اشکان خورشیدی:قضاوت دربی،پرچم داوری مازندران را بالا برد/خبرنگار:رضا وریجی

اختصاصی پرش:داوری همیشه یکی از سخت ترین و پر حاشیه ترین کارها در مسابقات فوتبال بوده و است.این موضوع در ایران از شدت بیشتری برخوردار است و داوران کار سختی را برای قضاوت در فوتبال ایران دارند.سخت ترین قضاوت یک دیدار فوتبال در ایران مربوط به شهرآورد پایتخت است زیرا دو تیم استقلال و پرسپولیس اصلا دوست ندارند در این دیدار بازنده باشند و هواداران این دو تیم نیز حساسیت این دیدار را چند برابر می کنند.شهرآورد ۸۹ برای مازندرانی ها یک ویژگی داشت و آنهم اشکان خورشیدی اولین داور مازنی قضاوت کننده شهرآورد پایتخت است.خورشیدی این دیدار را در حضور پیرلوئیجی کولینا یکی از بزرگان داوری جهان و رییس کمیته داوران فیفا سوت زد و به خوبی توانست از پس این قضاوت برآید.

به همین بهانه هفته نامه پرش مصاحبه اختصاصی را با اشکان خورشیدی تنها داور مازندرانی دربی پایتخت ترتیب داده است و خورشیدی با حضور در دفتر هفته نامه پرش با خبرنگار این هفته نامه به گپ و گفت پرداخت که در ادامه می خوانید.

داوری را از چه سالی و چگونه آغاز کردید؟ سال ۷۶ زیرنظر استاد بهنیا داوری را آغاز کردم و تا سال ۸۱ درجات مختلف را طی کردم تا در سال ۸۲ قضاوت کشوری را آغاز کردم.سپس در سال ۹۰ اولین سوت لیگ برتری خود را در بازی صبا و نفت تهران به صدا در آوردم.سال ۲۰۱۳و ۲۰۱۴ هم در لیست داوران ای اف سی قرار گرفتم.   

دلیل فاصله کوتاه شما از قضاوت در لیگ برتر چه بود؟ متاسفانه یک مصدومیت قدیمی از ناحیه کمر دارم که برای بار دوم من را از قضاوت دور کرد.با توجه به همین مشکل و فشار تمرینات متاسفانه نتوانستم در تست های آمادگی اول فصل موفق باشم و یک نیم فصل باعث دوری از قضاوت شد.خوشبختانه با استراحت و تمرینات مناسب در نیم فصل دوم به رقابت های لیگ برتر برگشتم.

دوستی نزدیک شما با آقای فغانی تونسته به شما در قضاوت ها کمک کنه؟ دوستی من با آقای فغانی خارج از دنیای داوری است.علیرضا فغانی علاوه بر اینکه یکی بزرگان داوری جهان هستند از لحاظ شخصیتی هم بسیار سرآمد و برای بنده یک الگو هستند.بعد از انتخاب به عنوان داور دربی،من با داوران و پیشکسوتان زیادی صحبت کردم تا از تجربیاتشان استفاده کنم.با آقای فغانی هم بصورت ویژه در مورد دربی و نکات مهم صحبت هایی را داشتیم که خداروشکر مثمر ثمر واقع شد.

حال و هوای دربی در اولین قضاوتتون چظور بود؟ خوشبختانه بنده این افتخار نصیبم شد تا به عنوان اولین داور مازندرانی دربی را قضاوت کنم و این مایه خوشحالی من بوده است.دربی یکی از مهم ترین دیدار های داخلی است که یک داور علاقمند به قضاوت آن است و اینبار این افتخار نصیب من شد تا پرچم داوری مازندران را در کشور بالا ببرم.از ویژگی های دیگر این بازی تست آفلاین وی ای آر و حضور آقای کولینا رئیس کمیته داوران فیفا بود که قضاوت در حضور این داور بزرگ بسیار خوشحال کننده بود.

فرق عمده ای قضاوت دربی با دیدار های دیگر چیست؟ این موضوع در واقع  کاملا درست است که این بازی هم مانند سایر بازی ها ۳ امتیاز دارد اما در باطن برای بازیکنان و هواداران دو تیم چنین نیست و این دیدار با تمام دیدار های لیگ کاملا متفاوت است و حتی بعضی اوقات شاهدیم که اهمیت برد دربی از قهرمانی هم برای هواداران بالاتر است.خب این حساسیت کار را کمی برای داوران دشوار میکند و داوران در این بازی حق اشتباه ندارند و باید ضریب خطا را به پایین ترین حد خود برسانند.خونسردی در دیدار این چنینی بسیار می تواند به داور کمک کند تا تصمیماتی درست بگیرد و تحت تاثیر جو سنگین ورزشگاه قرار نگیرد.

بازخورد ها از قضاوت شما در دربی چطور بود؟ خداروشکر با دعای خیر دوستان،مردم شهرم ساری و حمایت های مسئولین ورزشی و سیاسی شهر و استان و انرژی مثبت این عزیزان به نظر از پس قضاوت این دیدار سنگین که در این فصل به علت جایگاه دو تیم در جدول حساسیتی دو چندان داشت بر آمدم.بعد از این دیدار همه به این عقیده بودند که تیم داوری قضاوتی قابل قبول را ارائه داد و داوری در نتیجه بازی تاثیرگذار نبود.دو تیم و بویژه تیم استقلال که بازی را واگذار کرده بود در پایان بازی از تیم داوری به واسطه قضاوت بدون اشتباه تشکر کردند.آقای کولینا هم که با دیدن این دربی به یاد دربی شهر میلان افتاده بودند با اشاره به جو فوق العاده ورزشگاه به تیم داوری به واسطه مدیریت خوب بازی و قضاوت قابل قبول در این جو تبریک گفتند.

