آرامش بهاری در امامزادگان +تصاویر

نسیم ورزش : آرامش بهاری در امامزادگان +تصاویر/ نوروز فصل نو شدن طبیعت بهانه ای است که انسان با پناه بردن به آستان آسمانی امامزادگان روح خود را در آرامش بهاری این اماکن مقدس تسکین دهد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی نسیم ورزش به نقل از روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه مازندران، طرح آرامش بهاری از چندین سال قبل توسط سازمان اوقاف و امور خیریه در بقاع متبرکه سراسر کشور اجرا می شود تا مسافران نوروزی در جای جای میهن اسلامی با حضور در امامزادگان و اماکن مقدس، رنگ و عطری معنوی به سفرهای نوروزی خود دهند و آرامش بهاری را در مناجاتی الهی جستجو کنند.

شبستان امامزادگان، هر سال محلی برای پهن شدن سفره فرهنگی طرح آرامش بهاری است غرفه هایی که با بنرهای مخصوص تزئین می شود و در میان آن برنامه هایی مخصوص کودکان و نوجوانان ، خانواده ها و جوانان به چشم می خورد.

کودکان بیشتر از سایر اقشار جذب این برنامه های فرهنگی می شوند و آن را می توان از اشتیاقی که برای شروع برنامه نقاشی دارند فهمید.

سوگند، فاطمه زهرا و علیرضا به همراه ۱۰ کودک دیگر روی صندلی های سفید رنگ غرفه نقاشی به انتظار نشسته اند تا برنامه آغاز شود.

روحانی مستقر در غرفه برگه هایی را بین این کودکان توزیع می کند و از آنها می خواهد که طرح های روی این کاغذ را رنگ آمیزی کنند.

کودکان مشتاقانه از میان جعبه های مداد رنگی، رنگ مورد نظر خود را می یابند و شروع می کنند. سوگند اولین کسی که دخترکی را مشغول نماز خواندن رنگ آمیزی کرده است.

او با شیرین زبانی به روحانی غرفه نقاشی اش را نشان می دهد و طلب جایزه می کند.

غرفه ای دیگر دانش آموزان نوجوان قرآن می خوانند و جایزه می گیرند و کمی آن سو تر میز و صندلی با نام غرفه مشاوره پذیرای خانواده هایی است که شاید در جایی از زندگی به بن بستی رسیده باشند و نصایح و مشاوره های روحانی طرح آرامش بهاری راهگشای زندگی شان باشد.

روحانی و مبلغی که از قم به یکی از امامزادگان مازندران اعزام شده تا در اجرای طرح آرامش بهاری مشارکت داشته باشد به خبرنگار ایرنا می گوید: اکثر طلابی که برای این طرح عزیمت کرده اند از مبلغان حوزه علمیه قم هستند که در این ایام گزینش و در اکثر بقاع متبرکه کشور مستقر شده اند.

حجت الاسلام رضایی که تجربه چند ساله  حضور در بقاع متبرکه مازندران را دارد ادامه می دهد: در امامزادگان شاخص استان که زائران بیشتری رفت و آمد می کنند، مبلغان مستقر شده و در غرفه های چند رسانه ای، مشاوره و کودک به زائران خدمات فرهنگی ارایه می کنند.

وی می افزاید: زائرانی که قصد زیارت امامزادگان را در خارج از شهر دارند معمولا یک روز یا یک شب اقامت می کنند لذا این برنامه های فرهنگی در کنار آستان مقدس امامزادگان سفر آنها را لذت بخش تر می کند.

این مبلغ اعزامی از قم یادآور می شود: روزانه چند ساعتی برای کودکان کلاس نقاشی برگزار و در پایان هم جوایزی اهدا می شود.

وی با بیان اینکه معمولا هشت ساعت در روز این برنامه های فرهنگی طول می کشد می گوید: استقبال زائران در این چند روز زیاد بوده و بیشتر کودکان جذب برنامه های طرح آرامش بهاری می شوند.

رضایی با اشاره به برنامه های مشاوره خانواده در طرح آرامش بهاری بیان می کند: به گمان می رسد که تبلیغات برای این برنامه ها ضعیف بوده از همین رو خانواده ها که مخاطب این برنامه هستند زیاد مراجعه ندارند.

وی یادآور شد: البته چون بین ۲ نماز برنامه ها از تریبون امامزاده اعلام می شود گاهی هستند افرادی که برای مشاوره مراجعه و خدمت مورد نیاز را دریافت کرده اند.

این کارشناس مذهبی اظهار می دارد: به طور معمول بین نماز مطالبی آماده می کنیم که جنبه عمومی داشته و جهت گیری آن بیشتر برای قشر جوان و بانوان است.

وی در پاسخ به این سئوال که جوانان چه میزان جذب این قبیل برنامه های فرهنگی می شوند می گوید: معمولا جوانان به خیمه هایی که در صحن امامزاده برپا شده کمتر مراجعه می کنند اما تلاش می شود با سلام یا سخنی آنها را به سمت غرفه ها کشانده و ارتباط موثر را با قشر جوان برقرار کنیم.

رضایی بر گسترده تر شدن تبلیغات از طریق رسانه ها برای اجرای بهتر این طرح تاکید می کند و می افزاید: این اطلاع رسانی موجب می شود که خانواده ها از بخش های مختلف طرح آگاه باشند و از این فرصت به درستی استفاده کنند.

اعزام ۱۰۱ مبلغ برای طرح آرامش بهاری در مازندران

مدیرکل اوقاف و امور خیریه مازندران  نیز با اشاره به ماهیت فرهنگی بودن طرح آرامش بهاری می گوید: طرح آرامش بهاری برای نوروز ۹۸ در ۳۰۰ بقعه متبرکه استان در حال برگزاری است.

حجت الاسلام ابراهیم حیدری جناسمی، عجین شدن شروع سال جدید با مناسبت های مذهبی مختلف را عاملی برای تنوع بخشی به برنامه های آرامش بهاری می داند و اضافه می کند: در همین راستا ویژه برنامه ولادت امام علی(ع) در ۳۰۰ بقعه متبرکه شاخص اجرا شد و مردم لحظه سال تحویل را در جوار ۲۲ امامزاده شاخص استان پای هفت سین معنوی قرآنی نشستن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله زیر را حل کنید (برای تشخیص ربات از انسان) *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو