آزمون نخست تیم ملی در مسیر جام جهانی

 

نسیم ورزش: دور مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه برای تیم ملی از امروز با بازی مقابل ترکمنستان آغاز می‌شود.

کارلوس کی‌روش که برای نخستین بار در مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴برزیل روی نیمکت تیم ملی نشست، از امروز دومین تجربه‌خود را در این رقابت‌ها خواهد داشت. تجربه نخست برای مرد پرتغالی خوشایند بود و اکنون تیمش برای دومین صعود به جام جهانی آماده می‌شود.

 

تیم ملی پیش از حضور در مقدماتی جام جهانی ۳مسابقه دوستانه با شیلی، سوئد و ازبکستان انجام داده و کی‌روش با پشت‌سر گذاشتن تنش‌های موجود برای ماندن در تیم ملی به‌نظر آماده این بازی است. سرمربی تیم ملی در آخرین بازی دوستانه مقابل ازبکستان نشان داد که همچنان سیاست جوانگرایی را برای تیمش اتخاذ کرده و به‌نظر می‌رسد مقابل ترکمنستان بازیکنان جدیدی نسبت به جام ملت‌های آسیا در ترکیب تیم ملی قرار بگیرند. کی‌روش درباره این موضوع در نشست خبری پیش از این مسابقه گفت:‌ «وقتی شما رقابت‌هایی چون انتخابی جام جهانی را آغاز می‌کنید چیزی که اهمیت دارد کسب ۳امتیاز است. مهم است که ۳امتیاز را بگیریم. اگر به سن، مذهب و رنگ پوست بازیکنان نگاه کنیم، اشتباه است. باید این طرز تفکر را یک‌بار برای همیشه در فوتبال ایران کنار بگذاریم.»

 

در رنکینگ فیفا ترکمنستان ۱۳۲پله پایین‌تر از تیم ملی قرار گرفته اما جالب است که این تیم تاکنون مقابل ایران شکست نخورده است. ۲تیم ۴بار روبه‌روی هم قرار گرفته‌اند و ۲بار بازی مساوی شده و تیم ملی ۲بار شکست را متحمل شده است. ترکمنستان در این دیدار میزبان است ولی با همه اینها قابلیت فنی ۲تیم را با هم نمی‌شود مقایسه کرد.

 

این موضوع را سرمربی ترکمنستان با این جمله که «دیدار با ایران بزرگ‌ترین دیدار سال‌های اخیر ما خواهد بود.» تأیید کرد. آمانگیل کوچوف گفت: «شکست در این دیدار اصلاً برای ما مهم نیست. مهم این است که از باخت احتمالی مقابل تیم بزرگی چون ایران درس بگیریم، به همین دلیل از بازی مقابل ایران نمی‌ترسیم.»

 

این مسابقه به جای عشق‌آباد در شهر داش‌آغوز برگزار می‌شود، درحالی‌که پیش‌تر تیم ملی خود را برای بازی در شهر عشق‌آباد آماده کرده بود. سرمربی ترکمنستان ادعا می‌کند که تیمش مانند ایران برای نخستین مرتبه قرار است در ورزشگاه اسپرت توپولومی داش‌آغوز بازی کند. پرواز تیم ملی به شهر داش‌آغوز آنها را به درهای جهنم نزدیک می‌کند. این چیزی است که خود مردم آن منطقه اعتقاد دارند. آنها معتقدند این ورزشگاه در بیابان ترکمن نزدیک شهر Derweze به معنی به سوی جهنم است.

 

با این حال، مردان کی‌روش نمی‌خواهند در نخستین بازی مقدماتی ناامیدکننده ظاهر شوند. کی‌روش عنوان کرد: «مطمئن هستیم که می‌توانیم بازی‌ها را خوب شروع کنیم. هر دو تیم با آمادگی کامل امروز در میدان ظاهر می‌شوند. پیش از بازی با ترکمنستان با یکسری مسائلی که انتهای فصل برای بازیکنان به‌وجود می‌آید روبه‌رو بودیم اما در مجموع آماده این مسابقه هستیم.» تیم ملی امروز ساعت ۱۷:۳۰با پیراهن سفید به مصاف ترکمنستان می‌رود. از هر گروه در مرحله دوم انتخابی جام جهانی تیم‌های سرگروه به مرحله بعد صعود می‌کنند و ۸تیم برتر دوم نیز راهی مرحله بعد می‌شوند.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله زیر را حل کنید (برای تشخیص ربات از انسان) *