نظرتون درمورد استفاده از سیستم وی ای آر در ایران ؟ فوتبال یک تجارت بزرگ است و تمام تیم ها هزینه های سنگینی را متقبل میشوند و در بعضی موارد اشتباهات داوری سرنوشت یک تیم را تغییر می دهد و تیم ها انتظار دارند اشتباهات به کمترین حد خود برسد.قطعا وی ای آر میتواند به این موضوع کمک بسیاری کند،اما خب فراهم کردم بستر در ایران نیاز به زمان و هزینه های سنگینی دارد که با بومی سازی این سیستم درحال آماده سازی برای اجرای آن هستند.

چرا در ایران فشارها بر روی داور بسیار زیاد است؟ این موضوع ریشه در فرهنگ دارد و هنوز جامعه فوتبال ما نحوه برخورد با اشتباهات داوری را درک نکرده است.داوران فوتبال این کار را با عشق انجام می دهند و به چشم یک شغل به آن نگاه نمی کنند زیرا با این همه فشار و حواشی برای داوران دستمزد تمامی داوران برای قضاوت در لیگ برتر برای یک فصل کامل، نصف دستمزد یک بازیکن لیگ برتری است.در اروپا شاهد اشتباهاتی به مراتب بدتر از ایران هستیم،اما نحوه برخورد با داور بسیار مناسب است و فقط از سوی کمیته داوران جریمه میشود.اما در ایران تمام مشکلات تیم ها و حواشی آن به داور ربط داده میشود و داور را منشا تمام مشکلات می دانند.این موضوع نخست باید درون تیم ها حل شود و بعد به هواداران انتقال پیدا کند.فاحش ترین صحنه از این مشکل را در بازی ایران و ژاپن شاهد بودیم که عدم آگاهی رفتار با داور توسط بازیکنان تیم ملی چه فاجعه ای را در پی داشت.متاسفانه هنوز هم از اتفاقات این چنینی درس نگرفته ایم و همچنان شاهد اعتراضات داوری به همان سبک هستیم.امیدوارم در آینده نحوه برخورد صحیح با داور را شاهد باشیم.

نهایت خواسته ی شما از داوری ؟ به قضاوت های بین المللی هم فکر می کنید؟قطعا هرکس در هر حرفه ای،هدف معینی را دنبال می کند.داوران هم هدفشان قضاوت در بالاترین سطح داوری در میادین بین المللی است،همان کاری که علیرضا فغانی در جام جهانی و قضاوت های بزرگ دیگر انجام داد.من در سال ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ دو سال داور بین المللی بودم اما متاسفانه بخاطر شرایط خاصی که در آن زمان پیش آمد و مصدومیتم از لیست بین المللی خارج شدم.در حال حاضر برای ورود به لیست بین المللی با توجه به شرایط سنی که ای اف سی تعیین کرد وضعیت سخت شده است.

وضعیت داوری مازندران رو چطور می بینید؟ مازندران در هر زمینه ای پر از استعداد است و شاهد هستیم که در فوتبال هم بازیکنان زیادی از مازندران حضور دارند.پتانسیل داوری مازندران هم بسیار بالاست و شاهد قضاوت خوب از داوران مازندرانی در گذشته و حال بودیم و اعتماد به یک مازندرانی هم برای قضاوت دیدار سنگین دربی بر قدرت داوری مازندران مهر تایید زد.باید تجربیات را در اختیار داوران جوان قرار داد تا داوران خوب و سطح اول پرورش دهیم.برگزاری کارگاه ها و کلاس های آموزشی می تواند تاثیر خوبی در پیشرفت هرپه بیشتر داوران مازندرانی داشته باشد.

صحبت پایانی؟از تمامی عزیزانی که من را برای رسیدن به این جایگاه همراهی کردند و همیشه از من حمایت کردند کمال تشکر را دارم.استاندار ورزشی مازندران،نمایندگان شهرستان ساری،روسای هیات فوتبال مازندران و شهرستان ساری و بویژه از رئیس جوان و پر انرژی اداره ورزش و جوانان شهرستان ساری آقای مختار مهدوی که رئیس کمیته داوران استان مازندران هم هستند تقدیر و تشکر دارم.مختار مهدوی در ورزش ساری نشان داد که پر انرژی به دنبال پیشرفت ورزش مرکز استان است و در کنار استفاده از تجربیات پیشکسوتان این حوزه راه را برای جوانان در بخش مدیریتی ورزش هموار کرد که این نوید بخش آینده خوب و روشن برای ورزش شهرستان ساری است.چنین مدیرانی سرمایه های ورزش محسوب میشوند.

درپایان برای تمامی داوران مازندرانی در هر سطحی آرزوی موفقیت دارم و خوشحال میشوم تا بتوانم در راه پیشرفتشان کوچک ترین تاثیری را هم داشته باشم.

تهیه و تنظیم:رضا وریجی

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله زیر را حل کنید (برای تشخیص ربات از انسان) *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو