲:۳۰ به وقت تهران در سالن ریو سنتو آغازشد و سهراب مرادی دارنده دو مدال طلای قهرمانی آسیا و در دومین تجربه المپیکی خود در حرکات یک ضرب کارش را با بلند کردن وزنه ۱۸۲ کیلوگرمی به پایان برد.
وی در حرکات دو ضرب بعد از بلند کردن وزنه ۲۲۱ کیلوگرمی طلای خود را در این رقابت ها مسجل کرد. وی در حرکات دوم و سوم برای شکستن رکورد دو ضرب جهان که در اختیار ایلین ایلیای قزاقستانی بود به وزنه ۲۳۴ کیلوگرمی حمله کرد که نتوانست این وزنه را بالای سرببرد و در نهایت با مجموع ۴۰۳ کیلوگرم مدال طلا گرفت.
دراین دسته وادژیم استراتسو دارنده مدال طلای پیکارهای قهرمانی جهان از بلاروس با مجموع ۳۹۵ کیلوگرم مدال نقره گرفت و آئورماس دیژبالیس از لیتوانی با مجموع ۳۹۲ کیلوگرم مدال برنز گرفت.
علی هاشمی دیگر نماینده کشورمان در این دسته در نخستین میدان المپیکی خود با مجموع ۳۸۳ کیلوگرم هفتم شد.
*نتایج انفرادی دسته ۹۴ کیلوگرم از این قرار است:
حرکت یک ضرب: ۱- سهراب مرادی ۱۸۲ کیلوگرم ۲- آئورماس دیژبالیس ۱۷۷ کیلوگرم ۳- سرات مومبرایت ۱۷۷ کیلوگرم از تایلند ۴- وادزیم استراتسو ۱۷۵ کیلوگرم از بلاروس
حرکت دو ضرب: ۱- سهراب مرادی ۲۲۱ کیلوگرم ۲- وادژیم استراتسو ۲۲۰ کیلوگرم از بلاروس۳ – آئورماس دیژبالیس با ۲۱۵کیلوگرم از لیتوانی
مجموع: ۱- سهراب مرادی ۴۰۳ کیلوگرم از ایران ۲- وادژیم استراتسو با ۳۹۵ کیلوگرم از بلاروس ۳- آئورماس دیژبالیس با ۳۹۲ کیلوگرم از لیتوانی
کیانوش رستمی نخستین نماینده وزنه برداری ایران در المپیک بامداد روز شنبه در یک ضرب با رکورد ۱۷۹ کیلوگرم و دو ضرب ۲۱۷ کیلوگرم و مجموع ۳۹۶ کیلوگرم ضمن شکستن رکورد مجموع جهان و المپیک به مدال طلا دست یافت.
سهراب مرادی با کسب مدال طلا هفتمین مدال مدال طلای تاریخ ادوار وزنه برداری در المپیک را از آن ایران کرد.
همچنین نتایج هفته نخست رقابت ها به شرح زیر است:
**جمعه۲۲مرداد/هفتمین روز بازی ها
– «احسان حدادی» دارنده مدال نقره بازی های المپیک ۲۰۱۲ لندن، در مرحله مقدماتی رشته پرتاب دیسک مردان به رقابت با حریفان پرداخت و سه پرتاب انجام داد و با رکورد ۶۰،۱۵ در جایگاه بیست و چهارم ایستاد.
-«محمود صمیمی» در گروه بی، مرحله مقدماتی همین رشته نیز عملکرد خوبی نداشت و از رسیدن به فینال بازماند. او ۵۶٫۹۴ متر در جایگاه سی ام قرار گرفت.
-«لیلا رجبی» در مرحله مقدماتی رشته پرتاب وزنه زنان به رقابت با حریفان پرداخت و رکوردهای ۱۶،۱۸، ۱۶،۲۴ و ۱۶،۱۶ را به جای گذاشت و حذف شد. او در این مرحله به مقام شانزدهم رسید.
– «مهساجاور» تنها قایقران روئینگ ایران در المپیک ۲۰۱۶ ریو در فینال E با پنج قایقرانی به رقابت پرداخت و در نهایت چهارم شد. او با زمان ۸:۴۳٫۳۴ از خط پایان گذشت.
