اجازه نداریم به ایرانی‌ها تیراندازی کنیم

«دیوید نارتکر» که بعد از بازداشت نیروهای آمریکایی در خلیج فارس مجبور به عذرخواهی از ایران شد، می‌گوید آمریکایی‌های مستقر در منطقه اجازه تیراندازی به سمت نیروهای ایرانی را ندارند.

 

اجازه نداریم به ایرانی‌ها

«دیوید نارتکر» فرمانده گروهی از نظامیان آمریکایی که چند ماه قبل در جریان رویارویی با نیروهای ایرانی در نزدیکی جزیره «فارسی»، بازداشت شدند، می‌گوید اقدام او باعث جلوگیری از وقوع جنگ شده و نیروی دریایی آمریکا نباید او را توبیخ می‌کرد.
 
نارتکر که بعد از بازداشت، در برابر دوربین‌های تلویزیونی از ایران عذرخواهی کرد، اتهام «سهل‌انگاری» را رد کرده و گفته است که طبق آموزش‌هایی که دیده بود عمل کرده است.
 
وی در مورد لحظه رویارویی با نیروهای ایرانی، به نشریه «فارین پالیسی» گفته است: «می‌دانستم که می‌توانم او را (یکی از نظامی‌های ایرانی) را هدف قرار داده و بکشم. نگاه ما مستقیما به هم دوخته شده بود.»
 
فارین پالیسی با بیان اینکه نارتکر می‌دانسته که تیراندازی به سمت نیروهای ایرانی می‌تواند آغازگر تعقیب و گریزی در خلیج فارس شود، به نقل از او نوشته است: «داشتم با خودم فکر می‌کردم که من به خاطر یک اشتباه ناوبری مسخره او را نخواهم کشت.»
 
نارتکر ادامه داد: «چون آنوقت یک ایرانی را در آب‌های ایران کشته بودیم و هیچ‌جور هم نمی‌شد ادعا کرد که در آب‌های بین‌المللی هستیم.»
 
بعد از بازداشت این نظامیان و انتشار ویدئویی از زانو زدن آن‌ها، دولت آمریکا از سوی رقبای جمهوری‌خواهش به شدت تحت فشار قرار گرفت. این نظامی آمریکایی معتقد است که همان ویدئو و فشار رسانه‌ای او را به دردسر انداخته است. وی گفت: «من نیروی دریایی را شرمنده کردم و آن‌ها هم مرا تنبیه کردند.»
 
به گفته وی، هرچند که نیروهای آمریکایی در خلیج فارس برای خود «حق دفاع» قائل می‌شوند، اما این مسئله در زمان رویارویی با ایرانی‌ها متفاوت است و در چنین رویارویی‌ها به نیروها توصیه شده بدون تیراندازی اوضاع را کنترل کنند.
 
یک مقام نظامی آمریکایی که در جریان رسیدگی به پرونده حادثه جزیره فارسی قرار دارد، می‌گوید نارتکر در کل این حادثه چند بار دچار اشتباه شده و حکم صادره برای او فقط به دلیل رویارویی با نیروهای ایرانی نبوده است.
 
به نوشته فارین پالیسی، حکم صادره از سوی نیروی دریایی نارتکر را از هرگونه ارتقا درجه در آینده منع کرده و اجازه ادامه حضور وی در قایق‌های فعال در منطقه را هم نمی‌دهد و این بدان معنی است که دوران نظامی او به زودی به پایان می‌رسد.
 اجازه نداریم به ایرانی‌ها اجازه نداریم به ایرانی‌ها اجازه نداریم به ایرانی‌ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله زیر را حل کنید (برای تشخیص ربات از انسان) *