افتخار ملی روسیه سرشناس ترین محروم شده المپیک

کاروان المپیکی روسیه پس از حذف ۱۰۹ ورزشکار متهم به استفاده از مواد نیروزا امروز (پنجشنبه) وارد ریو دژانیرو پایتخت برزیل شد در حالیکه روسلان البیگ اف وزنه بردار و دارنده دو عنوان قهرمانی جهان را به علت محرومیت به همراه ندارد.

روسلان البیگ اف

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی نسیم ورزش ، کاروان ورزشی روسیه در حالی در برزیل حضور یافته که همچنان زیر ذره بین سازمان جهانی مبارزه با دوپینگ (وادا)، کمیته های ضد دوپینگ فدراسیون های بین المللی و گروه های تحقیق مستقل قرار دارد.
با وجود پافشاری های وادا که خواستار محرومیت کامل ورزش روسیه نه تنها از حضور در رقابت های ریو ۲۰۱۶ بلکه تمامی مسابقه های رسمی شده بود، کمیته بین المللی المپیک فقط با تحریم کامل دو ومیدانی این کشور و همچنین شناسایی دو پینگ کرده های روسی در رشته های دیگر موافقت کرد.
براساس اعلام کمیته ملی المپیک روسیه، مجوز شرکت ۲۷۰ ورزشکار روسیه در رقابت های برزیل صادر شده است که در نخستین مرحله یک گروه ۱۰۰ نفره وارد این کشور شده اند.
براساس گزارش ها و آمارهای انتشار یافته، تاکنون ۱۰۹ نفر در رشته های مختلف بویژه دو و میدانی که روسیه هیچ نماینده ای در آن ندارد و فقط یک ورزشکار زن روسی می تواند به صورت مستقل در آن شرکت کند، از حضور در رقابت های المپیک برزیل که ۱۵ مرداد ماه آغاز می شود، محروم شده اند.
افزون بر محرومیت دوندگان زن و مرد روسی، چندین ورزشکار در رشته های دیگر از جمله قایقرانی و شنا نیز محروم شده اند، ولی سرشناس ترین محروم شده وزنه بردار فوق سنگین روسیه است که با چندین مدال جهانی، اروپایی و المپیک، افتخار ملی و استاد ورزش این کشور شناخته می شود که با مهر دوپینگ به ریو ۲۰۱۶ ممنوع الورود شد.
روسلان البیگ اف دارنده دو عنوان قهرمانی جهان و یک نشان برنز المپیک ۲۰۱۲ دوپینگی اعلام سرشناس ترین چهره ورزشی این کشور است که از حضور در المپیک برزیل محروم شد.
با تصمیم فدراسیون بین المللی وزنه برداری علیه این ورزشکار فوق سنگین حتی این احتمال مطرح شد، تیم روسیه به صورت کامل محروم شود که هنوز خبری در این باره منتشر نشده است.
وزنه بردار روسی محروم شده که عناوین جهانی خود را در رقابت های سال ۲۰۱۳ لهستان و ۲۰۱۴ قزاقستان کسب کرده است، رقیب اصلی بهداد سلیمی وزنه بردار ایرانی شناخته می شود.
وی همچنین سال های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ در ترکیه و آلبانی قهرمان رقابت های اروپایی شده بود.
همچنین نادژدا یوستوخیناو مارینا شاینینوا در بخش زنان و آپتی دوخادوف وزنه بردار مرد روسیه متهم به دوپینگ شده اند.
پیش از این نیز بنا به تصمیم فدراسیون بین المللی وزنه برداری دو سهمیه المپیکی ورزشکاران روس در بخش زنان و مردان ریو ۲۰۱۶به علت موضوع استفاده از داروهای نیرو زا لغو شد.
کمیته بین المللی المپیک در برابر فشار آژانس جهانی ضد دوپینگ که خواستار محرومیت کامل ورزشکاران روسیه از حضور در تمامی رقابت های رسمی بین المللی شده بود، اعلام کرده بود که شرکت ورزشکاران این کشور در ریو ۲۰۱۶منوط به بررسی و تایید استفاده نکردن آنها از داروهای نیروزا در فدراسیون های بین المللی هر رشته است.
اکنون با این تصمیم، کاروان ورزشی روسیه در ریو ۲۰۱۶ بیش از گذشته زیر ذره بین دوپینگ خواهد بود و حتی ممکن است محرومیت های بیشتری پس از این بازی ها اعلام شود.