– «حمید زورآوند» در دوومیدانی و در بخش پیاده روی با کسب رتبه ۵۴ به کار خود پایان داد.
– « محمد ارزنده» هم در بخش پرش طول با پرشی به طول ۷ متر و ۳۱ سانتی متر از صعود به دور بعدی بازیهای المپیک بازماند.
– «کیانوش رستی» در رشته ورزنه برداری و در وزن دسته ۸۵کیلوگرم نخستین مدال طلای کاروان ایران را در بازی های المپیک ریو کسب کرد.
**پنجشنبه ۲۱مرداد/ششمین روز بازی ها
– نجمه خدمتی در فینال تفنگ سه وضعیت زنان
مه لقا جام بزرگ هم در مرحله مقدماتی این رشته با کسب ۵۷۴امتیاز در جایگاه ۲۷ایستاد و از راهیابی به فینال بازماند.
– جواد محجوب جودوکار وزن منهای ۱۰۰ کیلوگرم ایران با ارائه نمایشی ضعیف و پرانتقاد مقابل حریف بلژیکی با ضربه فنی شکست خورد و حذف شد.
– تیم ملی والیبال ایران در دومین مسابقه خودبه مصاف کوبا رفت و با تیجه سه برصفر به نخستین پیروزی خود در المپیک دست یافت.
**چهارشنبه ۲۰مرداد/ روز پنجم بازی ها
– قادر میزبانی،نماینده دوچرخه سواری ایران در ماده تایم تریل با زمان یک ساعت و ۲۱ دقیقه و ۳۹ ثانیه در جایگاه سی و یکم قرار گرفت.
– مجتبی عابدینی ، نماینده شمشیربازی ایران که به مرحله نیمه نهای این رقابت ها صعود کرده بود برای کسب مدال برنز به مصاف «کیم جونگ» از کره جنوبی رفت که با قبول شکست ۱۵ بر ۸از رسیدن به مدال بازماند و چهارم شد.
– علی پاکدامن نیز دیگر نماینده شمشیربازی ایران در نخستین دیدار خود در المپیک ۲۰۱۶ ریو مقابل «ماتیاس زابو» آلمانی قرار گرفت و با نتیجه ۱۵ بر ۱۱ شکست خورد و از دور رقابت ها کنار رفت.
**سه شنبه ۱۹مرداد/ روز چهارم بازیها
– گلنوش سبقت اللهی بانوی تیرانداز المپیکی ایران در مرحله مقدماتی رقابت های تیراندازی زنان المپیک در تپانچه ۲۵ متر با کسب ۵۷۲ امتیاز (۲۹۱ بخش دقت و ۲۸۱ بخش سرعت) از صعود به مرحله نیمه نهایی رقابت های تیراندازی باز ماند.
– سعید ملایی جودوکار وزن منهای ۸۱ کیلوگرم ایران با شکست مقابل «خاسان کالمورزائف» از روسیه با بازی های المپیبک ۲۰۱۶ ریودوژانیرو وداع کرد.
– مهسا جاور هم که از راه یابی به فینال بازمانده بود در رشته روئینگ موفق شد با قرار گرفتن در مکان دوم رقابت های روئینگ به فینال E این رقابت ها صعود کند.
– آریا نسیمی شاد در شنای ۲۰۰ متر قورباغه با زمان دو دقیقه و ۲۰ ثانیه و ۱۸ صدم ثانیه در رده هفتم این رقابت ها ایستاد و از راه یابی به مرحله بعد بازماند.
– زهرا نعمتی بانوی کماندار ایران نیز در اولین مسابقه دور حذفی خود در مسابقات تیروکمان المپیک برابر نماینده روسیه شکست خورد و به دور بعد راه نیافت.
– تیم ملی والیبال ایران نیز آخرین نماینده ایران در روز چهارم این رقابت ها بود که سه بر دو مغلوب لهستان شد اما یک امتیاز المپیکی را به دست آورد.
** دوشنبه ۱۸مرداد روز سوم بازی ها:
– پوریا نوروزیان در مرحله مقدماتی تیراندازی تفنگ ۱۰متر بادی با کسب ۶۲۲ امتیاز در رده بیست و دوم جدول بازی ها قرار گرفت و از راه یابی به فینال بازماند.
– مهسا جاور روئینگ سوار ایران هم از صعود به مرحله یک چهارم بازماند. جاور با زمان هشت دقیقه و شش ثانیه و ۵۷ صدم ثانیه در مرحله شانس مجدد از میان ۱۴ قایقران در مجموع نهم شد و شانس کسب مدال را از دست داد. او از این پس برای بهبود رتبه اش در رده بندی مسابقه می دهد.
** یکشنبه ۱۷مرداد روز دوم بازی ها
– گلنوش سبقت اللهی بانوی تیرانداز المپیکی ایران در مرحله مقدماتی تپانچه ۱۰متر بادی با کسب ۳۷۹ امتیاز از راه یابی به فینال رقابت های تیراندازی سی و یکمین دوره بازی های المپیک ریو ۲۰۱۶ در این مرحله بازماند.
– احسان روزبهانی هم به عنوان تنها نماینده بوکس ایران در وزن منفی ۸۱ کیلوگرم در مرحله مقدماتی مقابل نماینده هلندی شکست خورد تا وداع زودهنگامی با بزرگترین رویداد وررزشی جهان داشته باشد.
– تیم ملی والیبال ایران نیز در نخستین دیدار خود در سالن ماراکانا به مصاف تیم آرژانتین شاگردان خولیو ولاسکو سرمربی سابق ایران رفت و با نتیجه سه برصفر باخت.
**شنبه ۱۶مرداد/روز نخست بازی ها
– در قسمت ۱۰ متر بادی نجمه خدمتی و الهه احمدی در مرحله مقدماتی به مصاف حریفان رفتند که خدمتی با کسب ۴۱۵ امتیاز در جایگاه یازدهم قرار گرفت و از راه یابی به فینال بازماند.
همچنین الهه احمدی که با ۴۱۷ امتیاز به مرحله فینال راه یافته بود، در نهایت با ۱۲۲،۵امتیاز در جایگاه ششم این ماده قرار گرفت.
– نیما و نوشاد عالمیان و ندا شهسواری نمایندگان ایران در رشته تنیس روی میز هم در مرحله مقدماتی رقابت های انفرادی به مصاف حریفان رفتتند که «نوشاد عالمیان» برابر توپیک بوجان از اسلوونی با نتیجه چهار بر یک خیلی زود از المپیک وداع کرد.
– نیما عالیمان هم با باخت برابر حریف رومانی خود پس از نوشاد از ادامه رقابت ها حذف شد.
– ندا شهسواری سومین پینگ پنگ باز المپیکی ایران هم در مرحله مقدماتی برابر حریف بلاروسی خود از ادامه رقابت ها بازماند و براین اساس پرونده تنیس روی میز ایران در این رقابت ها بسته شد و نمایندگان ایران در این رشته به خانه بازگشتند.
بر این اساس در پنج روز نخست رقابت ها، پرونده چهار رشته تنیس روی میز، بوکس و جودو بدون نتیجه و شمشیربازی با عنوان چهارمی بسته شد.
همچنین الهه احمدی در تیراندازی در بخش تفنگ ۱۰متر بادی و نجمه خدمتی در بخش تفنگ سه وضعیت زنان به ترتیب ششم و هشتم شدند . گلنوش سبقت الهی و مه لقا جام بزرگ در تیراندازی در بخش های تپانچه ۲۵ متر و تفنگ سه وضعیت و زهرا نعمتی در تیرو کمان از صعود به فینال باز ماندند و در نتیجه از ادامه رقابتها حذف شدند.
کاروان ایران با ۶۴ ورزشکار در ۱۴ رشته ورزشی شامل کشتی (آزاد و فرنگی)، وزنه برداری، جودو، تیراندازی (تفنگ و کمان)، والیبال، تکواندو، بوکس، دوومیدانی، شمشیر بازی، قایقرانی، تنیس روی میز، دوچرخه سواری و شنا در این دوره از رقابت ها حضور دارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله زیر را حل کنید (برای تشخیص ربات از انسان) *