پیش از این نیز اعلام شده بود بنا به تصمیم کمیته بین المللی المپیک، ویتالی موتکو وزیر ورزش روسیه که از نظر وادا مقصر اصلی ایجاد شرایط کنونی تلقی می شود، از حضور رسمی در رقابت های ریو ۲۰۱۶ منع شده و برگزاری هرگونه رقابت های رسمی بین المللی نیز در این کشور ممنوع است تا نتیجه بررسی ها و تصمیم های ضد دوپینگ روشن شود.
کریگ ریدی رییس وادا با تاکید بر لزوم استعفای موتکو اعلام کرده که با تداوم مسئولیت وی به عنوان وزیر ورزش روسیه، سازمان جهانی مبارزه با دوپینگ نمی تواند وظایف خود را در این کشور انجام دهد.
کریگ ریدی افزود: گزارش کمیسیون تحقیق در روسیه نشان می دهد تا وقتی برخی مقام های وزارت ورزش از جمله وزیر برکنار نشوند، کار بررسی ضد دوپینگ در این کشور نمی تواند از سر گرفته شود.
اما با وجود شرکت بخش اصلی ورزشکاران روسی در رقابت های ریو ۲۰۱۶، مسکو همچنان نسبت به این برخوردها موضع انتقادی خود را در بالاترین سطح تکرار می کند.
ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه پس از اعلام محرومیت ها و همزمان با تایید مواضع کمیته بین المللی المپیک، محرومیت های اعلام شده را به عنوان ناعادلانه، در چارچوب معیارهای دوگانه و مغایر قوانین بین المللی مورد انتقاد قرار داد.
رییس جمهوری روسیه شامگاه چهارشنبه در برنامه نشست با گروهی از ورزشکاران روسی در کاخ کرملین اظهار کرد: مسکو تمامی اقدام های ممکن و لازم را برای دفاع از ورزشکارانی که مجاز به حضور در مسابقات المپیک ریو ۲۰۱۶ شده اند، بکار می گیرد.
وی همچنین با وجود غیرعادلانه و هدفمند خواندن محرومیت های اعلام شده علیه ورزشکاران روسیه که متهم به استفاده گسترده از داروهای نیروزا هستند، خودداری کمیته بین المللی المپیک از صدور رای محرومیت کامل کاروان ورزشی این کشور از مسابقات ریو ۲۰۱۶ را مهم خواند.
پوتین در پایان با تاکید بر اهمیت حضور کاروان ورزشی این کشور در رقابت های المپیک اعلام کرد که افراد آلوده به دوپینگ در ورزش روسیه مجازات خواهند شد.
وی بیش از این احتمال داده بود در صورت محرومیت کاروان ورزشی روسیه، احتمال تکرار تحریم های تاریخی و متقابل مسابقه های المپیک بین اتحاد جماهیر شوروی و غرب پیش از فروپاشی سال ۱۹۹۱ تکرار خواهد شد.
اما وادا این موضوع خود را ادامه می دهد تا زمانی که فرهنگ مبارزه با دوپینگ در روسیه تغییر نکند، ورزشکاران این کشور باید از تمامی مسابقه ها از جمله رقابت های المپیک محروم شوند.
بن نیکولز سخنگوی سازمان جهانی مبارزه با دوپینگ در توئیتر خود نوشت: دیگر در مورد روسیه نباید هیچ گونه چشم پوشی و اغماضی صورت گیرد، زیرا نظام دوپینگ در باره ۳۰ رشته ورزشی بکار گرفته شده است.
وی همچنین افزوده بود: تحقیقات کمیسیون مستقل تحقیق سازمان جهانی مبارزه با دوپینگ به سرپرستی ریچارد مک لارن نیز نشان داده که در روسیه بزرگ ترین سوء استفاده تاریخی از ورزش صورت گرفته است.
براساس نتایج تحقیقات وادا که چندی پیش انتشار یافت، روسیه با ۱۴۸ مورد تایید شده نقض مقررات برای سال ۲۰۱۴ در صدر این فهرست جهانی قرار گرفته است و سپس ایتالیا با ۱۲۳ و هند با ۹۶ مورد دوپینگ تایید شده در رده های دوم و سوم هستند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله زیر را حل کنید (برای تشخیص ربات از انسان) *